סגור

עמיר פרץ מתכונן לבג”ץ: מצויד בחוות דעת משפטית של 60 עמודים

הממשלה צפויה לאשר מחר את מינויו של פרץ ליו"ר התעשיה האווירית. עם זאת, על פי הערכות המינוי צפוי לגרור עתירות לבג"ץ, ושר הביטחון לשעבר נערך לכך ומחזיק בחוות דעת משפטית שגובשה על ידי עורכי הדין ממשרד ש.הורביץ, לצד מכתבי תמיכה מיוסי קוצ'יק, שמואל סלבין, עמוס ידלין ובכירים נוספים

הממשלה צפויה לאשר מחר (א') את מינויו של השר לשעבר עמיר פרץ כיו"ר התעשיה האווירית, חרף פסילתו על ידי ועדת גילאור למינויים בחברות הממשלתיות. למינויו של פרץ צפוי רוב של 20-23 שרים מכחול לבן, יש עתיד, ימינה וישראל ביתנו. בתקווה חדשה הוחלט להעניק לשרים חופש הצבעה. בעבודה ובמרצ מתקשים לשכוח את חבירתו של פרץ עם גנץ לממשלת נתניהו. עם זאת, השר עיסווי פריג' כבר הודיע שיתמוך בפרץ.
התמיכה של השרים בפרץ מוסברת בכך בקואליציה לא רוצים להרגיז את בני גנץ מחשש שיכעס ויחבור להצעת אי אמון בממשלה ולתמיכה בו כראש ממשלת ימין בהשתתפות הליכוד.
1 צפייה בגלריה
ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי עמוס ידלין
ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי עמוס ידלין
ידלין. צירף מכתב על תרומתו של פרץ לביטחון ישראל
(צילום: אוראל כהן)
בקרב שרים מושמעת ביקורת על כך שהוועדה פסלה את מינויו של פרץ חרף היותו שר ביטחון, חבר כנסת ויו"ר ההסתדרות. לדבריהם, הזיקה הפוליטית בינו לבין גנץ שעליה הצביעה הוועדה לא ממש קיימת, שהרי שניהם התמודדו לכנסת במפלגות שהתחרו זו בזו.
אישורה של הממשלה למינויו של פרץ צפוי לגרור עתירות לבג"ץ. בידיו של פרץ חוות דעת משפטית שגובשה על ידי יהושע חורש וגלעד כץ ממשרד עורכי הדין ש. הורביץ ושות'. חוות הדעת, המתפרסת על 60 עמודים, שוללת כל זיקה פוליטית בין פרץ לגנץ או לשר אחר. למסמך מצורפות הודעות של בכירים לשעבר התומכים במינוי פרץ, בהם יוסי קוצ'יק לשעבר מנכ"ל משרד רה"מ, שמואל סלבין לשעבר מנכ"ל האוצר, דורון שורר לשעבר מנהל רשות שוק ההון ויובל רכלבסקי לשעבר הממונה על השכר. כמו כן, מצורף מכתב של אלוף מיל’ עמוס ידלין על תרומתו של פרץ לביטחון ישראל. גם מנהל ועדת חוץ וביטחון אל"מ מיל’ שמואל לאטקו כתב חוות דעת בעד פרץ שהיה חבר הוועדה.
פרץ מקבל גיבוי מלא משר הביטחון בני גנץ ומשר האוצר אביגדור ליברמן שחתמו שניהם על "הצעת המחליטים" לממשלה. לגנץ חוב מוסרי כלפי פרץ, שהלך עימו לממשלה נתניהו. כמו כן, גנץ פוזל לכוחו הפוליטי של פרץ בקרב ועדי העובדים הגדולים בתקווה שמינויו ליו"ר התעשיה האווירית עשוי לרתום את העובדים ומשפחותיהם למען כחול לבן.
מי שגם עוקב בדריכות אחר המינוי של פרץ הוא רה"מ החלופי יאיר לפיד. לפיד ושרת האנרגיה קארין אלהרר ביקשו למנות כיו"ר חברת החשמל את אמי פלמור, לשעבר מנכ"לית משרד המשפטים. "ועדת גילאור" פסלה את פלמור, מה שהוביל אותה בשבוע שעבר להסיר את מועמדותה.
לפיד מחפש מועמד חדש לתפקיד יו"ר חברת החשמל, ובין השמות שעלו באחרונה: מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר אריק פינטו. שפיגלר משמש כיום כדירקטור בחברת החשמל. אם ימונה כיו"ר חברת החשמל יפנה את התפקיד הנחשק מנכ"ל ביטוח לאומי. באחרונה הופצו הערכות שלפיהן אם יפנה את התפקיד ייתכן שיוצע לפלמור.
על רקע פסילתם של פרץ ופלמור - לפיד לא יעלה מועמד חדש לתפקיד- אילמלא יידע מראש שהוא יעבור את אישורה של "ועדת גילאור".