סגור

הממשלה החליטה: האחריות למעונות היום תועבר למשרד החינוך

המהלך ייצור לראשונה מצב שבו משרד החינוך אחראי לרצף החינוכי מגיל 0 עד ההשכלה הגבוהה ויקבל תוספת של 200 מיליון שקל בלבד לקליטתם, לעומת דרישות של מיליארדים רבים שהעלה משרד החינוך בעבר

הממשלה אישרה היום (ב') את העברת האחריות למעונות היום (מלידה עד גיל שלוש) מזרוע העבודה למשרד החינוך והדבר יבוצע בתחילת 2022. לפיכך תועבר המעטפת החינוכית של המעונות, ובכלל זה הפדגוגיה, הבינוי וההכשרות של הצוות החינוכי המועסק במעונות היום. סבסוד המעונות יישאר בידי משרד הכלכלה.
במשך שנים רבות עלתה הדרישה להעביר את מעונות היום למשרד החינוך בטענה שמדובר במוסד חינוכי ולא בשמרטפייה. השרים הממונים על זרוע העבודה סיכלו זאת, וכך גם הדרישות הכספיות הגבוהות של משרד החינוך לתוספות תקציב. אם ההחלטה אכן תיושם בראשית 2022, ייווצר לראשונה בתולדות ישראל מצב שבו משרד החינוך אחראי לרצף החינוכי מגיל 0 ועד ההשכלה הגבוהה.
1 צפייה בגלריה
שאשא ביטון
שאשא ביטון
שרת החינוך שאשא ביטון
(צילום: עמית שאבי)
למהלך יוקצה סכום נמוך מאוד של כ-200 מיליון שקל, שיאושרו על ידי הממשלה במסגרת תקציב המדינה הקרוב. זאת בניגוד לדרישות של שרי חינוך בעבר לתקציב של מיליארדים רבים כדי להשוות את השירות הניתן במעונות היום לזה של גני הילדים.
זרוע העבודה, שהיתה עד כה חלק ממשרד העבודה והרווחה, מיועדת לעבור למשרד הכלכלה. תקציב הסבסוד למעונות היום בסך 1.2 מיליארד שקל יועבר למשרד הכלכלה עם זרוע העבודה ולא למשרד החינוך. הסיבה לכך, ככל הידוע, היא שמשרד הכלכלה יכול לשקול שיקולים של עידוד עבודה בקריטריונים להנחות במעונות ומשרד החינוך לא. שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי מתכוונים לבטל בנובמבר הקרוב את ההנחות במעונות למשפחות אברכים.
במשרד החינוך אומרים שמיד עם קבלת האחריות למעונות, המשרד יחל בהעמקת הפיקוח במסגרות אלו. לטענתם, תהליכי ההכשרה של צוותי החינוך החלו זה מכבר עם התיקונים לחוק הפיקוח וחוק המצלמות. שרת החינוך יפעת שאשא ביטון מתחייבת להרחיבם עם העברתם למשרד החינוך. לקראת שנת הלימודים 2022/23 השרה תגבש יחד עם המשרד תוכנית עבודה סדורה של כלל ההיבטים החינוכיים והתפעוליים הנוגעים למעונות היום.