סגור

ניתוח
התעסוקה כמו לפני הקורונה, אך יש עוד הרבה לתקן

שיעור התעסוקה במחצית הראשונה של נובמבר הגיע ל־62.1% כמו במרץ 2020 אבל האבטלה עדיין גבוהה ויש כיסי אבטלה קשים בשכבות החלשות


1. הרבה מוקדם מהצפוי, שיעור התעסוקה במשק עלה במחצית הראשונה של נובמבר ל־62.1% וחזר לראשונה לרמתו לפני משבר הקורונה. כך עולה מנתוני סקר כוח האדם שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).
שר האוצר אביגדור ליברמן אמר אתמול שהוא מייחס חשיבות רבה עוד יותר לכך ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה - כלומר מועסקים ומובטלים - הגיע ל־65.2% והוא גבוה באחוז משהיה בשבוע הראשון של מרץ 2020, לפני הקורונה. ההסבר לדברי ליברמן הוא ששיעור ההשתתפות מעיד על כניסת אנשים נוספים שרוצים לעבוד ומחפשים עבודה. כל הטוב הזה קורה למרות שענף התיירות הנכנסים ועסקים רבים הנשענים עליו עדיין מושבתים חלקית.
2. לא קשה להסביר למה שיעור התעסוקה זינק דווקא במחצית הראשונה של נובמבר. אנשי חינוך רבים וכן הורים רבים האריכו את תקופת האבטלה שלהם עד אחרי הרצף של החופש הגדול והחגים. סביר שעכשיו חזרו לעבודה.
בנוסף, באמצע אוקטובר הסתיימו דמי האבטלה של מובטלי הקורונה בני ה־45 פלוס. בכך למעשה באו כמעט לסיום תשלומי האבטלה המיוחדים של משבר הקורונה. העובדה שנרשמה עלייה משמעותית בתעסוקה ועוד יותר בהשתתפות בכוח העבודה היא הוכחה נוספת לתרומה הגדולה שהיתה להבטחת דמי האבטלה לכך שאנשים נשארו בבית. ועם זאת חייבים לחכות לסיכום של נתוני נובמבר כדי לראות אם המגמה הכה חיובית נמשכת.
3. ולא הכל חיובי. שיעור האבטלה לפי החישוב המורחב של הלמ"ס עדיין גבוה, 6.7% שזה קרוב ל־300 אלף איש. זה קרוב לכפול ממספר המובטלים לפני הקורונה. מי שירצה יוכל לראות בזה פוטנציאל לצמיחה נוספת. ההיבט השני הוא שמפרסום הכלכלנית הראשית באוצר בשבוע שעבר עולה שיש עדיין כיסי אבטלה קשים בקרוב אוכלוסיות חלשות: עשירוני ההכנסה התחתונים, הבדואים בדרום, גברים חרדים וכו'. מי שרוצה שהמשק יצמח יצטרך להעניק לכיסי האבטלה האלה טיפול נקודתי. צריך לזכור שהירידה הדרמטית בתעסוקת גברים ערבים ובייחוד צעירים, החלה הרבה לפני הקורונה והשאיפה לחזור לרמה של 2015.
2 צפייה בגלריה
לשכת התעסוקה חולון שירות התעסוקה אבטלה
לשכת התעסוקה חולון שירות התעסוקה אבטלה
שירות התעסוקה
(קובי קואנקס)
4. ועוד חדשה טובה מאתמול: ליברמן אמר שיפעל לבטל את הקיצוץ בדמי האבטלה למובטלים בהשכרה מקצועית. מה־1.1.2022 יחודש הקיזוז של 30% מדמי האבטלה למי שמשתתף בהכשרה מקצועית. הדבר צפוי לחבל במאמץ הלאומי להכשרות מקצועיות. ליברמן אמר בישיבה סיעת ישראל ביתנו אתמול בתשובה לשאלת "כלכליסט" ש"אנחנו לא יכולים לתקן את כל העוולות ביום אחד. זו הערה חשובה שאני מסכים איתה ואני מסכים שצריך לתקן". התחייבות מפורשת לא היתה, כך שעכשיו נותר לקוות. אז ללחוץ FOEVERואז נפתח חלון עם שעות