סגור

תנועות מעורבות בשוק המט"ח; "ההסתברות להעלאות ריבית חדות יותר עלתה מדרגה"

הדולר נחלש ב-0.1% בשוק המט"ח המקומי ויורד לרמה של 3.352 שקלים, היורו מטפס לעומת זאת ב-0.4% ל-3.595 שקלים; אתמול העלה בנק ישראל את הריבית ל-0.75%; הכלכלן הראשי של אי.בי.אי: "העלאת ריבית שנייה ברציפות מעל לצפי מדברת בעד עצמה"

המטבע הישראלי נסחר הבוקר (ג') בתנועות מעורבות, לאחר שאתמול בנק ישראל הקפיץ את הריבית בשיעור חד מהציפיות, במטרה לבלום את האינפלציה.
הדולר נחלש ב-0.1% בשוק המט"ח המקומי ויורד לרמה של 3.352 שקלים, היורו מטפס לעומת זאת ב-0.4% ל-3.595 שקלים.
בשווקים הבינלאומיים מטפס היורו ב-0.4% מול הדולר וצמד המטבעות נסחר ב-1.073 דולר ליורו.
בנק ישראל בהובלת הנגיד אמיר ירון העלה אתמול את הריבית במשק ב-40 נקודות בסיס ל-0.75% מ-0.35%, זאת בעוד בשוק ציפו להעלאה של 25 נקודות בסיס ל-0.6%. מדובר בפעם הראשונה זה 11 שנה שבה מבצע הבנק שתי העלאות ריבית רצופות.
1 צפייה בגלריה
אמיר ירון על רקע בנק ישראל
אמיר ירון על רקע בנק ישראל
הנגיד אמיר ירון על רקע בנק ישראל
(צילומים: אלכס קולומויסקי, רויטרס)
רפי גוזלן, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אי.בי.אי, כתב הבוקר כי אמנם הטון בהודעת בנק ישראל אתמול לא היה ניצי, כלומר רומז על הידוק המדיניות עוד יותר, "כולל המסר מההכוונה העתידית לתהליך הדרגתי של העלאות ריבית כתלות בנתונים". עם זאת, מדגיש גוזלן כי "העלאה שנייה ברציפות מעל לצפי, תוך הגברת המינון, מדברת בעד עצמה ומלמדת על חוסר נוחות עם רמת הריבית הריאלית השלילית ועל מעבר מהיר לעמדה ניצית של הוועדה".
גוזלן הוסיף כי "בהתחשב באינפלציה הגבוהה מהיעד ובסיכון לעלייה בקצב האינפלציה בחודשים הקרובים, ההסתברות להעלאת מינון העלאות הריבית (כלומר העלאה של 50 נקודות בסיס) בהחלטות הבאות עלתה מדרגה.
"משך העלאות הריבית תלוי במידה ניכרת בהתפתחויות הגלובליות, כאשר להערכתנו לקראת סוף השנה תורגש ההשפעה הממתנת של ההרעה גיאו-פוליטית ושל הצמצום המוניטארי הגלובלי על הצמיחה והאינפלציה. לפיכך, אנו מעריכים כי עיקר ההתאמה בריבית, בשיעור של 100 עד 125 נקודות בסיס לרמה של 1.75%-2%, יבוצע עד לסוף השנה".