סגור

ליברמן החליט: כל הקשישים יקבלו קצבה מעל לקו העוני; העלות: 1.5 מיליארד שקל

שר האוצר העלה את השלמת ההכנסה לקשישים ב-14% החל מתחילת 2022. הקצבה ליחיד תעמוד על 3,710 שקל לחודש, 70% משכר מינימום, והקצבה לזוג על 5,865 שקל. להעלאה יזכו 195 אלף משקי בית שבהם 270 אלף נפשות

הממשלה תעלה בתחילת 2022 את קצבת השלמת ההכנסה לקשישים ב-14% ובעלות של 1.5 מיליארד שקל. המשמעות היא העלאת כל הקשישים בישראל לפחות באופן זמני אל מעל לקו העוני.
קצבת השלמת ההכנסה לקשישים היא הטבה שמפלגתו של שר האוצר אביגדור ליברמן ישראל ביתנו מרבה להשיג לה תקציבים בשל האחוז הגבוה של קשישים עניים עולי ברית המועצות לשעבר. בלשכתו הכחישו שמדובר בהטבה מגזרית ואמרו שכל המגזרים ייהנו ממנה.
קצבת השלמת ההכנסה היא הקצבה המקבילה להבטחת הכנסה אצל קשישים והיא כוללת בתוכה את קצבת הזקנה.
קצבת השלמת ההכנסה נקבעת לפי גודל משק הבית והגיל. הקצבה הבסיסית ליחיד בן פחות מ-70 שנה עומדת על 3,237 שקל ולזוג על 5,117 שקל. מבוגרים יותר מקבלים כמה עשרות שקלים נוספים. ליברמן מתכוון להעלות את הקצבה ב-14%, כך שהקצבה ליחיד תעמוד על 3,710 שקל, שהם 70% משכר מינימום, והקצבה לזוג על 5,865 שקל. מדובר בתוספת של 480-470 שקל ליחיד. להעלאה יזכו 195 אלף משקי בית שבהם 270 אלף נפשות.
קו העוני לאדם עמד ב-2018 על 3,593 שקל, כלומר קצבה של 3,710 שקל מכילה בתוכה עלייה של 3% לעומת קו העוני. באוצר מדגישים שהקצבה תעלה אל מעל לקו העוני כל קשיש ישראלי שממצה את זכויותיו בביטוח לאומי. עצם המהלך יעלה את קו העוני ויוריד שוב רבים מהקשישים אל מתחתיו.
1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן שר האוצר כנס לשכת רואי חשבון אילת
אביגדור ליברמן שר האוצר כנס לשכת רואי חשבון אילת
אביגדור ליברמן, שר האוצר
(צילום: ניב קנטור)
הגדלת הקצבה עוגנה בקווי היסוד של הממשלה שהם מסמך בעל תוקף חזק יותר מההסכמים הקואליציוניים משום שהוא מקובל על כל השותפות. נאמר בהם ש"הממשלה תפעל לשמירה על זכויות אזרחיה הוותיקים, לחקיקה שתביא לידי ביטוי את זכותם להזדקן בכבוד וכן לרווחתם של ניצולי השואה החיים בישראל, בין היתר באמצעות הגדלת קצבת הבטחת הכנסה לקשישים (הטעות בשם הקצבה במקור - ש"א), כך שהכנסת קשישים תהיה בגובה 70% משכר המינימום".
שר האוצר אביגדור ליברמן: "העלאת קצבת השלמת ההכנסה לגמלאים היא צעד הכרחי שיובא לידי ביטוי כבר בתקציב הקרוב. ההחלטה נובעת מהסכמות רחבות בין כלל השותפים בממשלה ומתוך דאגה לחלשים וחסרי הישע. הצעד יביא לכך שכל הקשישים וניצולי השואה יעלו מעל קו העוני הקיים ויקל גם על בני משפחותיהם וסביבתם הקרובה".
השרה לשוויון חברתי, מירב כהן: "קיצבת הבטחת ההכנסה לקשישים היא בבחינת הצלת נפשות. מדובר בצעד ראשון וחשוב בדרך לצמצום פערים במדינת ישראל והענקת תקציבים לאלו הזקוקים להם יותר מכל. אני מודה לשר האוצר, אביגדור ליברמן, על הקשב והחשיבות שהוא מייחס לטיפול באוכלוסייה המבוגרת. זכיתי בשותף שנושא האוכלוסייה המבוגרת קרוב מאוד לליבו".
שר הרווחה מאיר כהן: "לא תמיד ניתן להיאבק בעוני באמצעות הכשרות, תעסוקה, חינוך והכוונה. יש אוכלוסיות שזקוקות למדינה והקשישים ראשונים בסדר זה. כבר בשנת 2014, שעה שהנחתי על שולחן הממשלה את הדו"ח למאבק בעוני, הדגשתי כי אחת ההמלצות החשובות היא להגדיל את השלמת ההכנסה לקשישים. עכשיו, אנחנו מיישמים זאת".