סגור

חשיפת שומרים
האיש שרוצה להיות ראש ממשלה: נחשפות האחזקות של ניר ברקת במקלט המס איי הבתולה

במשך השנים הצהיר ח"כ ניר ברקת כי הפסיק להיות מעורב בעסקים. עתה מתברר כי עד שלהי 2019 הוא המשיך להחזיק מניות בכמה חברות. כשנבחר לכנסת העביר את מניותיו ל"נאמן עיוור" - לא אחר מאחיו אלי - וזאת בניגוד לכאורה להנחיות הכנסת. עוד מתברר כי אחת החברות שבה היו לו אחזקות בחרה להירשם באיי הבתולה, מדינה ללא מס חברות, ולא בישראל שבה המטה ורוב העובדים. ברקת בתגובה: "החלטות הנוגעות לרישום ישות עסקית במקום כזה או אחר הן בידי דירקטוריון החברה בלבד". חשיפת "שומרים"

במשך השנים והתפקידים הציבוריים שמילא, ובראשם ראש עיריית ירושלים, נשאל ח"כ ניר ברקת לא פעם על עסקיו ועל הונו, והצהיר שוב ושוב שהעביר את נכסיו לנאמנות עיוורת וכי הוא אינו מעורב יותר בפעילות העסקית שהניבה לו הון של מאות מיליונים. תחקיר של שומרים, שנפתח בעקבות הדלפת הענק "מסמכי פנדורה", מעלה שורה של ממצאים הנוגעים לאותה פעילות עסקית. כך מתברר כי עד שנבחר לכנסת ב-2019 המשיך ברקת להחזיק במניות של כמה חברות, ולפחות במקרה אחד גם תקשר דרך עורכי דינו עם אחת מהן בעת שנערכה בה בדיקת נאותות. לאחר שנבחר לכנסת הוא העביר את אותן המניות לאחיו אלי ברקת, וזאת אף שהנחיות ועדת האתיקה של הכנסת אוסרות על מכירה של מניות לקרוב משפחה ודורשות "חברת נאמנות ציבורית".
מעניינת לא פחות העובדה שמי שהיה מועמד לתפקיד שר האוצר החזיק מניות בחברת ענק שבחרה להירשם במקלט מס שבו אין מס חברות, ולא בישראל, שבה מס החברות היה לאורך התקופה 23% עד 26%. הסכומים שבהם מדובר, יש להדגיש, משמעותיים: בתחילת השנה הנוכחית צפתה החברה שהרווח שלה (EBITDA - רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) ב-2025 יעמוד על כ-700 מיליון דולר.
4 צפייה בגלריה
ניר ברקת
ניר ברקת
מבני ברק לאיי הבתולה. כך התגלגלה חברת eToro של האחים ברקת
(צילום: אלכס קולומויסקי)
הדלפת הענק, המכונה "מסמכי פנדורה", כוללת יותר מ-12 מיליון מסמכים מ-14 חברות שנתנו שירותים לנאמנויות ולחברות אוף שור (מקלטי מס) בכל העולם. המסמכים הגיעו לארגון התחקירנים הבינלאומי ICIJ, שחלק אותם עם כ-600 עיתונאים חוקרים מ-117 מדינות ומעשרות כלי תקשורת, ובהם "הוושינגטון פוסט", "הגרדיאן", "לה מונד", BBC ועוד. שומרים, באמצעות העיתונאים אורי בלאו ודניאל דולב, היה השותף הישראלי בפרויקט. בזווית המקומית נמצאו בהדלפה כ-40 אלף מסמכים, ובהם המילה "ישראל", ובאלפים נוספים הופיע הצירוף "דרכון ישראלי". לא פחות מ-565 אזרחים ישראלים אותרו כמוטבים הסופיים של חברות במקלטי המס, מספר שאינו רחוק ממספרם של מוטבים שהם אזרחי ארצות הברית, שעמד על 617. יש להדגיש כי החזקת נאמנות או חברה במקלט המס אינה עבירה על החוק הישראלי, ואזכור הישראלים במסמכים אין משמעו שביצעו עבירה כלשהי. להרחבה על ההדלפה - לחצו כאן.
מידע נוסף בכתבות הבאות בפרויקט:

הח"כ הראשון שיהפוך למיליארדר

ב-2007 השתתפה BRM, חברת האחזקות של האחים ניר ואלי ברקת, בגיוס ההון הראשוני של חברת eToro, מעין רשת חברתית למסחר בשוק ההון. ההשקעה היתה מוצלחת: eToro צמחה במהירות, ובסוף 2020 הוערך שווייה ב-2.5 מיליארד דולר. במרץ 2021 הודיעה החברה שתיכנס לנאסד"ק (באמצעות חברת ספאק) לפי שווי של כ-10 מיליארד דולר. ברקת, חגגו כלי התקשורת, יהפוך כשיושלם המהלך לחבר הכנסת המיליארדר הראשון.
ברקת עצמו התרגש קצת פחות וחזר על דברים שאמר מאז שנבחר לתפקיד ראש עיריית ירושלים, ולפיהם הוא משקיע את רוב זמנו בפעילות ציבורית ואינו מעורב יותר בפעילות עסקית. כך למשל בריאיון טלוויזיוני לסיוון רהב-מאיר הצהיר: "אני ב-19 השנים האחרונות לא מעורב בעסקים... אח שלי מנהל את העסקים. אני עסוק בצורכי הציבור". בציוץ שאיתו קידם את הריאיון הזה הוסיף: "בעקבות ההצלחה של הנפקת חברת eToro הישראלית סיפרתי לסיון רהב מאיר על הברכה המיוחדת שאבי נתן לנו, שמאפשרת לי להמשיך ולשרת את עם ישראל בשכר של שקל לשנה".
ברקת אכן עסק בענייני הציבור, אולם מצא את הזמן גם לבקשות שהגיעו מעורכי הדין של eToro. כך בהתכתבות מ-2016, במסגרת בדיקת נאותות, מבקשת הסוכנת של eToro באיי הבתולה, חברה מקומית בשם Trident Trust, שורה של מסמכים ופרטים ביחס לבעלי המניות של החברה, ובכללם ברקת. eToro נענתה ושלחה, אולם נציגת Trident לא היתה מרוצה וביקשה "השלמות". נציג eToro, אדם בשם טום ספיגלנד, השיב במייל נרגן כי הוא "מרגיש שתהליך איסוף המסמכים עבור תהליך בדיקת הנאותות מסורבל ולא יעיל". "כפי שאת יודעת", התלונן ספיגלנד, "תהליך יצירת הקשר עם המשקיעים ובעלי המניות של eToro לצורך השגת המסמכים דורש זמן רב, גם מצדנו וגם מצד המשקיעים ובעלי המניות". תלונה אחרת שלו היתה שהתהליך יקר.
4 צפייה בגלריה
משרדי חברת אי טורו eToro ב בני ברק
משרדי חברת אי טורו eToro ב בני ברק
משרדי חברת eToro בבני ברק
(צילום: שאול גולן)
4 צפייה בגלריה
משרדי חברת אי טורו eToro ב בני ברק
משרדי חברת אי טורו eToro ב בני ברק
מישראל לאיי הבתולה. משרדי eToro בבני ברק
(צילום: שאול גולן)
אבל ב-Trident התעקשו והמסמכים מישראל אכן החלו להגיע. כך התקבל מכתב מסניף הבנק שבו מתנהל חשבונו של ברקת ובו נכתב: "לבקשת הלקוח שלנו ניר ברקת, אנו מאשרים שהוא לקוח מוערך של הסניף ב-16 השנים האחרונות". החשבונות של ברקת, הוסיפו מנהלי הסניף, "מנוהלים לשביעות רצוננו".
במשך השנים כשנשאל על עסקיו, השתמש ברקת בהגדרה "נאמנות עיוורת" בלי להיכנס לפרטיה ובלי לציין כי נשאר בעל המניות בפועל. ניתן להתווכח על מידת הגילוי הנאות שנדרש מאיש ציבור, אולם לא בוצעה כאן כל עבירה
גם עורך דינו של ברקת, יניב איזרדל, העביר מכתב לפירמה. "אני מכיר את ברקת על בסיס מקצועי למעלה מחמש שנים", הוא כתב בשנת 2016, כלומר עמוק בתוך כהונתו של ברקת כראש עיריית ירושלים. ברקת, הוסיף עורך הדין, הציג תמיד "רמה גבוהה של יושרה ומהווה מודל לאדם בעל כושר שיפוט עסקי טוב". לחלקים אחרים בתכתובת מצורפים מסמכים אישיים של ברקת כמו צילום דרכון, צילום תעודת זהות וחשבון מים דו-חודשי בסך 2,000 שקל (שהועבר לצורך אימות הכתובת).
מעניין לציין כי ברוב המסמכים שנשלחו מטעמו של ברקת לא מתייחסים אליו כראש העיר ירושלים, אלא כאיש עסקים. מי שכן מזכירה במפורש את תפקידו הציבורי היא Trident, הסוכנת באיי הבתולה.

0% מס באיי הבתולה

eToro נוסדה בישראל, ולפי פרסומים שונים המטה ורוב עובדיה פועלים ממשרדי החברה בבני ברק. מתרשים החברה ובנותיה שמצורף למסמכים עולה כי נכון ל-2018 היתה החברה-האם eToro Group Ltd רשומה באיי הבתולה (BVI), ותחתיה פעלו עוד שמונה חברות-בנות ושתי חברות-נכדות בכמה מדינות בעולם, ובהן בישראל, בריטניה, קפריסין, ארצות הברית, אוסטרליה ועוד. מצגת למשקיעים שפרסמה החברה בתחילת השנה חושפת עוד כמה נתונים מעניינים. כך למשל ההכנסות ב-2020 הגיעו ל-605 מיליון דולר, והרווח (EBITDA) עמד על 95 מיליון דולר. ב-2025, צפתה החברה, יגיעו ההכנסות ל-2.5 מיליארד דולר והרווח ל-700 מיליון דולר.
4 צפייה בגלריה
איי הבתולה
איי הבתולה
החברה-האם רשומה באיי הבתולה
(צילום: שאטרסטוק)
ברקת עצמו החזיק ב־2018 במניות של החברה-האם בשתי דרכים שונות: באמצעות חברה ישראלית בשם ניר ברקת בע"מ הוא החזיק באופן ישיר 98 אלף ממניות החברה מתוך 16.5 מיליון Common stocks שהחברה הנפיקה. במקביל BRM (שבה החזיק ברקת כשליש מהמניות, גם הן דרך ניר ברקת בע"מ) החזיקה למעלה ממיליון מהמניות המועדפות של החברה (Preferred Stocks), קצת פחות מ־10% מכלל המניות המועדפות שהונפקו. ב-eToro, יש לציין, היו בעלי מניות נוספים: נתח משמעותי הוחזק על ידי קרן השקעות אמריקאית, והיו בעלי אחזקות קטנים, ובהם איש העסקים חמי פרס.
תרשים זרימה במסמכים מתאר את מבנה החברות שדרכן החזיק ברקת את המניות ב-eToro וב-BRM. מדובר בשרשור של שתי חברות הרשומות בישראל. הראשונה היא ניר ברקת בע"מ, שבה החזיק ב-99%, ורעייתו בוורלי באחוז הנוסף. החברה השנייה (שנמצאת בבעלות מלאה של הראשונה) היא ניר ברקת החזקות בע"מ (Nir Barkat Holdings Ltd).
ברקת המשיך להחזיק בחברות עד 2019. בפברואר אותה השנה הוא התמודד בפריימריז של הליכוד ובאפריל נבחר לכנסת. כחצי שנה לאחר מכן, בסוף נובמבר 2019, קיבל בנאמנות אחיו אלי ברקת את המניות בחברת ניר ברקת בע"מ, ודרכה ביתר האחזקות.
הנאמנות שמוחזקת בידי אלי ברקת אינה עולה בקנה אחד עם הכללים המחייבים. החלטה של ועדת האתיקה דורשת מחבר הכנסת הטרי למכור או להחכיר את אחזקותיו לאדם שאינו קרוב משפחה. אם הח"כ בחר בהעברת רכושו לנאמנות, קבעה הוועדה, זו תיעשה "לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, אשר תחזיק ותנהל את תיק המניות בדרך של 'נאמנות עיוורת' עד לתום תקופת כהונתו של חבר הכנסת"
את הנקודה האחרונה יש לחדד. החוק בישראל מאפשר נאמנות גם ללא העברה של הבעלות על הנכסים אלא בהסכם בלבד. במשך השנים, כשנשאל על עסקיו, השתמש ברקת בהגדרה "נאמנות עיוורת" בלי להיכנס לפרטיה ובלי לציין כי נשאר בעל המניות בפועל. ניתן להתווכח על מידת הגילוי הנאות הנדרש מאיש ציבור, אולם חשוב להדגיש כי לא בוצעה כאן כל עבירה. השלב הבא בהתפתחות הנאמנות של ברקת, עם כניסתו לכנסת, כבר לכאורה אינו עולה בקנה אחד עם ההנחיות. החלטה של ועדת האתיקה מחייבת את חבר הכנסת הטרי למכור או להחכיר את אחזקותיו לאדם שאינו קרוב משפחה. אם הח"כ בחר בהעברת רכושו לנאמנות, קבעה הוועדה, זו תיעשה "לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה, אשר תחזיק ותנהל את תיק המניות בדרך של 'נאמנות עיוורת' עד לתום תקופת כהונתו של חבר הכנסת".
ההחלטה הזאת של ועדת האתיקה ניתנה כבר ב-2009 בעניינו של ח"כ ספציפי שפנה בעניין, אולם הוועדה מדגישה כי הדיון היה עקרוני ו"לפיכך החליטה הוועדה לפרט בפני כלל חברי הכנסת את הנחיותיה בעניין זה". תאורטית עמדה בפני ברקת האפשרות לפנות באופן פרטני לוועדת האתיקה ולבקש לנהוג אחרת, אך מבדיקת "שומרים" עולה כי מאז בחירתו ב-2019 לא ניתנה החלטה כזאת, וממילא לאורך רוב התקופה, בשל המצב הפוליטי, לא כיהנה ועדת אתיקה. יצוין כי הבקשות המוגשות לוועדה חסויות, אך החלטותיה מתפרסמות (ללא שם הח"כ).
ברקת התבקש להגיב על הדברים. דוברו טען כי החלטת ועדת האתיקה של הכנסת נוגעת למקרה ספציפי של אישיות ציבורית אחרת, ומכאן שאינה חלה על ברקת. ברקת גם נשאל אם יסכים לחשוף את הסכמי הנאמנות העיוורת, אך דוברו סירב ומסר: "הדבר אינו נדרש על פי חוק". ברקת גם נשאל עד כמה "עיוור" יכול להיות אח שמחזיק נאמנות. דוברו מסר כי "לנאמנות עיוורת יש כללים המעוגנים היטב בחוק. אלי ברקת פועל בהתאם לחוק כמנהל הנאמנות העיוורת של אחיו". התגובה המלאה מובאת בסוף הכתבה.

אקזיט עושים ממקלט המס

עורך הדין ד"ר אבי נוב הוא מומחה למיסוי בינלאומי המתגורר בשנים האחרונות בפורטוגל. בריאיון טלפוני ל"שומרים", ובלי שהתייחס ספציפית לברקת או ל-eToro, הסביר נוב את המשמעויות של אחזקות בחברה הרשומה במקלט מס. "הנחת היסוד היא כי לא חלה על נישום חובה מוסרית או פטריוטית לבחור במבנה עסקה עתיר מס", אמר נוב. "כל עוד הדבר נעשה בהתאם להוראות דיני המס בישראל, אין כל בעיה עקרונית באחזקה של אזרח ישראלי בחברה זרה, גם אם בעקבות כך הוא משלם פחות מס".
ברקת החזיק ב-2018 במניות של eToro בשתי דרכים שונות. באמצעות חברה ישראלית בשם "ניר ברקת בע"מ" הוא החזיק באופן ישיר 98 אלף ממניות החברה מתוך 16.5 מיליון common stocks שהחברה הנפיקה. במקביל BRM, שברקת היה מבעליה, החזיקה באותה שנה למעלה ממיליון מהמניות המועדפות של החברה (Preferred Stocks), קצת פחות מ-10% מכל המניות המועדפות שהונפקו
נוב הוסיף כי אחזקה, למשל של אחוז אחד בחברה הפועלת במקלט מס שווה הרבה יותר מאחזקה של אחוז בחברה באותו סדר גודל בדיוק הרשומה בישראל, ומסיבה ברורה: החברה באוף שור משלמת פחות מס ולכן שווייה גבוה יותר.
נוב נשאל - ושוב בלי להתייחס לשום חברה ספציפית - מה ההיגיון בהקמת מערך שבו החברה-האם פועלת ממקלט מס ובנותיה פועלות ממדינות אחרות. לדבריו, אם הקניין הרוחני נרשם כשייך לחברה-האם במקלט המס - גם בהנחה שהמחקר והפיתוח נערכים בחברה-בת הרשומה במדינה אחרת - הרווח המשמעותי מאקזיט יגיע אליה, ולפיכך גם יהיה לרוב פטור ממס. "בהרבה מהמקרים האלה החברות-הבנות גם אינן רווחיות. ההוצאות מושתות עליהן, ולכן בהרבה מקרים המדינות שבהן הן פועלות לא רואות מזה הרבה, למעט מס הכנסה שמנוכה משכר העובדים".

תגובת ברקת: הסכם הנאמנות חודש והורחב

"שומרים" העביר ל-eToro שורה של שאלות הנוגעות לחבות המס שלה בארץ, לסיבות לרישומה באיי הבתולה ועוד. החברה העבירה את התגובה הלקונית הבאה: "איטורו גרופ רשומה באיי הבתולה בהם מונהגת מערכת משפטית ורגולטורית מתקדמת ויעילה התומכת בעסקים גלובליים וחדשניים. איטורו גרופ כוללת ישויות משפטיות שונות. חלק הארי מהוצאות המס של הקבוצה משולמות בישראל כחוק וכדין". ביחס לבדיקת הנאותות שערכה הסוכנת באיי הבתולה, מסרה החברה כי "היא הושלמה בהצלחה וכל האישורים ניתנו כנדרש ולשביעות רצון החברה".
דוברו של ניר ברקת מסר: "ניר ברקת אינו מעורב בעסקים מהרגע שנכנס למערכת הציבורית. בהיותו בעל מניות - הנמצאות בנאמנות עיוורת, שמשמעותה שניר ברקת אינו לוקח שום חלק ושום מעורבות בעניינים הנוגעים למניות הללו - בחברות טכנולוגיות גלובליות, לא פעם הוא נדרש על ידי רשויות בינלאומיות לאשר פרטים טכניים באשר לזהותו כאחד ממחזיקי המניות.
"על חבר מועצת עיר, לרבות ראש עיר, חלים כללים אחרים לגמרי מאשר על ח"כ/ שר. ניר ברקת נטל על עצמו כלל מחמיר בהיותו חבר מועצת העיר וראש העיר ירושלים, ומתוך שכך מסר את מניותיו לנאמנות עיוורת, וזאת למעלה מהדרוש. העברת מניותיו של ניר ברקת לנאמנות עיוורת נעשתה בהתאם לנדרש בחוק תוך אישור כל הגורמים הרלוונטיים".
בבקשת התגובה לכתבה נשאל ברקת עד כמה יכול אח להיות "נאמן עיוור". דוברו מסר כי "לנאמנות עיוורת יש כללים המעוגנים היטב בחוק. אלי ברקת פועל בהתאם לחוק כמנהל הנאמנות העיוורת של אחיו"
ביחס לעובדה כי eToro רשומה במקלט מס, מסר הדובר: "החלטות הנוגעות לרישום ישות עסקית במקום כזה או אחר הן בידי דירקטוריון החברה בלבד. ממילא לניר ברקת אין מעורבות בכך כמי שמניותיו מוחזקות בנאמנות עיוורת. במקרה של eToro נדגיש כי החברה משלמת מסים כחוק במדינת ישראל".
ביחס להעברת המניות לנאמנות עיוורת: "ניר ברקת העביר את כלל אחזקותיו לנאמנות עיוורת לפני כ-17 שנים. משנבחר לכנסת ונשקלה גם התמנותו לתפקיד שר בממשלה, חודש והורחב הסכם הנאמנות ונוספו ניגודי עניינים פוטנציאליים. הסכם זה עודכן ברשומות הרלוונטיות כנדרש. נדגיש כי ההסכם הקודם נעשה במסגרת פעילותו הציבורית ברשות מוניציפלית, וכל זאת בהתאם לחוק ולמעלה מכך".
"שומרים" ביקש מברקת לפרט מהן עמדותיו ביחס לחברות הפועלות ממקלטי מס ולגבי תוכניתו של נשיא ארצות הברית למס גלובלי של 15%. התייחסותו של הדובר היתה: "ככלל, ניר ברקת שואף שכל פירות העסקים בהן משפחתו מעורבת ישלמו מס כחוק בישראל, וכך קרה עד היום. לגבי עמדותיו הכלכליות, הרי אין זה המקום לפרטן".