סגור
סניף של רשת ה סופרים יינות ביתן פירות וירקות
פירות וירקות בסופר (צילום: מיכה לובטון)

נלחמים ביוקר המחיה? הח"כים צפויים להצביע בעד החזרת המכסים על פירות וירקות

מדובר במכסים ששר האוצר ליברמן ביטל באופן חד צדדי לפני כחודשיים, ומאז מתקיימים מגעים עם החקלאים להגיע להבנות. משמעות ביטול הצו היא כי יחזור המכס על כ-130 מוצרים חקלאיים. יאיר גולן ממרצ: "הורדת מכסים ללא תמיכות מותאמות לענפים השונים - מעשה חסר אחריות שיביא להרס החקלאות הישראלית"

חברי הכנסת צפויים להצביע היום בעד החזרת המכסים על הפירות והירקות. מדובר במכסים אשר שר האוצר ליברמן ביטל לפני כחודשיים, אך כעת צפוי להיות מבוטל. משמעות ביטול הצו היא כי יחזור המכס על כ-130 מוצרים חקלאיים, ביניהם מכס של 16 שקל לקילו על אגוזים, 14.42 שקל לקילו על שקדים, 6.90 שקלים על קילו שום וכו'. חלק מהפחתות המכסים הביאו לירידות מחירים שניתנות למדידה כבר בחודשיים האחרונים.
כזכור, ליברמן ופורר ביטלו את המכסים לפני כחודשיים באופן חד צדדי, ומאז מתקייימים מגעים בין האוצר לחקלאים, גם ברגעים אלו נמשכים המגעים במשרד החקלאות, בין צוותי האוצר לצוותי החקלאים, אך ההערכות של המשתתפים בדיונים, כי בשונה מסוגיית החלב והביצים, אין סיכוי להגיע להסכמות עד הערב.
באוצר רואים את הדרישות הנוכחיות של החקלאים כדרישות שאם יתקבלו ייצרו עיוותים חדשים במשק. עם זאת, חברי הלובי החקלאי בקואליציה שומרים על אופטימיות ומאמינים כי עד לערב תיתכן פריצת דרך במשא ומתן, במיוחד כעת כשברור לכולם כי בלי הסכם, המכסים ישובו ויעלו.
עד לדקות האחרונות התקיים מאבק בין הקואליציה לאופוזיציה ובין גורמים בתוך הקואליציה האם הצו יובא לדיון במליאה, יו"ר הכנסת מיקי לוי בחן את האפשרות שלא להעלות את הצו למליאה ובכך לא לאפשר את ביטולו, אך חברי הכנסת רם שפע ואלון שוסטר מהקואליציה שלחו אמש מכתב חריף ואיימו כי אם לא תתקיים הצבעה במליאה על הצו, הרי שהם יבחנו פנייה לבג"ץ.
בשלב זה ההערכות הן שהצו יבוטל והמכס יעלה, באופוזיציה מתכננים להצביע בעד העלאת המכסים. גם בש"ס שפתחו השבוע בקמפיין נגד 'יוקר המחיה' מתכננים להצביע בעד החזרת המכסים, חבר הכנסת משה ארבל הסביר לכלכליסט: "הורדת המכסים לבד לא תוריד את המחירים, רק תגדיל את רווחי הקמעונאים והיבואנים, אם היתה כאן תוכנית כוללת, זה היה משהו אחר". בליכוד, כך לדברי ח"כ יואב קיש, מתכננים לאפשר חופש הצבעה בסוגיה זו.
במפלגת השלטון הטריה – יש עתיד – גם אין הסכמות פנימיות, ומסתמן שיינתן חופש הצבעה. רם בן ברק הוא מוביל הלובי החקלאי במפלגה, וקשה לראות אותו מצביע נגד העלאת המכסים. אך תגובתו טרם התקבלה. במפלגת העבודה, מתכננים ללכת בעקבות רם שפע ולהצביע בעד העלאת המכסים, גם במפלגת כחול לבן, יקבלו את עמדת אלון שוסטר וצפויים להצביע בעד העלאת המכסים.
במפלגת מרצ, יאיר גולן מוביל את הלובי החקלאי ומתכנן להצביע בעד ביטול הצו והעלאת המכסים, יאיר גולן אמר לכלכליסט "הורדה של מכסים ללא תמיכות ישירות ומותאמות לענפים השונים היא מעשה חסר אחריות שיביא להרס החקלאות הישראלית, פגיעה בבטחון התזונתי, פגיעה בפריפריה, ופגיעה באחזקות המדינה. כשעושים רפורמה אין זבנג וגמרנו".
בנוגע לטענה שהורדת המכסים תוריד את המחירים אמר גולן "ממליץ ללמוד מה קרה במשק הדגה, התפוקה הישראלית ירדה בשליש, המחיר לצרכן לא ירד, בערבו של יום מדינת ישראל נפגעה, אסור לחזור על השגיאה הזו".