סגור
שלט בית המשפט העליון 12.9.23
שלט בית המשפט העליון (צילום: EPA/ATEF SAFADI)

פרשנות
הניסיון למינוי אדריכלי ההפיכה לעליון - פסול

אם כוונתו והצעתו של שר המשפטים יריב לוין למנות שניים מאדריכלי ההפיכה המשטרית הדוקטורים רפי ביטון ואביעד בקשי לבית המשפט עליון תמורת הסרת התנגדותו למינוי יצחק עמית כנשיא קבוע, יש להשליכה לפח ויפה שעה אחת קודם

אם כוונתו והצעתו של שר המשפטים יריב לוין היא אכן למנות שניים מאדריכלי ההפיכה המשטרית הדוקטורים רפי ביטון ואביעד בקשי לבית המשפט עליון תמורת הסרת התנגדותו למינוי יצחק עמית כנשיא קבוע, יש להשליכה לפח ומיד. המינויים האלה (שדווחו ע"י גיא פלג בחדשות 12) אינם עדיין על סדר יומה של הוועדה המתכנסת היום, כי נחוצים 45 ימים לפרסומם מראש, אבל העסקה הזו פסולה ורקובה מהיסוד. אין לה סיכוי לקבל "הסכמה רחבה" שנחוצה לדברי השר.
למינויים האלה אין סיכוי בהצבעה רגילה שבה נחוצים שבעה קולות בוועדה. לוין שמצוי במיעוט מזהיר בוועדה מנסה לרקום דיל: הוא ישחרר את בן הערובה שחטף שלא כדין (הווטו על מינוי יצחק עמית כנשיא קבע לפי שיטת הסניוריטי) תמורת מינוי שני סוסים טרויאנים לקידום ההפיכה המשטרית. ביטון ובקשי הם לא משפטנים שמרנים בהגדרה. הם ההיפך מזה - משפטנים מהפכנים שכופרים ומכחישים את המסורת של מערכת המשפט הישראלית ומבקשים להכחידה.
להציע את שניהם זו לא רק יריקה בפרצופה של מערכת המשפט, אלא בערכים נוספים. לוין מבקש למנות שני גברים במקום שתי הנשים שפרשו: אסתר חיות וענת ברון. זו בעיטה בערך של ייצוג הנשים. לוין לא חשב אפילו להציע אישה אחת. אפילו מראית העין של שוויון וייצוגיות מובסת אצלו לטובת התמריץ לקבל את מלוא תאוותו האידיאולוגית תמורת בן הערובה שחטף שלא כדין.
כמובן שהתמריץ הזה מתיישב היטב עם יעדי קואליציית הימין ההלכתי: לסלק ככל שניתן את הנשים מצמרות השירות הציבורי.
ויש גם את האינטרס הציבורי־המקצועי של מומחיות ועומס. לביטון ובקשי אין ניסיון בשפיטה ואין להם מומחיות במשפט האזרחי שמהווה חלק נכבד מהעומס על העליון. ברון וחיות היו שופטות מקצועיות שהתמחו במשפט האזרחי. לוין לא מציע מועמדים שיהיו גם בעלי ניסיון בשיפוט וגם מצויידים במומחיות בתחום האזרחי שנפגע קשה כתוצאה מפרישת חיות וברון. הצרכים של בית המשפט ושל ציבור המתדיינים "מעניינים את הפופיק שלו".