סגור

היום: שביתה כללית בבתי הספר ובגנים

אחרי 3 ימים רצופים שבהם הגיעו ב-10:00 למוסדות החינוך, היום ילדי הגנים ותלמידי בתי הספר יישארו כל היום בבית

אחרי שלושה ימים רצופים שבהם הלימודים החלו ב-10:00, החליטו בהסתדרות המורים להחריף את המאבק הנוגע לשכר ולהשבית כליל את הלימודים במוסדות החינוך שייצאו בשבוע הבא לחופש הגדול. במוסדות החינוך המיוחד יתקיימו לימודים כרגיל. בהסתדרות המורים הבהירו כי גם מסיבות הסיום ייערכו כמתוכנן. בכמה יישובים מוסדות החינוך דווקא יישארו פתוחים, על אף השביתה. במודיעין ילדי הגנים הרשומים לצהרונים יזכו ליום צהרון ארוך מ-7:30 בבוקר ועד 16:00, בקריית אונו גני הילדים יופעלו באמצעות הסייעות בין 8:00 ל-14:00.
בקרב ההורים הדעות חלוקות. יש מי שתומך במאבק המורים, אך אחרים כועסים וטוענים שמדובר בניצול ציני של מערכת כוחנית. "כשהתחילו ב-10:00 אנחנו איחרנו לעבודה, אבל לא לעבוד לגמרי? אין לנו אופציה כזאת", אמר אבי סרוסי, אב לחמישה ויו"ר הנהגת ההורים בלוד, שחבר גם בהנהלת הנהגת ההורים הארצית. "אנחנו קוראים למשרד החינוך להוציא צווי מניעה, בקצב הזה ניאלץ לאמץ סבתא זמינה שתסכים להיות עם הילדים שלנו".
מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, שחיתנה אמש את בנה, אמרה בהתייחסה להחרפת המאבק: "אנחנו מנהלים כבר חצי שנה משא ומתן עם פקידי האוצר, אבל טרם קיבלנו אפילו הצעה קונקרטית אחת. אני קוראת שוב לשר האוצר, אביגדור ליברמן, להגיע באופן אישי ולשבת עם שרת החינוך, מנכ"לית המשרד, הממונה על השכר ואיתי".
מהסתדרות המורים נמסר כי נציגיהם מוכנים לשבת "עד שייצא עשן לבן", והביעו תקווה שליברמן "ינחה את פקידי האוצר להגיע סופסוף עם טבלאות שכר והצעות קונקרטיות לתוספות שכר לכל עובדי ההוראה בשירות המדינה". לדברי בן דויד, "זאת שעת חירום לאומית וסכנה מוחשית לעתיד מדינת ישראל. רק הסכם שכר ימנע את הנטישה שמובילה לקריסת מערכת החינוך".
גם שרת החינוך יפעת שאשא ביטון תקפה את משרד האוצר. "את השביתה הזו האוצר יכול היה למנוע, אבל השבוע הם לא מצאו פנאי אפילו לא לפגישה אחת כדי לקדם את המשא ומתן", אמרה. "זלזול, אטימות ופגיעה חמורה במורים, בהורים ובעיקר בתלמידים. באוצר חייבים להתעורר, הסחבת שלכם פוגעת בכולנו. אני קוראת לשר האוצר לפעול באופן מיידי לחידוש המשא ומתן כדי להביא ביחד לפתרון המשבר".