סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
המפכ״ל: ״הוריתי על בדיקת כל המקרים שעלו בכתבה״

קובי שבתאי מגיב לתחקיר כלכליסט על החדירה לפרטיות שעשתה משטרת ישראל בעזרת NSO: “מהבדיקה שלנו עלה שחלק מהמקרים אינם נכונים״

"הוריתי על בדיקת כל המקרים שעלו בכתבה ושלכאורה התרחשו לפני מספר שנים. מהבדיקה עלה שחלק מהמקרים אינם נכונים", כך הגיב לפני זמן קצר מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי לתחקיר כלכליסט שפורסם הבוקר על ידי תומר גנון מכלכליסט שחשף את פרקטיקת הפריצה לטלפונים ניידים של אזרחים על ידי המשטרה באמצעות שימוש בתוכנת פגסוס של חברת NSO, ללא צוי בית משפט.
"בין השאר, לא התבצע שימוש בכלים מסוג זה מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה. פרטים אלה אינם נכונים".
עוד מסר המפכ"ל, "בכל הנוגע לשימוש באמצעי אכיפה באופן כללי, כאמור, הכל נעשה עם האישורים המשפטיים הנדרשים. משטרת ישראל אינה מפעילה את יכולותיה הטכנולוגיות המתקדמות אל מול אזרחים ומפגינים תמימים".
1 צפייה בגלריה
קובי שבתאי מפכ"ל ה משטרה
קובי שבתאי מפכ"ל ה משטרה
קובי שבתאי מפכ"ל ה משטרה
(צילום: אלעד גרשגורן)
לדברי שבתאי, "אני גאה בשילוב מערכות טכנולוגיות שהפכו לראש חץ במלחמה בפשע, באלימות ובעבריינים. השימוש בטכנולוגיה מתקדמת במאבק בפשיעה הוא אינטרס לאומי ראשון במעלה והוא בא להגן על הציבור שומר החוק בישראל ועל ביטחון הפנים של המדינה. עולם הפשע מתחכם ואנחנו נמשיך לפעול ולעשות הכל בכדי להיות צעד אחד קדימה".
עוד מסר שבתאי בהמשך לפרסום התחקיר וההד הציבורי הרב שהוא מעורר החל משעות הבוקר: "חשוב לציין, כי מדובר באחד התחומים הכי מבוקרים ומפוקחים על ידי כלל הגורמים המשפטיים בתוך הארגון ומחוץ לארגון וביניהם הבכירים ביותר ואני רוצה להבטיח כי משטרת ישראל בראשותי פועלת על פי חוק תוך הקפדה יתרה על צווי בתי המשפט בכל שימוש בכלי כזה או אחר".
עוד ביקשו להבהיר במשטרת ישראל, "בהמשך לשיח בתקשורת אודות שימוש המשטרה ביכולות טכנולוגיות מתקדמות", כפי שהם מגדירים זאת, "המשטרה רוכשת כלים טכנולוגיים מחברות חיצוניות, גם בתחום התקשורת והסייבר. החברות החיצוניות אינן חשופות למידע מודיעיני או לתוצרי המידע החקירתי, ובתוך כך הפעלת הכלי הטכנולוגי לצורך משטרתי נעשה על ידי גורמי המקצוע של משטרת ישראל ולא על ידי עובדי החברות החיצוניות. השימוש בכלים הטכנולוגיים שנרכשו מחברות חיצוניות כמו גם בכאלה שמפתחת המשטרה נעשה על פי הדין. כך, למשל, ככל שמדובר בשימוש בכלי טכנולוגי לצורך ביצוע האזנת סתר, מוגשת בקשה לביצוע האזנת הסתר לבית משפט מוסמך כמקובל, והדבר נבחן על ידי בית המשפט ומאושר תחילה".
במקביל גם השר לביטחון פנים עמר בר לב מסר בתגובה כי בעקבות התחקיר בכלכליסט הוא הורה לבדוק את שימוש המשטרה באמצעים טכנולוגיים, במטרה לוודא שאלה נעשים אך ורק באישור בית המשפט. לדבריו, עד כה הבדיקה לא העלתה שנעשה שימוש כזה ללא אישור שופט, אך הבטיח כי העניין ימשיך וייבדק.
לדברי בר לב, "חשיבות השמירה על הדמוקרטיה בישראל היא נר לרגלי ואין לכך שום חריג ושום יוצא דופן. אין גוף תחת אחריותי כשר שרשאי ו/או יכול להתנהל מחוץ לכללים הדמוקרטיים. הטענות לפיהן החלטות על האזנות סתר, או חדירה כלשהי למכשירים ניידים של אזרחים ללא אישור שופט, התבררו בשלב זה כלא נכונות. אין נוהל או פרקטיקה שמאשר שימוש בטכנולוגיות כאלו, לא בצורה רשמית ולא בצורה לא רשמית".
בר לב הוסיף כי "הנחיתי את המפכ"ל על בדיקה שנים אחורה של כל המקרים שבהם בוצע שימוש באמצעים טכנולוגיים במטרה לוודא שלא היו אירועים כאלו שלא באישור שופט. במידה וימצאו מקרים כאלו שעד לרגע זה לא נמצאו, אפעל בכל הנחישות והחומרה במטרה להביא את אלו שפעלו בניגוד לחוק - במידה ויתברר שהיו כאלו - לדין. אהפוך כל אבן על מנת לוודא בצורה מלאה שלא נעשה שימוש לא כשר באמצעים הטכנולוגיים שבידי המשטרה".