סגור
אבי מעוז יושב ראש תנועת נעם
אבי מעוז, יו"ר תנועת נעם. יקדם הדתה וזהות יהודית בחינוך (צילום: שאול גולן)

הממשלה החליטה: תוקם הרשות לזהות יהודית של אבי מעוז

הרשות אמורה לקבל 150 מיליון שקל בשנה ולפעול למטרות הדת וקידום יהדות אורתודוקסית. זאת בנוסף להעברת היחידה לתוכניות חיצוניות לאחריות מעוז

הממשלה החליטה על הקמת הרשות לזהות לאומית יהודית, בראשות סגן השר אבי מעוז, כפי שהובטח למפלגת נעם של מעוז בהסכמים הקואליציוניים. לפי ההסכמים, לרשות יהיה בשנה הראשונה תקציב של 100 מיליון שקל ובשנייה 150 מיליון שקל.
עם זאת לאור הכוונה לקצץ משמעותית את הסכומים שמפורטים בהסכמים הקואליציוניים, לא ברור כמה היא תקבל בתקציב המדינה הקרוב בפועל. בהודעת המפלגה על הקמת הרשות נאמר: "בעזרת השם בקרוב תקום הרשות ותחזק את זהותה היהודית של המדינה לאחר שנים של פגיעה בה על ידי ארגוני הפרוגרס הרדיקלי ומדינות זרות".
ההסכם הקואליציוני של נעם כולל שני מרכיבים לקידום ההדתה ופעולת זהות יהודית אורתודוקסית. מרכיב אחד הוא העברת היחידה לתוכניות חיצוניות במשרד החינוך, האחראית לאישור תוכניות העשרה. הממשלה אישרה זאת לפני כמה שבועות. עם זאת שר החינוך יואב קיש מהליכוד אמר לפני שבוע במסיבת עיתונאים: "אמרתי את זה אלף פעמים, מערכת הגפ"ן (עצמאות מנהלים. ש"א) נשארה במשרד החינוך, תחת אחריות של שר החינוך. לא יעזור אלף פעם הסיפורים על אבי מעוז, אין לו שום סמכות במשרד החינוך".
האמצעי השני הוא הקמת רשות לזהות יהודיות. הרשות הזו תעניק לו בין היתר אמצעים לקידום תוכניות ופעולות של הדתה וכן למעקב וניטור של פעולות לקידום זכויות נשים, להט"ב ומיעוטים.
יצוין שבמקביל בהסכמים הקואליציוניים מדברים על העברת עוד מיליארד שקל למטרות הפצת זהות יהודית והדתה באמצעות המשרד למשימות לאומיות, בראשות השרה אורית סטרוק מהאיחוד הלאומי, והמשרד לירושלים ומורשת של מאיר פרוש מיהדות התורה.