סגור
אביגדור ליברמן שר ה אוצר יו"ר ישראל ביתינו
שר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי)

ליברמן נפרד מהאוצר ותוקף את החרדים: "גם לשמור עליהם, גם לממן אותם - זה לא ילך"

שר האוצר נשא היום נאום פרידה מול עובדי אגף התקציבים בו סיכם את כהונתו. "אנחנו משאירים משק במצב פשוט מצוין", אמר, ולא חסך ביקורת מהממשלה הנרקמת בימים אלו: "מכינים שוד הקופה הציבורית. אני לא רוצה להיות נביא זעם, אבל אנחנו נעמוד בפני שוקת שבורה"

"לא יודע מי יהיה שר האוצר, אבל מכל מה שאני שומע, אני רואה שלא מכינים תקציב למדינה, אלא מכינים שוד הקופה הציבורית, שוד שמתרחש למול עינינו, ולכן לעמדה המקצועית של אגף תקציבים תהיה חשיבות עליונה", כך אמר שר האוצר היוצא אביגדור ליברמן ביום העיון השנתי של אגף התקציבים המוקדש לזכרם של עובדי האגף שנפלו במלחמת יום הכיפורים.
ליברמן עצמו ראה בנאום זה מעין נאום פרישה, נפרד מעובדי האוצר, וניצל את הנאום בכדי לתקוף בחריפות את הממשלה הנכנסת. לדבריו, הכלכלה הישראלית צועדת למקום של "אי השיוויון זועק, גם לשמור עליהם, גם לממן אותם, וגם להגן עליהם, זה לא ילך".
ליברמן תקף בנאומו את האופי הדתי של הממשלה הנכנסת ואמר "המתח שבין הציונות לבין הממסד הדתי אינו חדש, הרצל כבר ניבא את המתח הזה, וכתב בספר שלו 'ננהל את המדינה במדע ובחכמות, ואם כהני הדת יתערבו נדע לכלוא אותם בבבתי מקדשי האל'. כרגע כהני הדת לא מתערבים, אלא ממש מכתיבים".
להערכתו של ליברמן, אי שילובם של החרדים עשוי להביא לאי יציבות חברתית. "יש כאן אי שיוויון בנטל, גם בביטחון וגם בכלכלה. אם אני לוקח את שתי הקבוצות הללו, חרדים וערבים, אני מגיע ל-34%, הם משלמים פחות מ-10% במסים ישירים. כשלוקחים את הדמוגרפיה בחשבון, מבינים שאי אפשר להמשיך ככה. זה איום על המרקם החברתי שלנו. אם לא נשנה את הכיוון, תוך עשור נצטרך להעלות את מס ההכנסה ב-16%, ואז אנשים יעזבו את הארץ. אני לא רוצה להיות נביא זעם, אבל אנחנו נעמוד בפני שוקת שבורה".
ליברמן הקדיש חלק מרכזי בנאומו לדרישת החרדים להכפיל את קצבאות האברכים ובני הישיבות: "מעולם לא שמעתי טירוף כזה, מה זה להכפיל את הקצבאות לאברכים? מה זה להכפיל את תקציב הישיבות? מעולם לא שמעתי טירוף כזה, טרללת כזו. אף אחד לא יצא לעבודה. אם נותנים למישהו תלוש מזון וגם מכפילים לו את הקצבה, למה שהוא יצא לעבודה? זה דבר בלתי סביר בעליל".
ליברמן פירט כי "תקציב הישיבות היום הוא 1.15 מיליארד שקל - 750 מיליון שקל בתקציב המדינה ו-450 בכסף קואליציוני. אני רציתי לבטל את התוספת, אבל לא הצלחתי בגלל מפלגת ימינה. זה חייב להישאר על 750 מיליון שקל, כשנחזור לממשלה נבטל את זה. דרעי, גולדקנופף וגפני לא למדו ליבה, הם מתכחשים לחוקי ניוטון, הם שוכחים שככל שהם משתוללים כך תגובת הנגד תהיה חריפה יותר. כל הכספים שהם הולכים לשדוד אנחנו ניקח ברגע שנחזור בחזרה, ונעביר אותם לסטודנטים, לחיילים ולמשרתי מילואים".
ליברמן סיכם גם את הקדנציה שלו וייחס לעצמו את השיפור בכלכלה בשנה האחרונה: "אנחנו משאירים משק במצב פשוט מצוין. אנחנו בעודף של 30 מיליארד שקל מתחילת השנה. נכנסתי עם גירעון של יותר מ-10%, אבטלה של 9.2%, וכעת האבטלה אפס והגירעון אפס. אנחנו יכולים להיות גאים, בתוך הים הסוער הזה הצלחנו לנווט את ספינת כלכלת ישראל בצורה נבונה ושקולה".
בהתייחסו לכלכלת ישראל אמר ליברמן כי האתגרים המרכזיים שלה הם "איך משלבים נשים ערביות וגברים חרדים למעגל העבודה, ואיך מעלים את הפיריון. העלאת הפיריון דורשת שיפור בתשתיות ושיפור של רמת ההשכלה והמיומנות". בנוסף, אמר ליברמן כי "יש לשמר בכל דרך את ההייטק כקטר של הכלכלה הישראלית".