סגור

הסכם הגישור במשפחת קרסו חושף: שווי חברת הנדל"ן כ־1.1 מיליארד שקל

לכלכליסט נודע כי בהסדר גישור הוסכם כי מכבי קרסו, המחזיק ב־12.5% ממניות החברה, ימכור אותן תמורת 137.5 מיליון שקל. מימוש ההסכם אינו ודאי עקב מכשולים מהימים האחרונים. אם ההסכם לא יתממש בתוך שבועיים, התיק יחזור לבית המשפט

מסתמן סוף לסכסוך במשפחת קרסו: מכבי קרסו ימכור את כל מניותיו בחברה המשפחתית קרסו נדל"ן לבני המשפחה. כך נקבע בהסדר הגישור בין בני המשפחה שהוביל עו"ד אייל רוזובסקי.
המניות של מכבי קרסו (12.5%) יימכרו תמורת 137.5 מיליון שקל לחמישה בני משפחה: יואל קרסו, יוני גולדשטיין־קרסו, אורלי חושן, ציפורה מזרחי ואריאל קרסו. ההסכם משקף לקרסו נדל"ן שווי של 1.1 מיליארד שקל. בקרסו נדל"ן מחזיקים תשעה בתי אב למשפחת קרסו.
1 צפייה בגלריה
מימין: מכבי קרסו ו יואל קרסו
מימין: מכבי קרסו ו יואל קרסו
מימין: מכבי ויואל קרסו
(צילום: אוראל כהן, עמית שעל)
הסכסוך בקרסו נדל"ן הגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפני כחצי שנה כאשר מכבי קרסו, אחד מנכדיו של מייסד החברה, הגיש תביעה על אי־סדרים בה. במסגרת דרישתו לצווי העברת מידע טען כי "בחברה פשטה תרבות של עסקאות בעלי עניין. אלה עסקאות המיטיבות עם חלק מבעלי המניות על חשבון החברה ויתר בעלי המניות".
הסכם הפשרה כבר נחתם, אבל מימושו אינו ודאי לאור מכשולים שונים שקמו בימים האחרונים ושעליהם מנסים הצדדים לגשר. בשבועיים הקרובים אמורים הצדדים להודיע אם הסכימו לפשרה או שהתיק יחזור לבית המשפט.
קרסו נדל"ן הוקמה ב־1967 על ידי משה קרסו. מניות החברה מוחזקות על ידי בני הדור השלישי במשפחה – נכדיו ונכדותיו של משה קרסו המנוח ובני זוגם, שמחזיקים גם בשליטה (65%) בחברה הציבורית קרסו מוטורס שנסחרת בבורסה לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל.
החברה מחזיקה בבנייני משרדים ומרכזי קניות ויוזמת פרויקטים להתחדשות עירונית ומגורים. בין הפרויקטים המוכרים שלה: אנדרומדה ביפו, שוק בצלאל בתל אביב ואומאמי בקריית אונו. החברה שימשה כפרה חולבת מניבה במיוחד עבור בעלי המניות, וחילקה בעשור האחרון 1.04 מיליארד שקל כדיבידנדים.
מכבי קרסו טען, בין היתר, כי גילה שחלק מחבריו לדירקטוריון ובני משפחותיהם רכשו מהחברה כמה דירות מגורים בלפחות שני פרויקטים של החברה. עוד טען כי בעוד החברה מפסידה כספים – המנכ"ל מקבל בונוסים. בני משפחת קרסו, ובהם יואל קרסו, אחיו של מכבי, הכחישו את הדברים, טענו שמכבי מאיים עליהם כי הוא רוצה שיקנו את חלקו, והגישו תביעות נגדיות. לבסוף הוסכם כי הצדדים ילכו לגישור.
באפריל פורסם בכלכליסט כי המגשר רוזובסקי הציע בטיוטת הסדר לשני הצדדים שני עקרונות מנחים. הראשון, מתן אפשרות מיידית למכבי למכור למשקיע חיצוני את אחזקותיו בקרסו נדל"ן. כך הוצע שימכור שני שלישים מאחזקותיו (8.22%) למשקיע חיצוני, תוך ביטול ההסכמה ההיסטורית של דור ההורים שרק בני קרסו יכולים להחזיק בחברה. בהמשך הגישור נרקם ההסדר הנוכחי.