סגור
מונה חשמל דיגיטלי חכם שעון חשמל
מונה חשמל. השבוע יתקיים דיון ראשון בתעריף החשמל (צילום: צביקה טישלר)

סמוטריץ' האריך את ההנחה על מס הפחם - עד לסוף 2023

שר האוצר חתם על ההנחה כך שמס הבלו על הפחם ימשיך לעמוד על שקל לטון. מדובר בחלק מהפחתת עליית מחיר החשמל שצומצמה ל-2.5% בלבד, עם זאת מחירו ייקבע בהתאם להחלטת רשות החשמל שתחל בדיונים השבוע

שר האוצר סמוטריץ' חתם על צו להארכת התוקף של ההנחה על מס הבלו והקנייה החלים על פחם, כך שימשיכו לעמוד על כ-1 שקל לטון. טרם ההפחתה, שהחלה באפריל 2022, עמד המס על הפחם על 105.4 שקלים לטון. הצו הנוכחי היה צפוי לפוג באמצע חודש פברואר 2023, וכעת עם חתימת השר ההנחה תימשך עד סוף שנת 2023.
ההפחתה הנוכחית מהווה חלק מהתוכנית של שר האוצר סמוטריץ' וראש הממשלה נתניהו להפחתת יוקר המחיה. בין סעיפי התוכנית נקבע כי העלייה בתעריף החשמל שהחלה בחודש ינואר בשיעור של 8.2% תצומצמם לעלייה של 2.5% בלבד. על פי הערכה, המשך ההנחה במס הבלו על הפחם מאפשר להפחית כ-1.5% אחוז מהעלייה. עם זאת, התעריף הסופי ייקבע בהתאם להחלטת מועצת רשות החשמל. דיון ראשון בנושא צפוי בהמשך השבוע.
יתר ההנחה בתעריף החשמל צפויה לנבוע מירידת מחירי הפחם בעולם שמאפשרים הפחתה של כ-1.5% נוספים בתעריף. שאר ההנחה תלויה בתוצאות המכרז להפרטת תחנת הכוח באשכול, שאחוז מסוים מסכום המכירה ממנה צפוי להיות מיועד להפחתת התעריף.
עם זאת כיום המכרז מתעכב בשל התנגדות המשרד להגנת הסביבה לאפשר את המשך הפעלת יחידות הייצור המזהמות בתחנה.