סגור

בלעדי לכלכליסט
איירון סורס מציגה: 230 מיליונרים בחברה אחת

מיזוג החברה לתוך ספאק לפי שווי 11 מיליארד דולר בשבוע הבא, ייצור מספר חסר תקדים של מיליונרים ישראלים בדולרים

מיזוג איירון סורס לתוך חברת ספאק בשבוע הבא לפי שווי של 11 מיליארד דולר ייצור מספר חסר תקדים של 230 מיליונרים ישראלים בדולרים בחברה אחת, כך נודע לכלכליסט. המספר נגזר משווי האופציות שמחזיקים עובדי החברה ומחיר ההנפקה.
המספר הגבוה של מיליונרים הוא סממן של התקופה החריגה שעוברת על ההייטק הישראלי, המולידה שכבת עושר עצומה חדשה. השפעתה כבר מתבטאת בין היתר בהשקעות בנדל"ן מקומי, בזינוק במחירו ובהגדלת הפערים החברתיים.
2 צפייה בגלריה
תומר בר זאב
תומר בר זאב
מנכ"ל איירון סורס, תומר בר זאב
(צילום: דנה קופל)
קרן ויולה ונצ'רס, שעד לפני חמש שנים נקראה קרן כרמל, היתה הראשונה שהשקיעה באיירון סורס, והיא המרוויחה הבולטת מההנפקה הצפויה. השותפים בקרן הם שלמה דברת ואבי זאבי. ההשקעה של הקרן בסכום של 20 מיליון דולר ב־2012 הפכה מאז למיליארד דולר, כולל דיבידנדים שנמשכו מהחברה - התשואה הגבוהה ביותר בהשקעה אחת של קרן ישראלית.
קרן ויולה ונצ'רס גייסה 235 מיליון דולר, ושותפה עד כה בארבעה יוניקורנים, ביניהם איירון סורס, שהחזירו פי 8 על ההשקעה. בסך הכל יש בישראל 60 יוניקורנים, ש־20 מהם זכו בשווי הזה השנה. ב־11 מהיוניקורנים מושקעת קרן ויולה ונצ'רס.
איירון סורס מפתחת ומפעילה כלים לפרסום ומונטיזציה של משחקים ואפליקציות לסלולר. את תחום המובייל החלה איירון סורס לפתח לפני מספר שנים.
מפתחים, בהם חברות משחקים, מטמיעים את הטכנולוגיה של החברה בעשרות אלפי אפליקציות כדי להציג דרכן פרסום ממוקד ללקוחות. הרווח מתחום זה גדל משמעותית והפך עם השנים למקור הרווח העיקרי של החברה.
איירון סורס צמחה גם באמצעות מיזוגים ורכישות שביצעה, בעיקר של חברות ישראליות בתחום האינטרנט. העסקה הגדולה ביותר של מיזוג היתה ב-2015 עם סופרסוניק הישראלית. העסקה שיקפה שווי של 1.2–1.3 מיליארד דולר לחברה הממוזגת, לפי הערכות בתעשייה.
250 עובדי סופרסוניק הצטרפו לאיירון סורס, והמיזוג יצר את חברת האינטרנט העצמאית הגדולה בישראל במונחי עובדים, שווי והכנסות. כיום מעסיקה איירון סורס 1,000 עובדים, 800 מהם בישראל, וכמחציתם עוסקים בתחומי מחקר ופיתוח.
2 צפייה בגלריה
חברי הנהלת איירון סורס
חברי הנהלת איירון סורס
חברי הנהלת איירון סורס
(צילום: אדם פרימר)
השווי הוכפל פי 6 בשנתיים
לפני שנתיים בלבד רכשה קרן ההשקעות CVC אחזקה של 25.7% באיירון סורס בהיקף עצום של 450 מיליון דולר. העסקה הפגישה את מייסדי החברה וחלק גדול מעובדיה הוותיקים עם מיליוני דולרים. העסקה שיקפה שווי של 1.75 מיליארד דולר לאיירון סורס, כך שכעת מדובר בהכפלת שווייה פי שישה.
איירון סורס הוקמה ב־2011 בידי תומר בר זאב, האחים איתי, רועי ואייל מילרד, תמיר כרמי, ארנון חריש, נתנאל שדמי ועומר קפלן. בר זאב משמש מנכ"ל החברה עד היום, וגם יתר המייסדים מכהנים בה בתפקידים בכירים. לאחר ההנפקה יצטרף אורלנדו בראבו, השותף המנהל והמייסד של תומא בראבו, לדירקטוריון של איירון סורס.