סגור
רייזר רייזרים
רייזר (יריב כץ)

נאבקים בזיהום? המדינה תתיר יבוא רייזרים גדולים וחזקים יותר

כיום מותר לייבא לישראל טרקטורונים במשקל של עד 900 ק"ג עם מנועים של עד 1,500 סמ"ק; לפי משרד התחבורה, הנתונים יגדלו כעת ל-1,300 ק"ג ו-2,000 סמ"ק

בעידן של הצהרות על מעבר לרכב חשמלי המדינה נערכת לעידוד והגדלה של יבוא רכבי שטח יותר מזהמים - כך עולה מתיקון להוראת הנוהל ליבוא של רכבי שטח שמפרסם משרד התחבורה.
הנוהל אינו מתייחס לרכבי שטח בלשון העם, "ג'יפים", אלא לרכבי שטח קלים - חלק מהטרקטורונים, רייזרים ודומיהם, שבשנים האחרונות הלכו ותפחו בממדיהם והפכו מפוארים יותר וגם חזקים יותר. התיקון מיועד "להסיר חסמים ביבוא רכבי שטח", ולאפשר יבוא של רכבים כבדים יותר, עם מנועים גדולים יותר.
כיום מותר לייבא לישראל רכבי שטח (הכוונה כאמור היא לטרקטורונים לסוגיהם) בעלי מנוע בנפח של עד 1,500 סמ"ק ומשקל של עד 900 ק"ג. כמו כן רכב שטח אמור לשאת נהג ושלושה נוסעים. מהתיקון של משרד התחבורה עולה כי נפח המנוע המותר יעלה ל-2,000 סמ"ק, המשקל יגדל ל-1,300 ק"ג, ומספר הנוסעים המותר יהיה "נהג ומספר נוסעים כפי שקבע היצרן".
בדברי ההסבר מציינים אנשי משרד התחבורה: "כתוצאה משינויים טכנולוגיים בייצור הרכבים, רכבי השטח החדשים הם בטיחותיים יותר, בין היתר בשל היותם בעלי מבנה חזק יותר, שמעלה את משקלם העצמי ואת נפח מנועיהם בהתאמה". ליבואני הרכב ניתנת שהות של חודשיים להיערך לתקנות החדשות.