סגור

אזעקה בשדרות: שיגור ראשון מעזה מאז "שומר החומות"

האזעקה נשמעה בצהריים בשדרות ובכמה יישובים בעוטף, והרקטה יורטה על ידי כיפת ברזל. הוא מגיע שעות אחדות אחרי איום השמיע הג'יהאד האיסלאמי עקב תקרית בג'נין, שבה חוסלו ארבעה מחבלים

אזעקה נשמעה בצהריים (שני) בשדרות ובכמה יישובים בעוטף עזה. כיפת ברזל הופעלה, וככל הנראה יירטה רקטה. ממד"א נמסר בהמשך כי לא התקבלו קריאות על נפגעים בעקבות האזעקה.
האזעקה הבוקר מגיעה שעות אחדות אחרי ההיתקלות בג'נין שבה חיסל כוח מסתערבים כמה מחבלים שפתחו לעברו באש בתום פעילות למעצר חשוד בגדה המערבית. בעקבות חיסול המחבלים, ארבעה במספר, איימו במרומז בג'יהאד האיסלאמי בתגובה. ארגון הטרור השני בעוצמתו ברצועת עזה פרסם הודעה שבה הטיל על ישראל את האחריות להרג ארבעת הפלסטינים, והכריז כי "דמם לא נשפך לשווא". במקביל, לשכתו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן פרסמה הודעת גינוי והזהירה כי האירוע יוביל ל"פיצוץ המצב".

1 צפייה בגלריה
הקברניט חמאס רקטות כיפת ברזל
הקברניט חמאס רקטות כיפת ברזל
שיגור מעזה
(צילום: שאטרסטוק)
הירי המסתמן הבוקר מהרצועה מגיע גם על רקע המתיחות הגוברת מול חמאס, בעקבות המבוי הסתום בשיחות להסדרה ארוכת טווח אחרי הלחימה במבצע "שומר החומות" בחודש מאי. כתבנו לענייני פלסטינים אליאור לוי ציין רק אתמול שחמאס החל לאותת ביתר שאת, באמצעות גורמים ברצועה הכפופים למרותו, כי פניו להסלמה הדרגתית אשר עלולה להוביל לסבב אלימות נוסף.
עיקר הזעם נובע מכך שישראל מתבצרת בעמדתה שלא להכניס את המענק הקטארי בתצורה הקודמת שלו, באמצעות כסף מזומן דרך מעבר ארז לרצועה. ניסיון לייצר מהלך עוקף ישראל, של קטאר, הרשות הפלסטינית והאו"ם - ולפיו המענק יועבר באמצעות בנקים שבשליטת הרשות לסניפיהם ברצועה - כשל, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet. הסיבה: חשש של הרשות המוניטרית הפלסטינית מפני תביעות ענק בינלאומיות נגד אותם בנקים בגין סיוע ומימון טרור.
המענק הקטארי האחרון נכנס לרצועה ימים ספורים טרם תחילת מבצע "שומר החומות", במזומן, ומאז עברו שלושה חודשים בלי כסף. עיקר הבעיה היא שהמענק משמש גם לתשלום משכורות לפקידות חמאס ברצועה, כמה מיליוני דולרים בחודש, ואין שום דרך חוקית לשלם זאת באמצעות מערך בנקאי מבוקר – אלא אם הכסף נכנס במזומן.
האזעקה האחרונה שהופעלה באזור העוטף, בכפר עזה, הייתה ב-18 ביוני. עם זאת, בהמשך נמסר מדובר צה"ל כי האזעקה הזו הופעלה אז מירי שאינו רקטי משטח עזה לישראל, כלומר מירי מקלעים.