סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
סערה בעקבות תחקיר כלכליסט - בר-לב: "לא אוהב את זה"; עודה: "שבתאי חייב ללכת הביתה"

תגובות זועמות לאחר תחקיר כלכליסט הבוקר לפיו המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול של NSO כדי לעקוב אחר אזרחים ישראלים: השר לביטחון פנים: "שיתוף הפעולה עם NSO התחיל לפני כמה שנים ולפני כמה מפכ"לים"; גונן בן יצחק: "משטרת ישראל בתקופת אוחנה-נתניהו הפכה לגוף שרודף אזרחים"; מירב בן ארי, יו"ר הועדה לבטחון פנים: "אירוע חמור מאוד"; אלי אבידר: "מדובר באזעקת חירום לציבור הדמוקרטי"

תגובות סוערות לתחקיר כלכליסט מהבוקר (ג'), לפיו המשטרה השתמשה בתוכנת הריגול של NSO כדי לעקוב אחר אזרחים ישראלים, בהם ראשי ערים ופעילי מחאת בלפור, ללא פיקוח או בקרה - ואמר כי הוא משוכנע שהדברים נעשו באופן חוקי.
השר לביטחון פנים עמר בר-לב (העבודה) אמר לאולפן ynet: "אני גם לא אוהב שיש האזנות סתר לאזרחים, לא של המשטרה ולא של השב"כ". לכל דבר כזה במדינת ישראל צריך אישור של שופט. כמו שיש אישור להאזנות סתר לטלפון רגיל, אותו דבר יש במקרה של שימוש בתוכנה. זה מה שנאמר לי, זה מה שהבנתי ואני יכול לומר שאני הולך באמת לוודא 'ברחל בתך הקטנה' שאכן כך זה מתקיים".
עם זאת בר-לב הדגיש כי "זה לא שזה ללא פיקוח, בתגובת המשטרה נכתב שיש פיקוח כמו בהאזנות סתר, ויש אישור של שופט בכל שימוש כזה או אחר. תראה, אני לא בקיא בנבכי האפליקציה או התוכנה של NSO, אבל אני לא שלם עם זה שיש זכות בכלל למישהו במדינת ישראל להאזין האזנות סתר לטלפונים של אזרחים פרטיים, ולכן הנושא הזה, ההחלטה, האישור הסופי הוא בידי שופט ביהמ"ש, לא בידי שוטר ולא בידי מפכ"ל המשטרה ובוודאי לא בידי שר הבט"פ".
"תראה, עד היום לא ראיתי לנכון לעשות דיון על האזנות סתר, אני לא חושב שזה נכון לעשות את זה, אני לא חושב שהשר צריך להיות מעורב בדברים האלה. אני לא מיודע כמה האזנות סתר מבוצעות על ידי משטרת ישראל באישור שופט, אני גם לא מיודע כמה נדחות, ואני לא חושב שאני צריך להיות מיודע. צריך לוודא שאכן הנוהל קיים והוא נמצא בידי הרשות השופטת ולא המשטרה או השב"כ לצורך העניין הזה, וזה מה שדווח לי וכפי שאמרתי אני בודק לוודא שאכן מה שדווח לי הוא מדויק", הוסיף בר לב.
גונן בן יצחק: "משטרת ישראל בתקופת אוחנה-נתניהו הפכה לגוף שרודף אזרחים"
גונן בן יצחק ממובילי מחאת בלפור ולשעבר איש שב"כ: "תפקידה של משטרה בדמוקרטיה הוא להגן על האזרחים ולשמור על הדמוקרטיה. משטרת ישראל בתקופת אוחנה-נתניהו הפכה לגוף שרודף אזרחים ואזרחיות שמביעים מחאה דמוקרטית. אם הפרסום נכון, הרי שמשטרת ישראל רדפה את פעילי האופוזיציה של נתניהו. אני קורא לשר בר-לב להורות למשטרה לפרסם ובמיידית את שמותיהם של האזרחים והאזרחיות אחריהם ריגלו. אני מצפה מחברי הכנסת לפעול לגילוי האמת".
יו"ר הוועדה לבטחון פנים, ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) על חשיפת פרשת השימוש של משטרת ישראל בתכנת הריגול של חברת NSO: "פגיעה חמורה בדמוקרטיה. אקיים על כך דיון בוועדה בראשותי".
2 צפייה בגלריה
מימין: יעקב שבתאי  ו שר המשפטים אמיר אוחנה
מימין: יעקב שבתאי  ו שר המשפטים אמיר אוחנה
קובי שבתאי ואמיר אוחנה
(צילום: אלכס קולומויסקי, אמיל סלמן)
ח"כ מירב בן ארי, יו"ר הועדה לבטחון פנים מסרה כי: "התחקיר של העיתונאי תומר גנון חושף הבוקר אירוע חמור מאוד. לא ייתכן שמשטרת ישראל שאחראית לבטחונם של אזרחי המדינה תפגע בפרטיותם ובזכותם הדמוקרטית. פעמים רבות אני מגבה את משטרת ישראל, אך ישנם מקרים שדורשים ביקורת. אבחן את הנושא לעומק ובקרוב אקיים על כך דיון בוועדה בראשותי. לא אתן למקרים כאלו לקרות במשמרת שלי".
ח"כ מיקי זוהר: "יש להקים ועדת חקירה מיידית לבחינת הטענות על האזנות סתר ופריצה לטלפונים של אזרחים ישראלים. ישראל היא מדינה דמוקרטית השומרת על פרטיות וחופש אזרחיה. לא ניתן לזה לעבור על סדר היום".
2 צפייה בגלריה
משרדי NSO במרכז ספיר ערבה
משרדי NSO במרכז ספיר ערבה
משרדי NSO במרכז ספיר בערבה
(צילום: גטי )
השר אלי אבידר קורא לשר הבט״פ לעצור מייד את השימוש בתכנות ריגול נגד מוחים ומפגינים וכנגד כל מי שאינו מוגדר כיעד טרור. "מדובר באזעקת חירום לציבור הדמוקרטי במדינת ישראל, שלאורך המאבק העיקש נגד איכוני השב"כ ופגיעה בחירות האזרחים, העדיף לשתוק ולא לעסוק בפריצת הגבול שבין המדינה לחירות האזרח. שימוש המשטרה בטכנולוגיה אזרחית/צבאית כדי למנוע ולהגביל הפגנות לגיטימיות, הוא פגיעה אנושה בקודש הקודשים של הדמוקרטיה - חירות האזרח. והכל נעשה במחשכים".
אבידר המשיך: "זהו המדרון החלקלק שדיברנו עליו בשנתיים האחרונות, אשר דורס ומעלים את גבול שבין המדינה לאזרח. עד היום היה "ברור" שהשימוש בטכנולוגיות חודרניות נועד למנוע טרור. רוב הציבור סמך על שיקול הדעת של שומרי הסף. החשיפה הזאת פוגעת אנושות באמון הציבור, הרעוע, שעוד נותר לציבור".
"החשיפה הזאת מטלטלת. אני קורא לשר לביטחון פנים לעצור מייד את השימוש בתוכנות ריגול כנגד מוחים ומפגינים, וכל שימוש שאינו עונה להגדרה - טרור. להחזיר את השימוש בכלים אלה לאישור של שופט. בשלה העת להקים ועדת חקירה מידית שתחקור את התנהלות המשטרה כנגד המפגינים, מחאות, וכל המעצרים וחקירות הסרק שהתקיימו בזמן הממשלה הקודמת ושנמשכים גם כיום. אמון הציבור לא ישוקם עד שהתהליכים הללו ייחשפו לקרני השמש", הוסיף השר בלי תיק.