סגור

מהומה בוועדת הכספים: נדחתה ההצבעה על העברת מאות מיליוני שקלים למגזר הערבי

הדיון התקיים היום בעקבות הבטחות שניתנו לח"כ ג'ידא רינאווי זועבי לזרז את העברת הכספים, לאחר שזו איימה בפרישה מהקואליציה. ההצבעה בוטלה בעקבות מחאת חברי כנסת מהאופוזיציה על כך שלא ניתנה להם אפשרות להציג את עמדתם

היום (ב') התקיים דיון בוועדת הכספים על העברת מאות מיליוני שקלים במסגרת תוכנית החומש למגזר הערבי, שאושרה לפני כחצי שנה.
הדיון התקיים היום בעקבות הבטחות שניתנו לח"כ ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ) לזרז את העברת הכספים, לאחר שזו איימה בפרישה מהקואליציה. ההצבעה בוטלה בעקבות מחאת חברי כנסת מהאופוזיציה על כך שלא ניתנה להם אפשרות להציג את עמדתם, ולאחר שיו"ר הוועדה התייעץ עם נציגת היועמ"ש.

3 צפייה בגלריה
ח״כ אלכס קושניר יו״ר ועדת הכספים של הכנסת
ח״כ אלכס קושניר יו״ר ועדת הכספים של הכנסת
ח״כ אלכס קושניר, יו״ר ועדת הכספים
(צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)
עוד במהלך הדיון פרצה מהומה כאשר ח"כים האופוזיציה העלו שאלות רבות על מהות ההעברות התקציביות. קושניר חשד בהם שהם מנסים לעכב את ההצבעה ועל כן מיהר לקיים את ההצבעה.
מדובר בפנייה של משרד האוצר להעברת 88 מיליון שקל ליישובים במגזר הערבי ועוד הרשאה להתחייב להעביר 911 מיליון שקל ליישובים הללו, וגם לבניית בתי גיל הזהב באמצעות משרד השיכון.
נציגי האוצר ומשרד השיכון שנכחו בדיון, הסבירו כי על העברת הכספים סוכם בממשלה בסוף 2021 בעת שאושר תקציב המדינה לשנים 2021-2022. וכעת, לאחר בחינה מדוקדקת של הנושא, מגיע שלב הביצוע. ההסברים הללו לא סיפקו את חברי הכנסת של האופוזיציה, שטענו שהכסף מועבר כעת למגזר הערבי בעקבות המשבר שפרץ וחוסל עם רינואי זועבי.

3 צפייה בגלריה
ג'ידא רינאווי זועבי
ג'ידא רינאווי זועבי
ג'ידא רינאווי זועבי
(עמית שעל)

במהלך הדיון טען ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר הציונות הדתית, כי "בגלל הלחץ פוליטי מעבירים בדרך ישנה שהביאה לזליגה של 30% הכספים הממשלתיים לגורמים מאוד מפוקפקים, והעברת הכספים נועדה לרצות את זועבי, עבאס או טאהא". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי "חלק מהחברים חושדים שקרה פה משהו פוליטי ולא מקצועי".
במהלך הדיון עזבה אותו בזעם ח"כ נעמה לזימי (עבודה) לאחר שהציגה שאלות לנציגי אגף התקציבים ומשרד השיכון על ביצוע תקציב להקמת יחידות דיור ציבורי. קושניר אמר לה שהתשובה תוגש לה בכתב. לזימי השיבה "אם כך גם ההצבעה שלי תהיה בכתב" - ונטשה את הישיבה.

ליברמן: "המטרה היא קודם לשמור על הממשלה והקואליציה"

בשיאה של המהומה, בעקבות מחאת חברי כנסת מהאופוזיציה על כך שלא ניתנה להם אפשרות להציג את עמדתם, הוציא יו"ר הוועדה ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) את חברי הכנסת יואב קיש (הליכוד) ואורית סטרוק (הציונות הדתית) מהישיבה, וזמן קצר לאחר מכן ההצבעה בוטלה, והיו"ר נעל את הישיבה.
כך או כך: בסופו של דבר הוועדה אישרה רק פנייה אחת לתקצוב סך של 75.5 מיליון שקל, בהרשאה להתחייב עבור מינהל התכנון לצורך יישום החלטות ממשלה שעניינן פיתוח בחברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית וכן סך של 35 מיליון שקל בהרשאה להתחייב עבור הרשות לפיתוח הבדואים לצורך יישום החלטת ממשלה.
בישיבה נכחו 12 ח"כים מבין 14 ח"כי הוועדה. ח"כ ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ) החברה בוועדה הצביעה עם הקואליציה. בעקבות המהומה וקוצר הזמן, הדיון וההצבעות ביתר פניות האוצר להעביר עוד מאות מיליוני שקלים למגזר הערבי נידחו למועד אחר.

3 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: קובי קואנקס)

"כשיש התנגשות (בקואליציה-צ"ז) המטרה היא קודם לשמור על הממשלה והקואליציה. אני יודע מה יקרה לכלכלה במידה שניכנס למערכת בחירות. זה אסון מעבר למיליארדים שעולה מערכת הבחירות, אלא, מבחינת ההשלכות על המערכת הכלכלית זה פשוט אסון לכן חייבם למנוע זאת", במילים הללו תיאר היום שר האוצר אביגדור ליברמן את המצב השברירי הקואליציה.
לדברי שר האוצר, "הריח היחיד שאני מריח הוא העברת תקציב המדינה בממשלה", כך השיב ליברמן בישיבת סיעתו כשנשאל אם גם השבוע הוא מייעץ למי שמריח את ריח הבחירות ללכת לרופא אף אוזן וגרון, כפי שיעץ בשבוע שעבר. יש לציין כי הדיון בממשלה בתקציב המדינה לשנת 2023 נדחה בשבוע וצפוי להתקיים ב-23 ביוני, בשל בקשתו של משרד המשפטים לבחון את נבכי חוק ההסדרים.
ובחזרה לליברמן. באותה נשימה הציג שר האוצר באולם הסיעה שלט ענק, שמונה את הישגיה בשלושת השבועות האחרונים. ליברמן מנה את ההישגים, תוך שהוא מקפיד לומר שבאחד מכלי התקשורת נאמר שלא היו לו הישגים. ליברמן פירט שבע מהלכים כלכליים שקידם באחרונה, ביניהם חקיקתו בקריאה הראשונה של החוק למתן פיצויים לנפגעי האומיקרון בעלות של כמיליארד שקל ותוספת חופשת לידה של שבועיים בתשלום לאבות, כחלק מהתקציב שהושג עם יו"ר מפלגת העבודה ושרת התחבורה מרב מיכאלי.

המרוץ לבוחר כבר בעיצומו

קודם לכן, תקף ליברמן את יו"ר הליכוד בנימין נתניהו על התנגדותו לחוק "ממדים ללימודים", שמעניק מלגת לימודים אקדמאיים לחיילים משוחררים רק בהיקף של 66%. ליברמן, הזכיר שב-2008 כשהליכוד וישראל ביתנו התמודדו ביחד במסגרת "הליכוד ביתנו" ערכו בליכוד מסיבת עיתונאים והבטיחו שנת לימודים אחת חינם לחיילים. ההתנהגות הזו של ליברמן, גם אם הוא לא מריח את ריח הבחירות, מסמנת שהפוליטיקאים כבר בעיצומו של מירוץ להשגת תמיכתו של הבוחר.
אפרופו בוחר, לפני שמנה את הישגיו התקציביים למען הציבור בשבועות האחרונים, טרח ליברמן להודיע ש"אין תוספת של שקל אחד (לח"כ רינואי זועבי). לא הובטח ולא דובר על תוספת תקציבית. אנו נשארים במסגרת התקציבית שאושרה למגזר הערבי. לא הובטח כסף חדש לח"כ רינואי זועבי".