סגור

החלטת הריבית של הפד מקפיצה את הדולר מול השקל ובעולם

בתוך שבועיים: הדולר מזנק ב-2.6% מ-3.096 ל-3.197 שקלים, ולשיא של חודשיים; בשוק המט"ח העולמי מטפס המטבע האמריקאי לשיא של חודש וחצי לעומת המטבעות העיקריים; אמש אותת הבנק המרכזי בארה"ב כי לאחר 3 שנים יעלה את הריבית כבר במרץ

הדולר ממשיך לזנק לעומת השקל ובעולם אחרי החלטת הריבית בארה"ב: המטבע האמריקאי מטפס עד לרמה של 3.197 שקלים, הרמה הגבוהה שלו מאז ה-26.11.21, שיא של חודשיים. היורו נסחר בירידות קלות ברמה של 3.576 שקלים.


בתוך שבועיים, הדולר מזנק ב-2.6% לעומת מקבילו הישראלי. המטבע האמריקאי לא נסחר מעל ל-3.2 שקלים בשלושה החודשים האחרונים. בשוק המט"ח העולמי קופץ הדולר עד לרמה של 96.852 נק' לעומת סל 6 המטבעות העיקריים, הגבוהה מזה חודש וחצי.

1 צפייה בגלריה
דולר דולרים כסף מזומן
דולר דולרים כסף מזומן
הדולר בשיא של חודשיים לעומת השקל
(צילום: רויטרס)

היורו והליש"ט יורדים עד ל-1.12 דולרים ו-1.34 דולרים בהתאמה. הדולר מתחזק משמעותית לעומת היואן הסיני ונסחר תמורת 6.36 יואן. כמו כן, המטבע האמריקאי מטפס לעומת מקבילו היפני ל-115 ין.
בתום ישיבה בת יומיים, הודיעו אמש חברי ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי בארה"ב (FOMC) על השארת הריבית על כנה, בהתאם לציפיות. יחד עם זאת אותת הפד כי יעלה את הריבית כבר בפגישה הבאה במרץ, לראשונה מזה 3 שנים, ואחרי שנתיים של ריבית אפסית.
יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול אמר במסיבת העיתונאים לאחר ההחלטה כי הבנק ישקול העלאת ריבית במרץ, והוסיף: "יש סיכון שהאינפלציה הגבוהה שאנחנו רואים תהיה ממושכת – יש סיכון שהיא תהיה אפילו גבוהה יותר. המאזן גדול מדי, הצמצום שלו יהיה מסודר וידוע מראש". האינפלציה בארה"ב בשיא של 40 שנה.
ובנושא הסיום הקרוב של תוכנית הרכישות בחודש מרץ, אמר היו"ר: "הכלכלה אינה זקוקה עוד לרמה גבוהה של מדיניות מוניטארית תומכת".