סגור
מפונים מ עוטף עזה במלון ב ים המלח מלחמה בעזה חרבות ברזל
מפונים מעוטף עזה במלון בים המלח (צילום: שלו שלום)

עסקים בכל הארץ יקבלו פיצוי: "יש לנו כסף - ונשתמש בו"

ביישובים הסמוכים לגבול עם לבנון ועזה - הסיוע יהיה גבוה יותר; בנוסף יידחו תשלומי מע"מ, והעסקים יפוצו בגין הוצאות השכר; שר האוצר: הממשלה תגדיל את מסגרת התקציב והגירעון; הממונה על התקציבים: "כל המשאבים הולכים לטובת הלחימה ופעילויות תומכות צמיחה"

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', אמר הערב כי הממשלה תציג תוכנית סיוע שתהיה גדולה יותר מזו שהופעלה בקורונה; לדבריו, הממשלה תגדיל במקביל את מסגרת התקציב - ואת הגירעון.
לצפייה בפרטי התוכנית לחצו כאן
סמוטריץ' אמר: "עמלנו יחד אנשי משרד האוצר ורשות המיסים בימים האחרונים על גיבוש תוכנית כוללת לסיוע למשק כדי לוודא המשכיות עסקית וגב לציבור הישראלי כולו. אנחנו מציגים עכשיו תכנית שיש בה מרכיבים רבים והיא גדולה ורחבה הרבה יותר ממה שהיה אפילו בתקופת הקורונה. למדנו והשתפרנו והשתדלנו שהמענה יהיה רחב יותר, מדויק יותר ויעיל יותר. המתווה הזה הוא מיידי לחודש אוקטובר, ובמקביל, בהתאם להתקדמות המלחמה ברור שיצופו צרכים ואתגרים נוספים ונגבש בעזרת השם מענה גם להם תוך כדי תנועה.
"הכלכלה הישראלית חזקה ויכולה לתמוך את מאמצי המלחמה הצבאיים והאזרחיים ככל שיידרש. יחס חוב תוצר שלנו מצוין, הגירעון המתוכנן נמוך, התוצר שילש את עצמו בתוך פחות מעשרים שנה וקרן מס רכוש מלאה. יש לנו כסף ואנחנו נשתמש בו עכשיו לכל מה שצריך ביד רחבה. עצרנו את כל מה שלא חשוב בתקציב ואנחנו מסיטים הכל לצרכי המלחמה והתמיכה במשק, וכבר בימים הקרובים נגדיל את מסגרת התקציב בכנסת ונייצר לעצמינו גמישות מקסימלית".
"המתווה בחלקו חל באופן מידי ובחלקו דורש חקיקה של הכנסת. שוחחתי עם יו"ר הכנסת, יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הכספים והם מגויסים כדי לחוקק את זה באופן מיידי".
מנכ"ל האוצר שלומי הייזלר אמר כי המדינה תעניק פיצוי לעסקים בכל חלקי הארץ, כאשר היישובים במרחק של עד 7 ק"מ מרצועת עזה ועד 9 ק"מ מגבול לבנון - יקבלו פיצוי מלא. בנוסף יידחו תשלומי מע"מ, והעסקים יפוצו בגין הוצאות השכר.
עוד כוללת התוכנית: קרן הלוואות בערבות מדינה בסך 10 מיליארד שקל;דחיית תשלומי ביטוח לאומי לעצמאים - חצי מיליארד שקל; הקדמת תשלומי המדינה לספקים; שיפוי מיידי למעסיקים ועצמאים בעד ימי מילואים; דחיית תשלומי מע"מ- 3.5 מיליארד שקל; הארכת רישיונות ודחיית אגרות - מאות מיליוני שקלים; הקדמת מס הכנסה שלילי - 0.4 מיליארד שקל. כמו כן תוק קרן חרבות ברזל, שתעניק הלוואות לעסקים לפי קריטריונים שונים.
שי אהרונוביץ', מנהל רשות המסים, אמר: "מדובר בצעד ייחודי וראשוני של פיצוי כלל אזורי מדינת ישראל. יינתנו פיצויים על נזקים עקיפים לעסקים. בשביל להיכנס למענק כשלב ראשון ניקח את דיווחי העסקים בספטמבר-אוקטובר ונשווה ל-2022. אם נזהה ירידה של 12.5%, העסק נכנס. אם זה חישוב חד חודשי אז ירידה של 25%. מי שנפגע פחות לא זכאי להיכנס למענק". האזורים שיהיו זכאים לפיצוי הם בעלי מחזור של עד 400 מיליון שקל.
הממונה על התציבים, יוגב גרדוס: "המלחמה הזו תהיה יקרה מאוד ויהיו הרבה הוצאות. אנחנו לא יודעים כמה. הגירעון יגדל וההכנסות יירדו. בהתאם להנחיית השר, כל המשאבים הולכים לטובת הלחימה ופעילויות תומכות צמיחה. זה ייבחן בימים הקרובים. כל שקל שיתבזבז יצטרך לחזור מאיפשהו. עלויות הריבית גבוהות ונצטרך לגייס מאיפשהו. זה משבר מקומי ולא גלובלי כמו בקורונה ונצטרך להתמודד עם זה". לדבריו, "חשוב מאוד שהעסקים יעבדו כי החוזק הכלכלי של העורף הוא חלק ממאמצי הלחימה - לקום בבוקר ולצאת לעבודה".