סגור
ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים 18.11.23
ראש הממשלה בנימין נתניהו. עובד על ריכוך ההתנגדות כלפיו בליכוד (צילום: דנה קופל)

לראשונה מתחילת המלחמה: נתניהו יכנס את סיעת הליכוד

9 שבועות מפרוץ המלחמה רה"מ יכנס מחר את סיעת הליכוד בכנסת. יישור קו בנוגע להצבעות על התקציב הפוליטי של ממשלתו גובר אצלו כנראה על החשש לביקורת מח"כים במפלגתו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס מחר בצהריים את סיעת הליכוד בכנסת לאחר 9 שבועות מאז החלה המלחמה, שבהם לא נערכו ישיבות סיעה. הסיבה: נתניהו רוצה ללכד את השורות בתוך סיעתו מאחר שהשבוע צפוי להיות עמוס בהצבעות על תקציב המדינה ל־2023 ועל החוק להגדלת מסגרת הגירעון. ההצבעה בקריאה הראשונה צפויה מחר בשעות הלילה.
מאז 7 באוקטובר נמנע נתניהו מלכנס את סיעת הליכוד מחשש לביקורת מח"כים במפלגתו. בישיבת הממשלה בשבוע שעבר אכן הצביע שר הכלכלה ניר ברקת נגד התקציב בגלל ביקורתו על תוכנית המענקים והפיצויים של שר האוצר בצלאל סמוטריץ', ואילו, שר המדע אופיר אקוניס נמנע בהצבעה על רשימת הכספים הקואליציוניים.
נתניהו קיים בשבוע האחרון שורה של פגישות אישיות עם חברי כנסת בליכוד בניסיון לרכך את ביקורתם ולקרבם אליו. בין הח"כים שאיתם נפגש: דוד ביטן, קטי שטרית, חנוך מילביצקי ובועז ביסמוט. ביטן המשמש כיו"ר ועדת הכלכלה מתנהל כח"כ עצמאי, שהרבה לתקוף את נתניהו עוד לפני פרוץ המלחמה. לביטן כעס רב על נתניהו שנמנע בממשלות הקודמות למנותו כשר, ולאחר שכבר התרצה הוגש נגד ביטן כתב אישום שמנע זאת. עוד טען כי בפריימריז האחרונים בליכוד נלחמו אנשי נתניהו נגדו.
לצד הניסיון לצופף שורות בליכוד נשאלת השאלה כיצד ינהגו 12 חברי הכנסת של המחנה הממלכתי בהצבעות התקציב. חמשת שרי המחנה הממלכתי — בני גנץ, גדי איזנקוט, גדעון סער, חילי טרופר ויפעת שאשא ביטון — הצביעו בממשלה בשבוע שעבר נגד חוק התקציב בגלל הקצאת הכספים הקואליציוניים וקיצוץ של מיליארד שקל בלבד ל־2023.
מסקר של מנחם לזר שפורסם בסוף השבוע, לאחר הפסקת האש והחזרת החטופים, ירד המחנה הממלכתי ב־3 מנדטים ל־40 ואילו הליכוד התחזק ב־2 מנדטים ל־20, ומפלגת יש עתיד עלתה במנדט ל־14. לפיכך אומרים גורמים בסיעה שעדיף לגנץ להתנגד בהצבעות הבאות בניסיון להוכיח שהוא דבק בעמדתו נגד הכספים הקואליציוניים, מה שעשוי להחזיר אליו תומכים.
מהמחנה הממלכתי נמסר כי הם "מתנגדים לתקציב ופועלים מול חברי הקואליציה כדי למנוע את העברתו בצורתו הנוכחית. אם חברי הקואליציה לא יתעשתו נצביע נגד". להערכתם, גם אם יצביעו נגד, נתניהו לא יפטר את חמשת שרי המחנה הממלכתי מהממשלה מאחר שאינו רוצה בפירוק ממשלת החירום.
ראש המחנה הממלכתי בני גנץ אמר בסוף השבוע ש"גם כשהכתף כואבת ונהיה קשה במסע לא אניח את האלונקה ואפקיר בשטח את החיילים, החטופים, תושבי הדרום והצפון את המערכת הבינלאומית ואת האינטרסים של מדינת ישראל". כך או כך, לבלוק של נתניהו עם החרדים, הציונות הדתית ועוצמה יהודית יש רוב בכנסת של 64 מנדטים, גם בלי המחנה הממלכתי. זאת ועוד: לאף אחד מחברי הכנסת בקואליציה אין עניין כעת להפיל את ההצבעות על תקציב 2023 והגדלת מסגרת ההוצאה, מאחר שהם עלולים להצטייר בציבור ככאלה שפגעו בהעברת תקציבים למלחמה, לצבא, לעורף, למפונים ולשיקום היישובים. כמו כן, אם החוקים לא יאושרו עד תחילת 2024, יבוצע אוטומטי קיצוץ אחיד חד בתקציביהם של משרדי הממשלה.
מהמחנה הממלכתי נמסר הערב כי "אנחנו מתנגדים לתקציב, ואנחנו פועלים מול חברי הקואליציה בכדי למנוע את העברתו בתצורתו הנוכחית. אם ראש הממשלה וחברי הקואליציה לא יתעשתו ויביאו תקציב שטוב כלכלית וערכית למדינת ישראל בזמן כל כך קשה, נצביע נגד".

מה צפוי השבוע?

מחר (א') אחר הצהריים תחל המדינה בדיון בהצעת חוק להגדלת מסגרת ההוצאה בשנת 2023 ולהגדלת הגרעון בשל הוצאות המלחמה והשיקום. ההצבעה בקריאה הראשונה צפויה בשעות הלילה.
מחרתיים (ב'), יופיע שר האוצר בצלאל סמטוריץ' בוועדת הכספים שתחל לדון בהצעת החוק. אישור החוק תחילה (לפני חוק התקציב) יאפשר לממשלה להגדיל את הגרעון וההוצאה באופן חוקי.
ביום שלישי אחר הצהריים תחל המליאה לדון בהצעת החוק המעודכנת של תקציב 2023. ההצבעה צפויה להיערך ביום רביעי .
לאחר אישורו בקריאה הראשונה יועבר לוועדת הכספים, כך שההצבעה בקריאה השנייה והשלישית מיועדת להתקיים רק בעוד כשבועיים ויותר.
החוק כולל את רשימת הכספים הקואליציוניים מעוררי המחלוקת, וגם הוא צפוי להיות מאושר חרף הביקורת.
באופוזיציה מתכננים "פיליבסטר" (עיכוב הצבעה) בדיונים בוועדת הכספים באמצעות הגשת בקשות לשאת דברים בוועדה, הגשת הסתייגויות, בקשות להתייעצויות סיעתיות ועוד.
הדיונים בוועדת הכספים צפויים להיות סוערים. יו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא להם בסוף השבוע "כל עיכוב באישור התקציב פוגע בכשירות צה"ל וגורמי הביטחון, במשפחות המפונים ובשיקום העורף"