סגור
משלחת ל פולין מבקרים ב מחנה ה השמדה אושוויץ
מבקרים במחנה ההשמדה אושוויץ (צילום: משה מילנר)

קרטל המסעות לפולין: 6.5 חודשי מאסר למנהל בדיזנהאוז שתיאם מחירים

משה הרטמן, מנהל האחראי על תחום המסעות לפולין בחברת הנסיעות הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שהיה צד להסדרי אי תחרות עם חברת י. הלל ושות' וחברת אקדמי טרוול בע"מ ביחס למסעות בני נוער לפולין. בינואר יישמעו הטיעונים לעונש בעניינם של יתר הנאשמים

בית המשפט המחוזי בלוד גזר אתמול (ד') עונש מאסר של 6.5 חודשים על משה הרטמן, מנהל האחראי על תחום המסעות לפולין בחברת הנסיעות "דיזנהאוז". הרטמן הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בכך שהיה צד להסדרי אי תחרות עם חברת י. הלל ושות' וחברת אקדמי טרוול בע"מ ביחס למסעות בני נוער לפולין. ההסדרים כללו הסכמה של הצדדים שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחד של השני.
ההסדרים בין החברות נמשכו כחמש שנים, במסגרתם לא התחרו החברות על הלקוחות הקיימים ואף הגישו "הצעות גיבוי" לבתי ספר ומשרד החינוך כדי להסתיר את הקרטל. ההסדרים נפסקו בשל הפתיחה בחקירה על ידי רשות התחרות.
"בגזר הדין שניתן קבע בית המשפט כי מעשיו של הרטמן חמורים, בין היתר, בשל חשיבותו הציבורית והחינוכית של התחום שתואם, שעניינו בהנצחת זיכרון השואה והנחלתו לבני נוער, בשל היקף התיאומים וכן בשל משך הזמן שבו נמשכו ההסדרים", נמסר בהודעת רשות התחרות. "על אף האמור, אישר כאמור בית המשפט את העונש שנקבע, בשל העובדה שהעונש תואם את חלקו היחסי של הרטמן בפרשה בהתחשב בנסיבות המקלות, ובהם העובדה שהרטמן הודה והביע חרטה על מעשיו כבר בחקירתו, ההגעה להסדר טיעון קודם לתחילת ההוכחות וכן היותו הראשון מבין הנאשמים שהואשמו איתו שנטל אחריות במסגרת הסדר טיעון".
בראשית ינואר יישמעו הטיעונים לעונש בעניינם של יתר הנאשמים שהורשעו בעקבות הודאתם - צבי סער מחברת הלל ואיילת יונגסטר מחברת גשר. עונשם של שני מורשעים אחרים (מנהלי מחלקות פולין בחברות הלל וגשר) טרם נגזר. על מנהל חברת אקדמי נגזר לפני מספר חודשים 7.5 חודשי מאסר.
כתב האישום בתיק הוגש ביולי 2018 ומטופל ע"י עורכי הדין עפר מעוז, הדס וינוגרד-הבר ונריה ויניצקי רקח מהמחלקה הפלילית ברשות התחרות, יחד עם עורכי הדין בן-עמי כהן וכוכבית קלדרון מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.