סגור

אחרי חשיפת כלכליסט: נקסט ג'ן דוחה את האספה למיזוג החברה שייסד הראל הרשטיק

משקיעי השלד הבורסאי נקסט ג'ן אמורים היו להתכנס ביום שני הקרוב להצביע על מיזוג סנט-טק, שה"מוח" מאחוריה הוא הראל הרשטיק, רוצח לוכד הנחשים יעקב סלע - כפי שנחשף בכלכליסט. היום הודיעה החברה על דחיית האספה בעקבות "דיונים עם סגל רשות ני"ע". זאת לאחר שקיבלה הערות מהרשות לגבי מידת הגילוי למשקיעים

השלד הבורסאי נקסט ג'ן הודיע היום (ה') על דחיית אספת בעלי המניות שתוכננה ליום שני הקרוב לאישור המיזוג עם חברת סנט-טק טכנולוגיות – בשבוע ימים ל-8 בנובמבר.
בהודעה לבורסה נכתב כי סיבת הדחייה היא בשל "דיונים עם סגל רשות ני"ע ופרסום דו"ח מעודכן/סופי לפחות שלושה ימים לפני מועד האספה".

ברשות ני"ע, בוחנים בשגרה עסקאות מיזוג שכאלה ואת מידת הגילוי שניתן לגביהן. לפיכך סגל הרשות בוחן בימים אלה גם את עסקת המיזוג של סנט-טק לתוך נקסט ג'ן. משמעות הדחייה היא כי לסגל הרשות היו השגות והערות על מידת הגילוי בדוח זימון האספה האחרון, ועל כן מנהלת הרשות שיח ודיונים מול נקסט ג'ן בנושא זה, בכל הנוגע למידת הגילוי שניתן. על רקע זה מגיעה דחיית האספה שדווחה היום.
ההודעה על דחיית האספה מגיעה שבוע אחרי חשיפת "כלכליסט" כי ה"מוח" מאחורי הפיתוח של החברה המתמזגת סנט-טק הוא הראל הרשטיק, מי שרצח בשנת 1996 את לוכד הנחשים יעקב סלע, בהיותו בן 20. הרשטיק הורשע וישב בכלא במשך 25 שנה. במהלך מאסרו הוא פיתח טכנולוגיה המתיימרת לזהות זיהומים ומחלות, בין השאר את נגיף הקורונה, באמצעות נשיפה אל תך "ינשופון". כבר מהכלא הוא ייסד את סנט-טק והיה מראשוני המשקיעים בה (אליו הצטרפו בין השאר יניב חברון, שולם לפידות, ג'קי בן זקן, עמנואל רוזן עורכת דינו ליה פלוס דומב ועוד).
2 צפייה בגלריה
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
הראל הרשטיק
( צילום: אלעד גרשגורן)
אחרי כמה עתירות לועדת השחרורים של שב"ס, בחודש מרץ השנה התקבלה בקשתו של הרשטיק לשחרור מוקדם כ"אסיר ברישיון" עם הגבלות שונות (כמו מעצר בית לילי באיזוק אלקטרוני), בין השאר בשל מצבו הרפואי ולאור עדות תומכת מאוד של יו"ר נקסט ג'ן, האלוף במיל' יעקב עמידרור, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי.
בימים האחרונים, מאז חשיפת כלכליסט, היתה התמרמרות רבה בקרב משקיעים בנקסט ג'ן על כך שלאורך השנה וחצי האחרונות מאז דווח לראשונה באפריל 2020 על הכוונה למזג לתוך השלד את סנט-טק הם לא ידעו כי מאחורי הפיתוח שעליו מתבססת סנט-טק עומד אדם שהורשע ברצח. הם הלינו על כך שהמידע לא היה גלוי בפניהם, ולא הוצג במצגות של החברה בעבר, למשל במצגת למשקיעים ביולי 2020.
רק בזימון לקראת האספה הקרובה ובתשקיף שצורף אליו בסוף ספטמבר האחרון צויין שמו של הרשטיק כמנהל הטכנולוגיות של סנט-טק, תפקיד אליו מונה באופן רשמי במאי האחרון לאחר שחרורו מהכלא, והוזכר כי ריצה עונש מאסר במהלכו פיתח את הטכנולוגיה.
מאז הפרסום ועד יום שלישי בערב מניית נקסט ג'ן ירדה ב-12%. בעקבות זאת שלח הרשטיק, שהאספה אמורה במקביל לאשר גם את מינויו לסמנכ"ל הטכנולוגיות הראשי של נקסט ג'ן, "הודעת הרגעה" למשקיעים, כפי שנחשף הבוקר בכלכליסט.
הרשטיק כתב למשקיעים כי "לעולם לא הסתרתי מי אני, זה היה גלוי, ומי שהיה במעבדות או בכנס פגש ושאל אותי כל שאלה. ברצוני לומר לאור הכתבות: אני אחד המשקיעים הגדולים ביותר בחברה. אנחנו מאמינים הדוקים בחברה, ואנחנו נעשה הכל כדי שהיא תצליח. האמנתם בחברה לאורך הדרך, ואני מאמין בכם, ומעל הכל אעשה הכל לא לאכזב אתכם".
הרשטיק הסביר בהודעה שכתב על פעילות החברה שעובדת ודוגמת מדי יום אנשים כדי לזהות קורונה במסגרת הניסויים שהיא עורכת והזכיר את שיתופי הפעולה שלה עם איחוד והצלה והמכון הביולוגי. בהקשר זה כתב: "על מנת לקבל אישור לעבוד עם המכון הביולוגי החברה היתה צריכה לעבור בחינה מקצועית מקיפה, שכללה גם את הידיעה אודותיי. על התוצאות שהוצגו להיות מרשימות מספיק על מנת לגשר בין העובדה כי מדובר בטכנולוגיה שפותחה על ידי אסיר בכלא לבין הצורך הציבורי". הוא הדגיש כי הבדיקה נערכה על ידי אנשי המכון עצמו והסביר כי העובדה שהוא בחר לעבוד עם סנט-טק, "היא לעצמה ראיה לעוצמת הטכנולוגיה".
עוד ניסה הרשטיק להפיג את חשש המשקיעים והדגיש ש"החברה עובדת הכי מהר שיכולה, לא בגלל לחץ מצד המשקיעים (למרות שיש לא מעט מזה), אלא כי פשוט צריך את המערכת", ציין כי הם מתחילים בקרוב מחקרים בתחום הסרטן והזיהומים, במקביל להגשת המערכת שפותחה לאישור בנוגע לדגימות קורונה בנשיפה, וכתב כי "החברה לא התחילה את דרכה בקורונה ולא תסיים את דרכה אם הקורונה תיעלם מחר".
לאחר הודעת נקסט ג'ן בצהריים על דחיית האספה, המנייה שנסחרה מתחילת המסחר בעלייה עברה לירידות. אחר הצהריים שגרה נקסט ג'ן דיווח נוסף לבורסה תחת הכותרת "הבהרה בהמשך לפרסומים בתקשורת", וכתבה כי עניינה של דחיית אספת בעלי המניות, "היא לאור דרישת סגל רשות ניירות ערך בהשלמת פרטים נוספים ומתן הבהרות בכל הנוגע לדוח העסקה ופרק מתאר פעילות סנט טכנולוגיות רפואיות, בדומה למקובל בעסקאות מיזוג אחרות".

2 צפייה בגלריה
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה יושבת ראש הרשות ל ניירות ערך
ענת גואטה יו"ר רשות ל ניירות ערך
(צילום: אוראל כהן)