סגור

מתגעגע למגאפון: עופר עיני הודיע על התמודדות לתפקיד יו"ר ההסתדרות

היו"ר לשעבר יתמודד מול היו"ר המכהן ארנון בר דוד בבחירות שיערכו ב-24 למאי; "ההסתדרות פשוט לא קיימת, זכויות העובדים נלקחו על ידי האוצר", תקף עיני; בר דוד לא נשאר חייב: "בזמן שהוא עשה לביתו בעיצומו של משבר עולמי, ניווטנו את ההסתדרות לחוף מבטחים"

יו"ר ההסתדרות לשעבר, עופר עיני הודיע היום שיתמודד בבחירות הקרובות שיערכו ב-24 למאי 2022 על ראשות ההסתדרות, מול היו"ר המכהן ארנון בר דוד. במערכת הפוליטית מעריכים שיתקשה להביס בבחירות את בר דוד, שאליו חברו סיעות בהסתדרות הכללית, ויש לו שיתוף פעולה עם יש עתיד ותקווה חדשה. לבר דוד אוזן קשבת בממשלה הנוכחית, עימה נחתמה עסקת חבילה.


עיני שימש כיו"ר ההסתדרות בשנים 2006-2014. לאחר פרישתו העניק ייעוץ לשורה של גופים במשק ובהם לבנק דיסקונט, ואף שימש כיו"ר התאחדות לכדורגל. לפני כ-7 שנים הקים שותפות עם שרגא ברוש, אז נשיא התאחדות התעשיינים, להאצת החיבור של מפעלי תעשייה לגז טיבעי. לפני חודשיים נחשף שהחברה צברה הפסדים של כ-8 מיליון שקלים בשנתיים וחצי.

1 צפייה בגלריה
עופר עיני הסתדרות
עופר עיני הסתדרות
עופר עיני ברקע בניין ההסתדרות; רוצה לשוב לתפקיד היו"ר
(צילום: טוויטר, הסתדרות)

עיני הסביר שקיבל את ההחלטה לחזור עקב היעלמותה של ההסתדרות מהזירה החברתית-כלכלית במיוחד במשבר הקורונה, דבר שהביא לתוצאות הרסניות כלפי העובדים, הגמלאים, מעמד הביניים והשכבות החלשות, כך לטענתו. "במקום לנצל את כוחה, להיות גורם מוביל ודומיננטי במשבר הקורונה ולעמוד לימין העובדים, ההסתדרות קראה להם להיכנס מתחת לאלונקה. את התוצאות אנחנו רואים היום בעובדים שקורסים, בתנאי עבודה נחותים, בפגיעה בגמלאים, בסירוב לפצות על נזקי הקורונה וביוקר המחיה. אין הסתדרות שתעצור את הממשלה", מסר.
עיני אומר כי הממשלה ניצלה את חולשת ההסתדרות כדי לפגוע גם בזכויות שהיו מובנות מאליהן. "בשנתיים האחרונות אני רואה איך מעמד העובדות, העובדים והגמלאים נשחק וההסתדרות פשוט לא קיימת. במקביל לייקור הכללי במשק כמעט בכל מוצר או נושא, זכויות העובדים נלקחו על ידי האוצר: בהתחלה ההסתדרות ויתרה על ימי חופשה, אח"כ הסכימה להוציא מאות אלפי עובדים לחל"ת תוך ניתוקם ממקום העבודה. ליברמן העלה את גיל הפרישה לנשים וההסתדרות שתקה, גם בפנסיה פגעו כשוויתרו על אגרות החוב המיועדות ששומרות עלינו מקריסת הבורסה".
עיני מתח ביקורת על עסקת החבילה ואמר כי "עסקת החבילה השערורייתית: ההסתדרות הקפיאה שכר ל-5 שנים, הסכימה לניוד בלי הגבלה, ויתרה על השעות הנוספות, הסכימה להאריך את יום העבודה ובחרה לפגוע בחלשים מכל באמצעות שחיקת שכר המינימום. ההסתדרות הסתירה את הסכמתה לפגוע בעבודה המאורגנת ולבטל את זכות השביתה. יש לי תחושה שבאוצר חושבים שהם יכולים לעשות ככל שעולה על רוחם. הם מרגישים שההסתדרות יצאה לחופש בקורונה. חופשה שעדיין לא שבה ממנה".
לפני יומיים, ועדת השרים אישרה את תיקוני החקיקה לעסקת החבילה במשק - בהם העלאת שכר המינימום. בנובמבר האחרון הגיעו המדינה, ההסתדרות ונציגי המעסיקים להסכמה על עסקת חבילה, שלפיה, בין השאר, בשנת 2022 לא יהיו העלאות או הפחתות שכר במגזר הציבורי. עוד סוכם כי שכר המינימום יעלה בחמש פעימות, החל מחודש אפריל 2022, מ-5,300 שקל כיום ל-6,000 שקל בעוד חמש שנים. כמו כן סוכם על תוספת יום חופשה לעובד המועסק עד חמש שנים במקום העבודה.
מטעמו של יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד נמסר: "תמיד בירכתי ואמשיך לברך על כל התמודדות דמוקרטית. דאגתו של עופר עיני לציבור העובדים בהחלט מחממת את הלב, אבל אולי כדאי שמישהו יעדכן אותו שבזמן שהוא עשה לביתו, בעיצומו של משבר עולמי שטלטל את המשק כולו, חבריי ואני ניווטנו את ההסתדרות לחוף מבטחים בבגרות ובאחריות. אל מול מציאות מורכבת ומאתגרת מאין כמוה, מצבם של העובדים מעולם לא היה טוב יותר וזאת בזכות מנהיגות שפעלה ושפועלת ללא לאות כדי להביא תוצאות – לא כותרות. אמשיך תמיד להיות הגב האמיתי של העובדים בישראל".