סגור
בריאות בארגונים חדש דף כתבה

העובדים שצעדו את המרחק לירח 23 פעמים

מכוני כושר, דיאטנית עד הבית וטיפולי רפואה משלימה – אלה רק חלק מפעילויות אורח חיים בריא שמקבלים עובדי הרשויות המקומיות, במסגרת עמותת מעוף לעמית

יותר מ-11.1 מיליארד צעדים, קרוב ל-9 מיליון קילומטרים – זה המרחק שעשרות אלפי עובדים ברשויות המקומיות בישראל גמאו באפליקציית מעוף לעמית, בשיתוף קבוצת Movement. מדובר במרחק שהוא פי 23 מהמרחק בין כדור הארץ לירח.
3 צפייה בגלריה
נתונים מהאליקציה
נתונים מהאליקציה
נתונים מהאפליקציה
(יח"צ)
חוץ משריפת קלוריות ולב בריא יותר, הצעדים מתורגמים באפליקציה גם למטבעות שניתן להמיר למתנות שוות במיוחד. בנוסף לתגמול, כל משתתף נהנה גם מהידיעה שתרם לסביבה, ורואה כמה שעות הוא חסך בפקק ואיך צריכת הדלק ופליטת CO2 צומצמו משמעותית בזכות פעולת הליכה פשוטה. אחד העובדים, למשל סיפר שצעד 540 קילומטרים, שחסכו לו 405 שעות בפקק, 45 ליטרים של דלק, ו-67 טון של CO2.
החיים ניצלו בזכות הבדיקות
האפליקציה היא רק אמצעי אחד לעודד את עובדי הרשויות לאמץ אורח חיים בריא. העמיתים במעוף לעמית יכולים לשכור מאמן כושר אישי שמגיע עד הבית ב-20 שקלים בלבד, לקבל ייעוץ בבניית תפריט תזונה, להצטרף לקבוצות דיאטה או שמירה על המשקל, לקבל מינוי למכוני כושר באמצעות Freefit – אפליקציה שמאפשר כניסה ליותר מ-800 מרכזי ספורט בפריסה ארצית, להיעזר בייעוץ פסיכולוגי, ולקבל הכוונה לרופאים מומחים. בנוסף, העמיתים משתייכים לקבוצות ייעודיות, פורומים וקהילות שנושאן הליכות, כושר או תזונה.
״יום המודעות לסרטן השד שערכנו עבור עובדות הרשויות המקומיות גרם להרבה מהן למהר ולהיבדק״, מספר עו"ד גיל בר-טל, יו"ר הסתדרות המעו"ף ויו"ר עמותת מעוף לעמית מבית ההסתדרות. "בעקבות עידוד בדיקות לעמיתים, גילוי מוקדם והפנייה לייעוץ רפואי ניצלו חיים".
בהפנינג בריאות שנערך, הוצבו עמדות לבדיקת לחץ דם, דופק וא.ק.ג. עובדת אחת אובחנה עם בעיה בלב, הובהלה לבית החולים ושם זכתה לטיפול מציל חיים. "עד היום היא מתקשרת להודות על הבדיקה״, אומר בר-טל.
3 צפייה בגלריה
 גיל בר-טל, יו"ר הסתדרות המעו"ף ויו"ר עמותת מעוף לעמית
 גיל בר-טל, יו"ר הסתדרות המעו"ף ויו"ר עמותת מעוף לעמית
עו"ד גיל בר-טל, יו"ר הסתדרות המעו"ף ויו"ר עמותת מעוף לעמית
(אילן בשור )
עד לאחרונה, הבדיקות האלה כלל לא היו דבר מובן מאליו. ההסתדרות דואגת למעטפת שירותים לעובדי הרשויות המקומיות בכל מה שקשור לאיגוד המקצועי, לשכר ולתנאי העבודה, ואפילו להשכלה ולתרבות, אך תחום אחד נותר בצל: אורח חיים בריא.
לתפיסתו של יו״ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, בריאות העובדים היא חלק בלתי נפרד משביעות רצונם ומהפריון שלהם בעבודה. זו גם הסיבה שבזכותה הוקמה עמותת מעוף לעמית, שמעניקה שירותים בתחומי הספורט, התזונה, הרפואה והרפואה המשלימה, באמצעות קבוצת Movement.
משקיעים בעובדים בפריפריה
לדברי בר-טל, האתגר הגדול הוא להצליח להתאים את הפעילויות לאנשים שונים: ״אין מסלול אחד שהוא נכון לכולם, ולכן אנחנו מציעים מגוון אפשרויות כמו מנוי לקאנטרי קלאב, קיר טיפוס, מועדוני חתירה, סטודיו יוגה ורכיבה – כך שכל אחד ואחת יוכלו למצוא פעילות שבה יתמידו״.
אתגר נוסף הוא גיוון והתאמה לאוכלוסיות השונות – כמו החברה הערבית או החרדית, שאצלן קיימת הפרדה מגדרית, או מקומות שאין בהם סניף של מכון כושר או שירותי רפואה משלימה. ״גם ביישובים הקטנים ביותר נמצא מועדון ספורט מקומי וקופת חולים עם טיפולים אלטרנטיביים ונעניק סבסוד לעובדים המקומיים״, אומר בר-טל, ״כך שהם ייהנו ויוכלו לנצל את השירותים של העמותה בכל מקום ובכל זמן".
3 צפייה בגלריה
כנס סרטן השד
כנס סרטן השד
כנס סרטן השד
(איציק בירן)
להתמודד עם הלחץ
כבר יותר משנתיים שכולנו נמצאים בתקופה מאתגרת, של לחץ ושחיקה מוגברים, משבר רפואי מהגדולים שידענו, גל פיגועים, והמלחמה באוקראינה.
״העובדים ביקשו פעילויות מיינדפולנס, פעילות רגועה ומרגיעה, אז הוספנו מדיטציה וסדנאות על האופן שבו ניתן להתמודד עם מצבי לחץ״, מספר בר-טל. "יש באפליקציה כמות אדירה של מידע גם בנושא הזה, ובעצם בכל דבר שקשור לאורח חיים בריא. לא סתם היישומון נפתח כ-450 אלף פעם בחודש, ונקראו בו כבר כ-7,000 מאמרים״.
הכתבה מתפרסמת במסגרת פרויקט מיוחד של כלכליסט וקבוצת "מובמנט". במסגרת הפרויקט נסקר את החברות והארגונים המובילים בקידום אורח חיים בריא בישראל.