סגור
אריה דרעי משה גפני
אריה דרעי ומשה גפני (אלכס קולומיסקי)

התקציב אושר - אבל הממשלה תצביע שוב על הגדלת הכספים לחרדים

במפלגות החרדיות זועמים על היקף הכספים הקואליציוניים שאישרה הממשלה ביום שישי ולוחצים להגדלתם. לטענתם, קיבלו "פירורים" לעומת הסכומים שקיבל בן גביר. בעקבות זאת תצטרך הממשלה לאשר מחדש את תקצוב הכספים הללו, וייתכן שיועמק הקיצוץ הרוחבי בתקציב. גפני ידון עם סיעתו ב"הפרת ההסכם"

התקציב המיועד לכספים הקואליציוניים למפלגות החרדיות צפוי לגדול לעומת החלטת הממשלה מיום שישי האחרון. כתוצאה מכך תידרש הממשלה להצביע מחדש על תקצוב כספים אלה.
גורמים במפלגות החרדיות טוענים כי חלוקת הכספים הקואליציוניים לא נסגרה סופית ועל כן יש לדון בה מחדש. בהנחה שהתקציב יגדל, הממשלה צפויה להידרש לאשר מחדש את תקצוב הכספים הללו, ובהתאם לכך לגזור את ההשלכות על תקציב המדינה כמו למשל העמקת הקיצוץ הרוחבי בתקציב.
היקף הכספים הקואליציוניים שהובטחו למפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה בתקציב 2023-4 ידון מחדש בין המפלגות לרה"מ בנימין נתניהו עוד לפני הגשת התקציב להצבעה בקריאה ראשונה ב־23 במרץ.
במפלגות החרדיות דורשים להגדיל את הכספים הקואליציוניים שעליהם סוכם בישיבת הממשלה וזאת לאחר שגילו שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הצליח להגדיל את תקציב משרדו ב־9 מיליארד שקלים בשנים 2023-4 (לעומת 14 שהובטחו לו בהסכם הקואליציוני) וכי תקציב המשרד לנגב גליל וחוסן לאומי בראשות יצחק וסלראוף (עוצמה יהודית) יעמוד על 2 מיליארד שקלים כפי שנכתב בהסכמים הקואליציוניים. במפלגות החרדיות זועמים על כך שהם נאלצו לוותר על חלק מיישום ההסכמים הקואליציוניים בעוד בן גביר השיג "יבול נאה" של תקציבים.
הליכוד הגיע לסיכום עם בן גביר רק לאחר שהושגו הבנות עם יתר המפלגות, מחשש שהאחרונות ידעו מה הוא יקבל ויעלו את דרישותיהן הכספיות. בליכוד העריכו שבן גביר הוא המכשול העיקרי בהעברת התקציב, בשל התעקשותו על תוספת גדולה לתקציב משרדו, והעלאת שכר השוטרים.
סיעת דגל התורה בראשות יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני תכונס היום בצהריים לדיון באי ישום ההסכם הקואליציוני בינה לבין הליכוד. בסיעה טוענים כי הסיכום ביום שישי על הגדלת שכרם של המורים והמורות במוסדות החינוך, מוסדות הפטור ומוסדות המוכש"ר (מוכר שאינו רישמי) הוא נמוך מאוד.
גורמים בסיעה אמרו כי בעצם מדובר ב"פירורים" וכי לא יוכלו להסכים לכך. לפני תחילת ההצבעות בממשלה שוחח נתניהו עם יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף ויועצו מוטי בבצ'יק וזימן את שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. נתניהו אמר כי יש להוסיף כסף למוסדות המוכשר בהתאם להסכם הקואליציוני. מדובר בתוספת של 100 מיליון שקל על 150 מיליון שקל שכבר תוקצבו.
לאחר מכן הממשלה אישרה בלחץ זמן את תקציב המדינה, הכולל התייחסות לכספים הקואליציוניים. ואולם לשרים לא ניתנה התמונה המלאה בנוגע לתקציב המדינה כולו שעבר שינויים רבים בשעות שקדמו להצבעה, והשרים לא קיבלו ספר תקציב מעודכן הכולל את ההבנות שסוכמו עם השרים. באוצר אומרים כי יניחו את ספר התקציב המעודכן על שולחן הכנסת רק בסוף מרץ 2023, וייתכן שקודם לכן. השרים גם לא קיבלו תמונה ברורה בנוגע לתקצוב וחלוקה של כל הכספים הקואליציוניים. גורמי האוצר לא היו מעורבים בכל נבכי המו"מ שניהלו נתניהו ואנשיו עם המפלגות החרדיות. גפני הוא דמות מפתח באישורו של תקציב המדינה בכנסת בהיותו יו"ר ועדת הכספים. הוא יכול לעכב, למנוע, לשנות את סעיפי התקציב, ועל כן לנתניהו לא תהיה ברירה אלא להגיע לפשרה ולהבנה עמו. הממשלה באמצעות סמוטריץ' (הציונות הדתית) תניח את הצעת תקציב המדינה על שולחן הכנסת בסוף חודש מרץ והכוונה להצביע עליה בקריאה הראשונה בסביבות 23 במרץ 2023. בסוף מרץ תצא הכנסת לפגרת הפסח ותשוב רק ב־2 במאי 2023.
בהודעת האוצר מאתמול נמסר כי "על רקע גובה הכספים הקואליציוניים לרבות גידולי תקציב חריגים שעליהם סוכם בהסכמים בין המפלגות טרם הקמת הממשלה, החליטה הממשלה לקבוע מסגרת בגובה כ־7.2 מיליארד שקל ב־2024, ו־5.3 מיליארד שקל ב־2023. סכום זה מצביע על נכונות הממשלה לעמוד במסגרות הפיסקליות שהוקצו טרום התקציב עבור הסוגיה. הממשלה תקבע בהחלטה נוספת את חלוקת המסגרות האמורות".