$
שווקי חו"ל

הפד מוריד את הריבית בארה"ב לאפס ומזרים 700 מיליארד דולר

דרמה בשוק ההון בארה"ב: הפוד שוב מוריד את הריבית - הפעם לאפס, ומזרים לשוק 700 מיליארד דולר בניסיון לאושש את הכלכלה האמריקאית ולהבטיח שלא תגלוש למיתון בגלל משבר הקורונה

שירות כלכליסט 23:3615.03.20

דרמה גדולה בשוק ההון בארה"ב: הפד חותך הערב את הריבית לאפס ומפעיל תוכנית להקלה כמותית בהיקף עצום של 700 מיליארד דולר. שיעור הריבית נחתך על ידי הפד באחוז - מטווח של 1%-1.25% ל-0%-0.25%. ככל הנראה, הצעד שבו נקט הבנק הפדראלי הערב הוא הדרמטי והמשמעותי ביותר שננקט על ידו בהיסטוריה.

 מטרת סדרת הצעדים שעליה הכריז הפד היא לאושש את הכלכלה האמריקאית ולהבטיח שלא תגלוש למיתון בגלל משבר הקורונה. בהודעה שמסר הפד הוא הדגיש כי שיעור הריבית יישאר בטווח אפס עד שהפד "יהיה בטוח שהמשק ביטל את האירועים האחרונים ונמצא בדרכו להשיג תעסוקה מקסימלית ויציבות מחירים". 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

במסגרת סדרת המהלכים שעליה הכריז הפד הוא הפחית את דרישת רזרבות ההון שלו לאלפי בנקים לאפס. במקביל מסר כי בצעד עולמי מתואם עם בנקים מרכזיים ברחבי העולם - ובהם בנק קנדה, בנק אנגליה, בנק יפן, הבנק המרכזי האירופי והבנק הלאומי השוויצרי - ננקטו צעדים להגברת נזילות הדולר. צכד נוסף שבו נקט הפד היה הפחתה דרמטית של שיעור הלוואות החירום הניתנות לבנקים ל-0.25% לצד הארכת תקופת ההלוואות ל-90 יום.

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול אמור לקיים מסיבת עיתונאים טלפונית בשעה 18 (שעון החוף המזרחי בארה"ב).  נשיאת הפד בקליבלנד לורטה מסטר היתה היחידה שהצביעה בעד הפחתה של הריבית ב-0.5% "בלבד" - לטווח של 0.5% עד 0.75%.

 

הפד הוסיף בהודעתו כי הוא "מוכן להשתמש במגוון הכלים המלא שלו כדי לתמוך בזרימת אשראי למשקי בית ועסקים וכך לקדם את יעדי התעסוקה ויציבות המחירים באופן מקסימלי".
x