סגור
שר האוצר בצלאל סמוטריץ תחנת דלק
שר האוצר בצלאל סמוטריץ תחנת דלק (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל)

סבסוד המס על הדלק בשל היחלשות השקל יעלה למדינה 120 מיליון שקל בספטמבר

החל ממחר יעמוד מחיר ליטר דלק על 6.94 שקלים לליטר, לאחר ששר האוצר בצלאל סמוטריץ' הגדיל את ההנחה על מס הבלו לשקל לליטר. בספטמבר, סך ההנחה תוביל לאובדן הכנסות למדינה בגובה של 267 מיליון שקל. אילולא היחלשות השקל, אובדן ההכנסות היה מגיע ל-147 מיליון שקל בלבד

הניסיון של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להסתיר את ההשפעה של היחלשות השקל על מחיר הדלק באמצעות צווי הנחה על מס הבלו יעלה לקופת המדינה 120 מיליון שקל בחודש ספטמבר. כך עולה מנתוני המכון לאנרגיה וסביבה, הבוחן את הגורמים לשינויי במחירי הדלקים בכל חודש.
על פי המכון, הירידה בערך השקל הובילה להתייקרות של 32 אגורות לליטר בספטמבר, לעומת 26 אגורות לליטר באוגוסט. בכך, החל ממחר, מחיר ליטר דלק יעמוד על 6.94 שקלים לליטר, עלייה של 8 אגורות לעומת אוגוסט.
היחלשות השקל אינה הגורם היחיד המשפיע על מחיר הדלק, אלא גם התייקרות הדלקים בעולם לאחר פרוץ המלחמה באוקראינה בסוף פברואר 2022. בניסיון למתן את העלייה הגבוהה, החל מחודש אפריל 2022 חותם שר האוצר (בהתחלה ליברמן ובהמשך סמוטריץ') על צווים להפחתת מס הבלו על הדלק במטרה למנוע מצב שהתייקרות הדלק תתגלגל לצרכנים בשל התייקרות עלויות הייצור.
גובה ההנחה השתנה מספר פעמים במהלך השנה וחצי האחרונות, ונע בין חצי שקל לשקל. לקראת ספטמבר, היחלשות השקל, שהובילה לשער של 3.81 מול הדולר, הובילה את האוצר להגדיל את ההנחה במס ל-1 שקל לכל ליטר דלק (לעומת 89 אגורות לליטר באוגוסט), וזאת על אף שמחיר הבנזין עלה בכ-1% בלבד במהלך החודש.
סך אובדן הכנסות המדינה ממיסים מתחילת השנה בשל ההנחה במס על הדלק עברו את מיליארד השקלים. בספטמבר, סך ההנחה תוביל לאובדן הכנסות בגובה של 267 מיליון שקל. עם זאת, במידה והשקל לא היה נחלש במהלך השנה האחרונה, היה ניתן להגיע לאותו מחיר של ליטר דלק באובדן הכנסות של 147 מיליון שקל בלבד.