סגור
רכב אספנות ג'יפ
ג'יפ אספנות (צילום: תומר הדר)

עממיים, נדירים וגם יוקרתיים: רכבי האספנות על כוונת הגנבים

בשבועות האחרונים בוצעו בישראל מספר ניסיונות לגניבת רכבי אספנות, ובשבוע האחרון אף פורסמה הודעה מיוחדת של מועדון האספנים הגדול בישראל. בנוסף, חלה עלייה גם בגניבות של רכב השטח סוזוקי ג'ימני

גנבי הרכב עובדים שעות נוספות ובעת האחרונה מצאו קורבנות חדשים: אספני מכוניות.
ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים בוצעו בישראל מספר ניסיונות גניבה של רכבי אספנות, חלקם מדגמים עממיים, וחלקם נדירים - ויקרים. בשבוע האחרון אף פורסמה הודעה רשמית על ידי מועדון ה-5, מועדון רכבי האספנות הגדול בישראל, המתריעה בפני חבריו מפני גניבות של רכביהם. לפי לשון ההודעה, "ועד המועדון מודע לתופעת גניבות הרכב גם לאספני הרכב".
לדברי חברים במועדון, אחת הבעיות עמן הם מתמודדים היא דווקא העובדה שחלק ממכוניות האספנות הן מכוניות מדגמים פופולריים, כמו סובארו, שנסעו במשך שנים בכבישי ישראל וערכן הסנטימנטלי עולה בהרבה על ערכן הכספי. במקרה של מכוניות כאלה, התקנת אמצעי מיגון מתקדמים אינה כדאית ולעתים אינה תורמת דבר מכיוון שבאלה אין מחשבים או מערכות הצתה מורכבות ש"מתחברים" למערכות האיתור והמיגון, מה שרק מקל על גניבות הרכבים.
מעבר לכך, הרכבים האמורים משמשים ככל הנראה כדי "להחיות" רכבים מדגמים וותיקים ופופולריים שנוסעים בכבישי הרשות הפלסטינית, אך גורמים בקהילות האספנים אינם פוסלים גם גניבות שמתבצעות במתכוון כדי לפגוע ספציפית בבעליהם של רכבים מיוחדים בשל המצב הביטחוני.
לצד גניבות רכבי האספנות, בשבועות האחרונים חלה עלייה גם בגניבות של רכב השטח הקטן של סוזוקי - הג'ימני - רמה שהסבה את תשומת לבה של משטרת ישראל. בהודעה שנשלחה לבעלי רכב השטח של סוזוקי, ביקשו גורמים במשטרה את סיועם של בעלי הג'ימני במיגור התופעה בין היתר באמצעות משלוח של תמונות של הגנבים (לבעלי רכבים שמצלמים את מיקום החניה), שיתוף של נתונים המתקבלים ממתקני איתור שמורכבים ברכבים והתקנה של אמצעי מיגון נוספים ברכבים.