סגור
 מימין נשיא צרפת עמנואל מקרון לצד טיל  קלע דוד של רפאל חדש
מימין נשיא צרפת עמנואל מקרון לצד טיל קלע דוד של רפאל ( Photos: Reuters, Ministry of Defense)

צרפת: גם בית המשפט העליון ביטל את האיסור על השתתפות ישראלית בתערוכת הנשק

בית המשפט קיבל את עתירת התאחדות התעשיינים הישראלית, והחלטתו מתקפת את החלטת בית המשפט לעניינים מסחריים במדינה. עם זאת, תערוכת הנשק יורוסטורי בפריז כבר נפתחה ביום שני, ול-64 החברות הישראליות שהיו אמורות להציג בה לא יהיה את הזמן הדרוש להקים את ביתניהן

בית המשפט העליון בצרפת קיבל לפני זמן קצר את עתירת התאחדות התעשיינים בישראל נגד ממשלת צרפת והורה על ביטול ההחלטה שאסרה השתתפות ישראלית בתערוכת הנשק יורוסטורי המתקיימת בימים אלה בפריז.
החלטת בית המשפט העליון מתקפת את ההחלטה שקיבל הבוקר (ג') בית המשפט לעניינים מסחריים בצרפת, המתירה את השתתפות החברות הישראליות בתערוכה ומאפשרת כניסת אזרחים ישראלים למתחם שבו היא נערכת. השתתפות אזרחים מישראל בתערוכה נאסרה במסגרת החלטה שנתנה ערכאה נמוכה יותר בצרפת בסוף השבוע, כשבית המשפט נעתר לבקשת ארגונים פרו-פלסטינים להרחיק לחלוטין את הישראלים מהתערוכה מהחשש שיקדמו אינטרסים של חברות שהשתתפותן באירוע נאסרה.
התערוכה נפתחה ביום שני ותסתיים לקראת סוף השבוע, כך שלדרמות המשפטיות מהיום החולף בצרפת לא אמורה להיות משמעות מעשית על 64 החברות הביטחוניות הישראליות שהתכוונו להציג בה אך נבלמו בעקבות החלטת ממשלת צרפת. שם הסבירו את ההחלטה במהלכיה של ישראל בעזה.
נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר אמר הלילה לכלכליסט כי "זה ניצחון שני היום בנושא. הניסיון של הארגונים הפרו-פלסטינים לפגוע בישראל ובכלכלה שלה נבלם. ישראלים זכאים להשתתף בתערוכה כמו כל העמים. כך היה צריך להיות מלכתחילה".
בחברות ביטחוניות ישראליות אמרו מוקדם יותר היום בנוגע להחלטת בית המשפט לעניינים מסחריים כי היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי, שכן לא יהיה להן את הזמן הדרוש כדי להקים את ביתניהן ולפרוס את מוצגיהן. 64 חברות ביטחוניות מישראל, בהן תומר, אירונאוטיקס, אלביט מערכות, התעשייה האווירית ורפאל התכוונו להשתתף בתערוכה הנחשבת. השתתפותן נאסרה מתוקף החלטה של נשיא צרפת עמנואל מקרון ושל משרד ההגנה הצרפתי, וזאת כסנקציה נגד ישראל בשל המשך המלחמה בעזה ובניסיון להפעיל עליה לחץ לסיימה.