סגור

מחירי הסחורות והשירותים בארה"ב זינקו אשתקד בקצב שיא מ-1983

מדד הליבה (ללא מוצרי מזון ואנרגיה) קפץ ב-4.9% לעומת 2020; על כן, ההוצאות האישיות ירדו ב-0.6% בדצמבר לעומת נובמבר; ההוצאות על עובדים זינקו בקצב שיא אשתקד; כזכור, מדד המחירים לצרכן עלה ב-7% בדצמבר, בקצב השנתי החד משנת 1982

מחירי הסחורות והשירותים על בסיס הוצאות צריכה פרטיות בארה"ב בדצמבר (ללא מוצרי מזון ואנרגיה) עלו אשתקד בקצב השנתי המהיר מאז ספטמבר 1983 - זינוק של 4.9%.


ההערכות בשוק היו לעלייה מעט יותר מתונה של 4.8%. כמו כן נרשמה עלייה של 0.5% בדצמבר לעומת נובמבר, בהתאם לתחזיות בשוק. מחירי הסחורות והשירותים, כולל מזון ואנרגיה, זינקו אשתקד ב-5.8% לעומת 2020. בדצמבר עלו המחירים ב-0.4% לעומת נובמבר.

1 צפייה בגלריה
ג'נט ילן ג'רום פאוול
ג'נט ילן ג'רום פאוול
שרת האוצר ג'נט ילן ויו"ר הפד ג'רום פאוול
(גטי)

ההוצאות האישיות, בשל הזינוק במחירי הסחורות, ירדו ב-0.6% בדצמבר לעומת צפי השוק לירידה של 0.7%. זאת למרות שההכנסה הפרטית עלתה בדצמבר ב-0.3% לעומת נובמבר, אך מתחת לתחזיות לעלייה של 0.4%.
נתון מעניין נוסף שפורסם: הוצאות על עובדים (שאינם עובדי ממשלה, צבא, תעשיה או חקלאים) זינקו ב-4% אשתקד בקצב השנתי המהיר מאז החל משרד העבודה לבדוק את הנושא ב-2002. ברקע, מחסור בעובדים שמאלץ את המעסיקים להעלות שכר כדי להעסיק עובדים חדשים ולשמור על הקיימים.
לפני שבועיים פורסם כי האינפלציה בארה"ב בשיא של 40 שנה. מדד המחירים לצרכן זינק ב-7% אשתקד בקצב השנתי החד משנת 1982. מדד הליבה (ללא מוצרי מזון ואנרגיה) רשם את העלייה השנתית החדה זה 31 שנה.
לא בכדי יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול רמז לאחר החלטת הריבית ברביעי האחרון כי הבנק עשוי להעלות את הריבית לא פחות מ-5 פעמים השנה.