סגור

הקריפטו מחק ביממה עוד 130 מיליארד דולר משוויו; הביטקוין והאתרים בשפל מיולי

גוברת תחושת הריסק בשוק המטבעות הדיגיטליים במקביל לירידות בבורסות המניות: הביטקוין נופל לשפל של חצי שנה עד למחיר של 33 אלף דולר, האתריום נסוג עד ל-2,200 דולר; בשישי האחרון איבד הסקטור 150 מיליארד דולר משוויו

הביטקוין מאבד כבר יותר ממחצית משוויו מאז השיא שרשם בנובמבר, ושוק הקריפטו בכללותו מוחק מאז יותר מטריליון דולר. מטבע הקריפטו נופל היום לשווי שוק של 640 מיליארד דולר, עד למחיר של 33 אלף דולר למטבע. האתריום, המטבע הווירטואלי השני בגודלו לפי שווי שוק, נחתך עד למחיר של 2,200 דולר למטבע. שני המטבעות בשפל מיולי 2021.


שוק הקריפטו בכללותו מחק 130 מיליארד דולר משוויו במהלך 24 השעות האחרונות. ברקע לדברים, מסכים אדומים בשוקי ההון בפתיחת השבוע, גם אחרי הנפילות של השבוע שעבר – בוול סטריט אף נרשם השבוע הגרוע ממרץ 2020.

1 צפייה בגלריה
מטבע ביטקוין קריפטו ירידות
מטבע ביטקוין קריפטו ירידות
הביטקוין מוחק יותר מ-50% מאז השיא שרשם בנובמבר
(צילום: שאטרסטוק)

המשקיעים רואים במניות טכנולוגיה ובמטבעות הקריפטו נכסים שנחשבים למסוכנים יותר בעתות של אינפלציה וסיכוי גובר להעלאת ריבית במשק לצד צמצום התמריצים מהבנקים המרכזיים. על כן נוטים נכסים אלה לרשום ירידות ככל שהמשקיעים מממשים את אחזקותיהם.
בשישי האחרון תודלק הסנטימנט השלילי גם בחדשות שהגיעו מרוסיה. זאת בעקבות הצעה של הבנק המרכזי ברוסיה לאסור כרייה ומסחר בביטקוין בשטח המדינה, בטענה שהמטבע הדיגיטלי מהווה סיכון ל"יציבות הפיננסית ולריבונות המדיניות המוניטרית". באותה יממה איבד השוק 150 מיליארד דולר.
רוסיה מתנגדת במשך שנים למטבעות קריפטו, בטענה שהם עלולים לשמש להלבנת כספים ולמימון טרור. היא נתנה להם מעמד חוקי ב-2020, אך אסרה על השימוש בהם כאמצעי תשלום. בדו"ח שפורסם ביום חמישי אמר הבנק המרכזי שהביקוש הספקולטיבי הוא המשפיע העיקרי על צמיחת המטבעות הקריפטוגרפיים, ושהם עשויים לשאת איכויות של פירמידה כלכלית. הוא הזהיר מבועות אפשריות בשוק, שיאיימו על היציבות הכלכלית ועל האזרחים.
בכך הולכת מוסקבה בדרכה של מעצמה גדולה לא פחות, סין, שכבר סילקה את הפעילות בתחום משטחה כבר בשנה שעברה. בבנק המרכזי של סין אמרו בצורה שלא משתמעת לשני פנים כי שירותים הקשורים למטבעות דיגיטליים, ובהם מסחר וכרייה, אסורים לחלוטין.