סגור
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' סמוטריץ הצהרה ב דבר הקפאה הקפאת תקציבים כספים ל חברה ה ערבית רשויות משרד ה א
סמוטריץ' במסיבת העיתונאים, הערב (צילום: גיל יוחנן)

סמוטריץ' לא מפשיר הכספים לרשויות הערביות: "ניישם מנגנוני פיקוח ובקרה"

שר האוצר, שהקפיא מאות מיליוני שקלים למגזר הערבי, אמר במסיבת עיתונאים: "ההחלטה שלי נועדה לוודא שהכסף לא יגיע לגורמי הפשיעה והטרור"; נתניהו גיבה: "הכספים לרשויות הערביות יועברו לאחר בדיקה ופיקוח"

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', הודיע הערב על הקמתה של ועדה לבחינת העברת הכספים למגזר הערבי.
בימים האחרונים פורסם כי שר האוצר מעכב 314 מיליון שקל המיועדים לרשויות מקומיות ערביות, וכן עוד 200 מיליון שקל המיועדים למכינות לשילוב סטודנטים ערבים ממזרח ירושלים באקדמיה הישראלית.
בסך הכל, בחישוב על פני חמש שנים, הממשלה מעכבת כ־2.4 מיליארד שקל של תקציבים השייכים למגזר הערבי. מתוך הסכום הזה, 2.2 מיליארד מגיעים מתוכננת החומש של החברה הערבית הכוונה גם "תוכנית 550" או "תקאדום"; מתוכם 1.7 מיליארד במשרד הפנים ועוד 500 מיליון שקל שמיועדים לפרויקטים כלכליים, פארקים וגני משחקים ביישובים ערביים תקועים במשרד לפיתוח הנגב והגליל, שבראשו עומד השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית. 200 מיליון שקל נוספים מיועדים למכינות הקדם אקדמיות של תושבי מזרח ירושלים במסגרת תוכנית נפרדת.
"אזרחי ישראל הערבים זכאים לשירותים הטובים ביותר שלהם זכאי כל אזרח במדינת ישראל. החברה הערבית בישראל היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל ואנו מחויבים באופן מלא להעניק לה את השירותים הללו", אמר הערב סמוטריץ'. "אני עושה הפרדה מלאה בין הזכות של כל אזרח בישראל לשירותים ראויים, לבין ההתנגדות הנחרצת שלי לכל שיתוף פעולה עם חברי הכנסת מרע"מ והרשימה המשותפת, שהם תומכי טרור ובאופן קבוע מתייצבים לצד האויב בזמן מלחמה, כפי שראינו רק עכשיו במבצע האחרון בג'נין, במבצע שומר החומות ובמבצע מגן וחץ בעזה".
שר האוצר פנה לערביי ישראל ואמר: "ההחלטה הנוכחית שלי להקפיא תקציב קטן שמקורו בכספים פוליטיים קואליציוניים של מנסור עבאס ולהתנות אותו בישומם של מנגנוני פיקוח ובקרה נועדה לוודא שהכסף הזה יגיע אליכם ולא לגורמי הפשיעה והטרור שפוגעים בראש ובראשונה בכם. זה קודם כול אינטרס שלכם, פשוט כי אתם הראשונים שסובלים מכך".
לדבריו, "את התקציב הנוכחי שאני מקפיא כעת הממשלה הקודמת שחבריה בונים על הזיכרון הציבורי הקצר- ביקשה לעצור גם הם הבינו שזה הרסני לחברה הערבית אבל אז רע"מ החרימו את ההצבעות במליאה והמשלה שהיתה תלויה בהם העבירה התקציב בלא מנגנוני בקרה ופיקוח. זה לא יהיה במשמרת שלי. אני לוקח אחריות על המקטע במאבק הקריטי והחיוני.
סמוטריץ' הוסיף כי "הקמתי צוות משימה מיוחד בהובלת מנכ"ל האוצר בהשתתפות רשות מסים, החשכ"ל, ורשות האכיפה. זה נדבך מרכזי במאבק בהון השחור. שירותים לאזרח - כן, כסף לארגוני פשיעה וטרור - לא. לא אפשר בשום פנים את העברת התקציבים האמורים שלא דרך מנגנונים שיידעו שהם יגיעו ליעדם ושהם לא מתקציבם הסטה ועידוד טרור".
בתשובה לשאלה מדוע בכירי האוצר לא משתתפים במסיבת העיתונאים אמר סמוטריץ': "אני שר האוצר, זו מדיניות שלי אלה החלטות שלי, ולכן אני עומד כאן. אני נבחר ציבור וקיבלתי מנדט".
שר האוצר נשאל על החשש להורדת דירוג האשראי, ואמר: "מצבנו הכלכלי מצוין. סיימנו את המחצית הראשונה של השנה עם עודף של 6.4 מיליארד שקל. הלכנו עם יעד גירעון נמוך כדי לייצר כרית ביטחון. הכלכלה חזקה והנתונים טובים".
בתשובה לשאלת כלכליסט על קידום החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים לאחר החגים, אמר סמוטריץ' כי החקיקה תקודם. לדבריו, "הקואליציה הוכיחה לכידות גדולה. כולנו בקואליציה רוצים להגיע להסכמה רחבה. הלכנו לשיחות בבית הנשיא בלב פתוח אבל לא פגשנו פרטנר. אין שום ויכוח בין אף אחד בקואליציה – אנו מחויבים לתיקונים במערכת המשפט".
סמוטריץ' מתח ביקורת על החלטות בג"ץ להוציא צו על תנאי על חוק הנבצרות וביטול עילת הסבירות. לדבריו, "זו רעידת אדמה כשבית המשפט לוקח סמכויות להיות שליט על להיות מעל כולם. לא משנה מה רוצים אזרחי ישראל, הכנסת, והממשלה. זוהי מציאות הזויה. אני מקווה שהשכל הישר יגבר ובית המשפט לא ידהר ולא ידהיר את כולנו למשבר חוקתי ויכבד את הדמוקרטיה והכנסת. אנו מחויבים לתקן את מערכת המשפט. יש בעייה קשה בפרקליטות ובמערכת המשפט ויש ענישה מגוחכת של ערבים שהואשמו בשומר החומות. לא ככה מייצרים הרתעה. את כל התיקונים אנו עושים כי רוצים שמדינת ישראל תהיה דמוקרטית חזקה ואיתנה".
לשכת ראש הממשלה הודיעה הערב, במקביל למסיבת העיתונאים, כי "הכספים לרשויות הערביות בישראל יועברו לאחר בדיקה ופיקוח שהם יגיעו ליעדם הראוי - לאזרחי ישראל הערבים ולא לשום מקום אחר. המדיניות של ראש הממשלה נתניהו היא לאפשר את הפיתוח והרווחה לכל אזרחי ישראל, ערבים ויהודים כאחד, והראייה היא שהממשלות בראשות נתניהו השקיעו באזרחי ישראל הערבים יותר מכל ממשלות ישראל גם יחד".
במקביל למסיבת העיתונאים, כמאה אנשים במסגרת מחאת הסטודנטים מחוץ למשרד האוצר בירושלים. המפגינים הקימו מיצג של ג'ריקנים של דלק שעליהם נכתב "גזענות" ו"שנאה". פרופ' באוניברסיטה העברית, דודי צפתי, אמר כי "הם לא מודאגים מכך שההשכלה תעודד טרור. הם מודאגים שהיא תמנע טרור ותעודד דו-קיום".
1 צפייה בגלריה
הפגנה נגד מול שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על הקפאה הקפאת כספים ל רשויות ה ערביות חברה ערבית ירושלים משרד
הפגנה נגד מול שר האוצר בצלאל סמוטריץ' על הקפאה הקפאת כספים ל רשויות ה ערביות חברה ערבית ירושלים משרד
מפגינים מול משרד האוצר, הערב
(צילום: אלכס קולומויסקי)
מוקדם יותר היום פנה הוועד המנהל של האוניברסיטה העברית לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה לבטל את החלטת סמוטריץ' לבטל את התקציב למכינות קדם אקדמיות לצעירים ממזרח ירושלים. לדברי הוועד, "אנו, חברי הוועד המנהל של האוניברסיטה העברית, פונים אליך בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת, ומבקשים ממך לבטל לאלתר את החלטת שר האוצר. מדובר בהחלטה המונעת משיקולים זרים ולא ענייניים שריח חמור של גזענות ואפליה עולה ממנה".