סגור

למרות הפסקת תשלום מענקי הקורונה: ירידה קלה בלבד בשיעור האבטלה ביוני

לפי הלמ"ס, שיעור האבטלה בחישוב המורחב ירד מ-9.8% במאי ל-9% ביוני - שהם 387 אלף מובטלים. מספר המשרות הפנויות זינק ל-128 אלף

ירידה קלה ומאכזבת נרשמה באבטלה בחודש יוני, למרות סיום הארכות דמי האבטלה בסוף אותו החודש.
שיעור האבטלה לפי החישוב המורחב של הלמ"ס ירד מ-9.8% במאי ל-9% ביוני, ירידה של 25 אלף מובטלים בלבד.


שיעור האבטלה לפי החישוב המצומצם, המשמש את האוצר ירד מ-6.8% ל-6.6% וב-5,000 איש בלבד. כך עולה מנתוני סקר כוח האדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לחודש יוני המתפרסמים היום (ב').

2 צפייה בגלריה
ביטוח לאומי סניף ראשון לציון 1
ביטוח לאומי סניף ראשון לציון 1
ביטוח לאומי סניף ראשון לציון
(צילום: אורי דוידוביץ')

המבחן האמיתי של המשק יהיה האם תחול ירידה גדולה בחודש יולי. מה שיקשה על ההתאוששות היא אפשרות החזרה לסגר בחגים.
הנתונים בולטים במיוחד לאור העובדה שמספר המשרות הפנויות שובר בחודשים האחרונים את השיא מאז תחילת המדידה ב-2009. הוא עלה ב-5% מ-122 אלף בחודש מאי ל-128 אלף ביוני. מומחים אף מעריכים שהלמ"ס אינה מגיעה לכל המשרות הפנויות ובפועל מספר המשרות הפנויות גדול יותר.
הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה עיקריים בתקופת הקורונה:
אחוז הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלאסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) עלה מ-5.1% במאי ל-5.4% ביוני. הנתון הזה ידע עליה ומורדות רבות בתקופת הקורונה. עד שתופעת החל"ת תחזור לממדים הרגילים, יהיה קשה מאוד ללמוד ממנו על שיעור האנשים ללא מעסיק במשק. עם זאת ככל שיורדת האבטלה, הפער בין מספר המובטלים למספר הבלתי מועסקים הולך ומצטמצם.

2 צפייה בגלריה
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 2
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 2
שירות התעסוקה
(צילום: באדיבות שירות התעסוקה)

אחוז הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל שבוע הסקר מעבודתם ירד קלות מ-6.8% הם 279 אלף איש, במאי ל-6.6%, שהם 274 אלף ביוני. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום. הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל השבוע זה הנתון המצמצם באמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה.
הנתון המרחיב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו כל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. זה הנתון הקרוב יותר למצב בשטח. שיעור האבטלה לפי החישוב המרחיב ירד מ-9.8%, שהם 412 אלף מובטלים במאי, ל-9%, שהם 387 אלף איש ביוני.
בנתונים חצי חודשיים שהם מעודכנים יותר (הנתון הוא ממוצע של כל התקופה) הגיע שעור האבטלה בחישוב המורחב במחצית השנייה של יוני ל-8.8% שהם 377 אלף איש. לעומת זאת בחישוב המצומצם השיעור החצי חודשי עמד גם במחצית השנייה של החודש על 6.6%, כמו הנתון החודשי.