סגור
גנסן הואנג מנכל ענקית ה שבבים אנבידיה
ג'נסן הואנג מייסד ומנכ"ל אנבידיה (צילום: גיל נחושתן)

האנליסטים בוול סטריט ממטירים מחמאות על אנבידיה: "המשחק היחיד בעיר"

אחרי שניפצה את הציפיות ברבעון הקודם והעלתה תחזית ל-2024, אמר דן איבס מ-WedBush על אנבידיה: "הדוח החשוב ביותר זה שנים רבות, ורגע טיילור סוויפט של השורים הטכנולוגים"; קונג'אן סובאני מבלומברג הוסיף כי "הכל הולך כמו שהם רוצים"; ומה אומרים האנליסטים הפחות אופטימיים?

הדוח הרבעוני המצוין של אנבידיה, עם זינוק של מאות אחוזים בהכנסות וברווחים, הבהיר היטב מה שהיה ידוע לכולם: "נקודת המפנה", כפי שהגדיר זאת המנכ"ל והמייסד ג'נסן הואנג, הגיעה. לא רק לתחום הבינה המלאכותית בכלל, ובינה מלאכותית גנרטיבית (GenAI) בפרט, אלא גם לאנבידיה, שבמסחר המוקדם היום הוסיפה רבע מיליארד דולר לשוויה וקובעה רשמית במועדון ענקיות הטכנולוגיה לצד אפל, מיקרוסופט, אמזון גוגל ומטא.
הביצועים של החברה ברבעון שהסתיים בינואר 2024 היו טובים גם מהציפיות הוורודות ביותר. ההכנסות זינקו ב-256% ל-22.1 מיליארד דולר, הרווח הנקי המריא ב-769% ל-12.29 מיליארד (55.6% מההכנסות!). החברה לא מתכננת לעצור, ולרבעון הנוכחי היא צופה הכנסות של 24 מיליארד דולר, פלוס/מינוס 2% - נתון שייצג עלייה של 234% לעומת הרבעון המקביל.
הואנג הסביר את הזינוק בהכנסות החברה בכך שהגיע נקודת המפנה (Tipping Point) באימוץ GenAI, ושהדרישה לשבבי ה-AI של אנבידיה מזנקת בכל תחומי הפעילות שלה. אנליסטים מסכימים אתו. "הרבה ציפיות ניתלו ברבעון הזה, והם שברו את כולן", אמר ל-BBC האנליסט בוב אודונול מ-Technalysis Research. "אנחנו מתחילים לראות שימושי מיינסטרים של AI, שכבר לא מיועדת רק לחברות טכנולוגיה".
אנליסט Bloomberg Intelligence, קונג'אן סובאני, הסביר את ההצלחה של אנבידיה בכך שהיא לא מוכרת שבבים אלא מערכות דאטה סנטר, ושאסטרטגיה זו אפשרה לה להגיע לשולי רווח של 77%. "אלו שולי רווח של חברת תוכנה. הכל הולך כמו שהם רוצים", הוא אמר. "זה דוח חיובי שצריך להפחית את החששות לגבי האם תנופת ה-AI תימשך ב-2024. הדרישה שם".
דן איבס מ-WedBush כינה את ג'נסן "הסנדק של AI", והוסיף בשיחה עם בלומברג: "זה הדוח הרבעוני שהדהד מסביב לעולם, הדוח החשוב ביותר זה שנים רבות. ומסיבת ה-AI הזו רק מתחילה מבחינת ביקושי שיא. והגל הזה מגיע לשאר מגזר הטכנולוגיה וימשיך לתדלק את הפריחה של השוק הזה. זה רגע טיילור סוויפט של השורים הטכנולוגים. נכון לעכשיו אנבידיה המשחק היחיד בעיר".
לדברי ביירון דיטר מקרן ההון סיכון Bessemer, הצמיחה של אנבידיה, אפילו על רקע ההתרחבות המהירה של שוק ה-AI, היתה "מרשימה לצפייה". "חברות שמבקשות לפעול בתחום ה-AI ימשיכו להזדקק לשבבים של אנבידיה", הוא אמר בראיון ל-CNBC. "בפשטות, בינה מלאכותית היא הטרנד הבא בחומרה. זה האופק הבא במחשוב ענן. זה יצור דרישה מאסיבית עוד שנים רבות. חברות התוכנה האלו לא בונות חומרה משלהן במרבית המקרים, אז הן תלויות בספקי חוקמה בקנה מידה גדול שיניעו את המהפכה הזו. ולכן, עקומת הדרישה במגזר הפרטי, שהיא מדד מוביל לביקוש לשבבים אלו, רק גדלה".
לצד זאת, אנבידיה התריעה מכמה גורמים שעלולים להעיב על הביצועים העתידיים שלה. אלו כוללים מגבלות בשרשרת אספקה (כבר עכשיו מתקשה אנבידיה לעמוד בביקוש לשבבים שלה), והסנקציות של ממשל ביידן על ייצוא שבבים מתקדמים לסין, שהגבילו משמעותית את יכולתה של החברה למכור למדינה את שבבי ה-AI המתקדמים ביותר שלה, וגם הפחות מתקדמים. "אנבידיה תתמודד עם אתגרים בדרך למעלה, כי הגידול בהכנסות כנראה יתייצב, והאופוריה בנוגע לצמיחה לתפיסת הצמיחה תתמתן", אמרה איפק אוזקרדסקאיה מ-Swissquote.
ג'ייקוב בורן, אנליסט בכיר ב-Insider Intelligence, אמר לביזנס אינסיידר שאנבידיה עדיין צריכה להשקיע בשימור הפער מריבותיה: "עוד רבעון מדהים מאנבידיה מעלה את השאלה כמה זמן הביצועים הגואים האלו יימשכו. יש לה פער מאסיבי בשוק שבבי ה-AI העולמי, אבל אסור לה לנוח על זרי דפנה. אנבידה מתמודדת עם אתגר מרובה-פנים: רוחות נגדיות כתוצאה מחוסר-ודאות מקרו-כלכלי, המאמצים של ענקיות טכנולוגיה ליצור אוטונומיה בחומרת AI, והאיום המגיח של מפתחי שבבים גמישים יכולים לפגוע בתחזית ארוכת הטווח שלה. החוזקה קצרת-הטווח של אנבידיה בשווקים היא עמידה, אבל לא בלתי-מנוצחת".