סגור

ליברמן: "סגר זה הדבר הכי לא נכון שניתן לעשות"

שר האוצר אמר את הדברים בתדרוך לעיתונאים שקיים עם מנכ"ל האוצר רם בלינקוב והממונה על התקציבים יוגב גרדוס. גרדוס: "אין סיבה לסגר, אך אנו יודעים שמספר החולים קשה יעלה - ונערכים לכך"; בלינקוב: "אין שום תרחיש של כמויות של אנשים שמאבדים את העבודה"

"סגר זה הדבר הכי לא נכון שניתן לעשות. לא ברור שיש קורלציה בין סגר לבין ירידה במאומתים ובחולים הקשים, אבל ברור שיש קורלציה בין סגרים לנזק כלכלי. הגיע הזמן להיערך לחיים בצד הקורונה, כמו שאנחנו יודעים לחיות לצד השפעת, ואנחנו מוכנים להשקיע את כל מה שצריך בשביל לבנות מערך שיאפשר את המודל הזה של 'חיים לצד הקורונה'", כך אמר היום (ב') שר האוצר אביגדור ליברמן בתדרוך לעיתונאים שקיים יחד עם מנכ"ל המשרד רם בלינקוב והממונה על התקציבים יוגב גרדוס.
בלינקוב מתח בדבריו ביקורת על התקשורת בטענה שהיא מקדמת נרטיב לפיו עשוי להיות סגר בחגי תשרי, אף ששר האוצר מצהיר כי הוא מתנגד, שר הבריאות מצהיר כי הוא מתנגד, וגם ראש הממשלה מצהיר כי הוא מתנגד לכך. ליברמן מצדו מנה מספר צעדים שמבוצעים כעת כדי לאפשר שגרה לצד הקורונה. "אנחנו מחזקים את מערך הטיפול בקהילה, מגדילים את יכולת הספיקה של מערכת הבריאות, משקיעים כסף בקמפיינים לתמרץ כמה שיותר מתחסנים, מקדמים את מתווה מגן החינוך לפתיחת שנת הלימודים ומתווה למימון בדיקות מהירות במסגרת מתווה התו הירוק".
גרדוס הוסיף: "אין סיבה לסגר, אך אנו יודעים שמספר החולים קשה יעלה, ואנחנו נערכים לזה. רק היום נחתם הסכם בין איכילוב לקופ"ח מכבי, שמגדיל את יכולת האשפוז שלהם ב-100 מיטות בקהילה. אנחנו פועלים בהרבה מישורים כדי להגדיל את היכולת של מערכת הבריאות. אני מזכיר שבתקציב נחתם הסכם על קליטה של 600 רופאים ו-1,500 אחיות".
3 צפייה בגלריה
יוגב גרדוס סגן הממונה על התקציבים
יוגב גרדוס סגן הממונה על התקציבים
יוגב גרדוס
(צילום: דוברות משרד האוצר)
בנוגע לצעדים להגברת ההתחסנות אמר גרדוס: "בסוף, התחסנות היא התשובה האולטימטיבית לנגיף בטווח הארוך. אנחנו משקיעים 200 מיליון שקל בעידוד התחסנות באמצעות רשויות מקומיות, מערכת הביטחון והקהילה, ותמריצים חיוביים ושליליים". ליברמן ציין את הירתמותם של מנסור עבאס ועיסאווי פריג' להגדלת ההתחסנות בחברה הערבית בכלל, ובחברה הבדואית בפרט.
בנוגע למענקים כספיים למי שיבחר להתחסן אמר בלינקוב: "יש משהו שלילי בכך שאנחנו נותנים פרס למי שלא התחסן ופוגע בציבור". גרדוס הוסיף: "הנושא של תמרוץ לא מתחסנים הוא לא נושא שאנחנו מחליטים עליו מהמותן, יש עבודה רצינית של מספר משרדי ממשלה לבדיקת הסיבות של מתנגדי החיסונים. לא בטוח בכלל שהתמריצים הכספיים יהיו יעילים. אנחנו בוחנים תמריצים חיוביים אחרים, כמו חלוקת הפיצות והקוגלים. כיום יש תמריץ שלילי בכך שהם צריכים לממן את הבדיקות בעצמם, אנחנו בוחנים כל הזמן מה לעשות".
3 צפייה בגלריה
רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר החדש
רם בלינקוב מנכ"ל משרד האוצר החדש
רם בלינקוב
(צילום: גיא אסיאג)
בנוגע לפתיחת מערכת החינוך, אמר ליברמן: "אנחנו לא רוצים לדחות בשום אופן את פתיחת מערכת החינוך, אנו רוצים לשדר מסר לציבור של חיים לצד הקורונה, של להתרגל לעולם החדש. חשוב להזכיר שאם נציית להנחיות, נוכל להתגבר על המגפה". גרדוס הוסיף: "כדי לאפשר את פתיחת שנת הלימודים, תיעשה בדיקה סרולוגית מקיפה ל-1.5 מיליון ילדים. הבדיקה תאפשר להוציא את מי שיש לו נוגדנים ממעגל הבידודים, וגם תלמד אותנו איפה אנחנו נמצאים מבחינת המגפה. כמו כן נממן בדיקה לכל ילד לפני פתיחת שנת הלימודים. בנוסף, בסוף ספטמבר נפתח פיילוט של 'כיתה בטוחה', שלפיו לא נכניס לבידוד את כל הכיתה גם בערים אדומות".
3 צפייה בגלריה
שר האוצר, אביגדור ליברמן. האם התמ"א תוארך?
שר האוצר, אביגדור ליברמן. האם התמ"א תוארך?
שר האוצר אביגדור ליברמן
(אבי מועלם)
בנוגע למענקים כלכליים במקרה שיהיה סגר, אמר בלינקוב: "זה מופרך לדבר על זה עכשיו, אין שום תרחיש של כמויות של אנשים שמאבדים את העבודה. מצד שני, אם בסוף יהיה סגר, אנחנו ערוכים ומוכנים, ויודעים מה לעשות עד לפרט האחרון". עוד הוסיף בנוגע לסיוע לחברות התעופה ולענפי התיירות: "כל סיוע שיהיה, לא יהיה במודל החל"ת. מודל החל"ת גם יוצר תמריצים לא נכונים, וגם אי אפשר לעצור אותו. חברות התעופה נמצאות במצב שונה, אנחנו עשויים לתמוך בהן, אבל הן יצטרכו להבין שאי אפשר להמשיך להחזיק את כל הקווים שהם החזיקו בתקופה שקדמה לקורונה".
לשאלת "כלכליסט" השיב גרדוס כי האוצר לא משנה את התחזיות שלו בנוגע לגירעון בשנת 2021 או 2022, וכי נכון לעכשיו, אף שמדובר בגל רביעי שלא נלקח בחשבון, המסגרות שהוקצו להתמודדות עם נגיף הקורונה מספיקות.