סגור

מאגרי האנרגיה של ישראל מתרחבים: אנרג'יאן מצאה גז בכמות מסחרית

החברה הבריטית הודיעה כי התגלתה כמות גז המוערכת ב-8 BCM, וכי היא מגדילה משמעותית את הוודאות להימצאות של כ-50 BCM נוספים באזור. לפי אנרג'יאן, הפיתוח של שדה "אתנה" לקראת מסחור הגז הטבעי שנמצא בו יוכל להתבצע בטווח זמן קצר והוא פותח אפשרויות חדשות

אנרג'יאן הבריטית דיווחה הבוקר (שני) כי מצאה גז טבעי בכמות מסחרית בקידוח שבבאר "אתנה" שבאזור "אולימפוס" (בלוק 12 והפרופסקטים הנוספים במאגרי תנין).
הגילוי ב"אתנה" כולל כמות גז המוערכת ב-8 BCM, ובחברה הודיעו כי הוא מגדיל משמעותית את הוודאות להימצאות של כ-50 BCM נוספים באזור "אולימפוס" שנמצא בתחומי הזיכיון של החברה.


הקידוח "אתנה" נמצא במרחק של 20 קילומטר ממאגר "כריש" וכ-20 קילומטר ממאגר "תנין". עומקו 1,769 מטר בתוך הים ועלותו 35 מיליון דולר – עלות שנחשבת נמוכה לעומת עלותם של קידוחי גז אחרים. הקידוח נמשך 51 יום.
בהודעה שפרסמה הבוקר מסרה אנרג'יאן כי הפיתוח של שדה "אתנה" לקראת מסחור הגז הטבעי שנמצא בו יוכל להתבצע כבר בטווח הזמן הקצר וזאת על באמצעות חיבורו לאסדה הצפה שמפעילה הענקית הבריטית בים התיכון. זאת, באופן שיאפשר את הגדלת הרווחיות של פיתוח המאגרים "כריש" ו"תנין".

1 צפייה בגלריה
אסדת ההפקה מאגר כריש ו תנין מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן מתיוס ריגס
אסדת ההפקה מאגר כריש ו תנין מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן מתיוס ריגס
מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן מתיוס ריגס
(צילום: חברת אנרג'יאן, אוראל כהן)

בעקבות הגילוי החדש, מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס מסר כי "אנו שוקלים אסטרטגיות מסחריות שונות עבור 'אתנה' ועבור 'אולימפוס' כולו".
בחברה אמרו עוד כי היא בוחנת אפשרויות למסחור הגז מהתגלית החדשה ללקוחות מקומיים בישראל וליצוא, תוך כריתת הסכמים חדשים בשוק המקומי, בהתבסס על הצמיחה המתמשכת בשוק הגז הטבעי, מכירות מיידיות ללקוחות על פי דרישה וזמינות בדומה לזה שנחתם עם חברת החשמל במרץ 2022.
בנוסף היא תבחן את הרחבתו של פיתוח הסכם ההבנות שנחתם עם חברת הגז המצרית EGAS למכירה של עד 3 BCM בשנה לכדי הסכם מחייב, וייצוא הגז למדינות באירופה באמצעות צינורות והנזלה דרך קפריסין או מצרים.