סגור

רגע לפני הודעת הריבית: עלייה קלה בציפיות השוק לאינפלציה ל-3.5%

גם ממוצע תחזיות החזאים הפיננסיים עובר לראשונה את היעד של 3% אינפלציה, ועומד על 3.1% אינפלציה ל-12 החודשים הקרובים. מחר צפויה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל להודיע על הריבית שתשרור במשק

תחזיות האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים ממשיכות לעלות: בנק ישראל פרסם היום (א') את הפרסום החודשי המדווח על ציפיות האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים כפי שהן נלמדות ממגוון מקורות. הציפיות לאינפלציה משוק ההון ל-12 החודשים הקרובים עלו לרמה של 3.5%, לעומת 3.4% בחודש אפריל. הציפיות משוק ההון נגזרות על ידי חישוב פער הריביות בין האג"ח הרגיל לבין האג"ח הצמוד למדד המחירים.
1 צפייה בגלריה
הוועידה הלאומית לאנרגיה פרופ אמיר ירון נגיד בנק ישראל
הוועידה הלאומית לאנרגיה פרופ אמיר ירון נגיד בנק ישראל
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
(צילום: אוראל כהן)
גם ממוצע תחזיות החזאים הפיננסיים, שורה של גופים המעבירים את תחזיות האינפלציה שלהם לבנק ישראל, עובר לראשונה את היעד של 3% אינפלציה, ועומד על 3.1% (לעומת 2.9% בחודש הקודם). החזאים הפיננסיים שגו בשנה וחצי האחרונות בהערכת האינפלציה, ובנק ישראל הסתמך לא מעט על תחזית האינפלציה של החזאים.
עם זאת, כשמסתכלים על תחזיות האינפלציה ארוכות הטווח, בנק ישראל יכול לנשום מעט לרווחה: התחזית משוק ההון לשנה השנייה ירדה ל-3.6 אחוזי אינפלציה, ותחזית האינפלציה השנתית לחמש שנים ירדה ל-3% (לעומת 3.1% בחודש הקום). גם תחזית האינפלציה ל-5-10 שנים קדימה ירדה ל-2.3%, לעומת 2.4% בחודש הקודם. הירידה בתחזיות האינפלציה ארוכות הטווח מלמדות כי בראייה ארוכת טווח יש אמון לשוק ההון בבנק המרכזי, וכי הם סבורים שלאורך טווח הוא יעמוד ביעד המחירים.
מחר צפויה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל להודיע על הריבית שתשרור במשק. מן הצפוי כי הוועדה תחליט להעלות את הריבית בכדי להילחם באינפלציה, במיוחד כשתנאי המשק מאפשרים זאת שכן שוק התעסוקה במצב טוב, והכיווץ בתוצר ברבעון הראשון נחשב לכיווץ טכני שנבע מגידול חריג ברבעון הרביעי של 2021. ההערכה היא כי הבנק יעלה ב-0.25% את הריבית לרמה של כ-0.6%.