סגור

בלעדי לכלכליסט
אנטרופי נגד אישור שכר של 8.3 מיליון שקל לכחלון כיו"ר יונט

מינוי שר האוצר לשעבר ליו"ר חברת האשראי החוץ-בנקאי צפוי להתקבל בשבוע הבא - אך הסירוב לשכר גובר לקראת האספה הכללית; ל"כלכליסט" נודע כי שכרו הצפוי תמורת משרה של 80% נתקל בהתנגדות מצד החברה המייעצת אנטרופי


שורת המתנגדים לשכרו של משה כחלון מתארכת בחברת יונט. אנטרופי צפויה לפרסם מחר (ג') המלצה למוסדיים לקראת האספה הכללית ביונט שלא לאשר את שכרו של שר האוצר לשעבר בחברת האשראי החוץ-בנקאי.


ב-23 ביוני תיערך האספה של יונט במסגרתה יבקש הדירקטוריון לאשר את מינויו של כחלון ליו"ר החברה. כחלון אמור להשתכר כ-8.3 מיליון שקל בשנה עבור משרה בהיקף של 80%. שכרו יורכב ממענק שנתי קבוע בשווי של 864 אלף שקל, דמי ניהול של 1.3 מיליון שקל ותשלום מבוסס מניות בשווי של 6.1 מיליון שקל. בסך הכל הובטח לכחלון שכר בעלות של 8.3 מיליון שקל בשנה.

1 צפייה בגלריה
משה כחלון  20.5.21
משה כחלון  20.5.21
משה כחלון 20.5.21
(צילום: אבי מועלם)

חשיפת שכרו של כחלון גרמה סערה בשוק ההון ובקרב המוסדיים. המוסדי היחיד שמחזיק בשיעור גבוה במניות החברה הוא איילון, עם אחזקה בשווי של 6 מיליון שקל, 3.3% מהחברה. איילון הודיע כי יצביע נגד אישור השכר ועתה מקבל גם תמיכה מאנטרופי.
בחברת המחקר קובעים כי בחרו לא להמליץ על אישור השכר בשל עלות התגמול המוצעת עבור יו"ר דירקטוריון, הגבוהה ביחס לגודלה וביצועיה של החברה וכן ביחס לשכרם של יו"רים אחרים מחברות בעלות אותם היקפי פעילות בתחום הפיננסי.
בנוסף מצביעים באנטרופי על כך שחבילת האופציות שניתנת לכחלון גבוהה במיוחד לאור מחירן הנמוך, בשווי של 30 אגורות, בעוד מחיר מניית החברה היום עומד על 25.7 שקל. בנוסף מציינים כי הבדלי מחיר אלה מביאים לידי כך ש-33% בלבד מסך ההקצאה הם מבוססי יעדים – נגד מדיניות החברה.
גם הדילול המשמעותי שייעשה לציבור המשקיעים מונע את אישור השכר. על פי דו"ח החברה, "היקף הדילול הנובע מההקצאה בעבור יו"ר דירקטוריון החברה עומד על כ-8.34%, כאשר היקף הדילול הכולל בחברה בתוספת שאר האופציות עומד על 16.4%, ואינו תואם את מדיניותנו לחברות הנסחרות במדד יתר מניות".
באנטרופי ממליצים על העלאת השכר של מנכ"ל יונט צחי אזר. תקרת המענק השנתית של אזר שונתה במדיניות התגמול של החברה במרץ האחרון לכדי 8 משכורות חודשיות. בנוסף, במסגרת האספה הכללית אושר לאזר מענק שנתי של 480 אלף שקל (4 משכורות חודשיות) על בסיס תרומתו לביצועי החברה ב-2020. זאת אף שהחברה הפסידה 11 מיליון שקל ב-2020. בכך שכרו של אזר יסתכם ב-2.77 מיליון שקל ב-2020.
להשקפת אנטרופי, עלות התגמול עבור מנכ"ל החברה היא גבוהה ביחס לגודלה וביצועיה של החברה וכן ביחס לשכרם של מנכ"לים אחרים בענף. עם זאת, לאור העובדה כי התיקון המוצע מתייחס למענק השנתי בלבד, בחרו לא להסתייג מהשינוי שהציע דירקטוריון החברה.