סגור

לאחר הביקורת: ליברמן מתנגד לקיצוץ דמי האבטלה למשתתפי ההכשרות המקצועיות

אתמול פורסם בכלכליסט כי בתחילת 2022 יחודש הקיצוץ של 30% בדמי האבטלה של מובטלים שלוקחים חלק בהכשרות המקצועיות - צעד שצפוי לפגוע קשות בנכונות להשתתף בהן; כעת הבהיר שר האוצר שהוא מתנגד למהלך. עמדתו, כמו גם העובדה שיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אפרת רייטן, הודיעה שתיזום חקיקה בנושא, מעלים את הסיכוי לביטול הקיצוץ

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר היום (ב') שיפעל לבטל את הקיצוץ בדמי האבטלה למובטלים שלוקחים חלק בהכשרה מקצועית; זאת לאחר הביקורת שנמתחה על המהלך מאז פרסומו אתמול בכלכליסט. בישיבת סיעת ישראל ביתנו, ובתשובה לשאלת כלכליסט בנושא, אמר ליברמן ש"אנחנו לא יכולים לתקן את כל העוולות ביום אחד. זו הערה חשובה שאני מסכים איתה, ואני מסכים שצריך לתקן".
חוק הביטוח הלאומי קובע שמובטל שמופנה להשכרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה שלו. זאת, כנראה כדי שלא לעודד השתתפות בהכשרות מקצועיות שאין בהן צורך. הקיזוז בוטל בימי הקורונה כדי לעודד הצטרפות של מובטלים להכשרות, אלא שהביטול נקבע כל פעם בהוראת שעה - כלומר, מדובר בחוק זמני בלבד. ביוני הוארך ביטול הקיזוז רק עד סוף השנה, כאשר הביטוח הלאומי דרש לבטל את הקיזוז כליל - אבל באוצר סירבו.
כעת מתקרב מועד סיום הוראת השעה. אתמול פורסם בכלכליסט כי החל מהחודש הבא יחודש הקיזוז של 30% מדמי האבטלה למי שמשתתף בהכשרה מקצועית - מה שצפוי לחבל במאמץ הלאומי להכשרות מקצועיות ולשדרוג איכות כוח האדם במשק. זרוע העבודה במשרד הכלכלה מזהירה שהקיזוז יביא לנשירה מהשירות, ואף לוויתור עליו כליל.
1 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס יזמים ותעשיינים של מעלות תרשיחא וכפר ורדים
שר האוצר אביגדור ליברמן כנס יזמים ותעשיינים של מעלות תרשיחא וכפר ורדים
שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: אלעד גרשגורן)
מהאוצר נמסרה בשבוע שעבר תגובה עמומה לפיה "בימים אלה מקיים משרד האוצר, ביחד עם זרוע העבודה וביטוח לאומי בחינה של הנושא". עכשיו מתברר ששר האוצר ליברמן סבור שצריך לבטל את הקיצוץ. נוכח העובדה שיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אפרת רייטן ממפלגת העבודה, הודיעה שתיזום חקיקה בנושא, גובר הסיכוי לביטול המהלך.