סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
שר המשפטים: "במשרד לא היה ידוע על שום פעולה ללא צו בית משפט"

גדעון סער התייחס לפרשת המשטרה ו-NSO שנחשפה בכלכליסט; לדבריו, "טוב שהדברים ייבדקו והמסקנות יימסרו לציבור"

שר המשפטים, גדעון סער, התייחס היום בדיון בוועדת החוקה לפרשת NSO ומשטרת ישראל, שנחשפה בכלכליסט. "יש פער בלתי ניתן לגישור בין הטענות בכתבה בכלכליסט לבין ההודעות המוסמכות של המשטרה. טוב עשה מבקר המדינה, כגורם בלתי תלוי, שלקח על עצמו לבדוק ולפי מה שנמסר לי מתקיימת גם בדיקה של היועמ"ש. במשרד לא היה ידוע על שום פעולה ללא צו בימ"ש. טוב שהדברים ייבדקו והמסקנות יימסרו לציבור. מערכת האכיפה תסיים את הבדיקה אף היא".
לפי התחקיר שפורסם אתמול בכלכליסט, המשטרה משתמשת בתוכנת הריגול פגסוס של NSO כדי לפרוץ מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראלים ללא צווי חיפוש או האזנה; בין השאר, המשטרה פרצה לטלפונים של מנהיגי מחאת הדגלים השחורים, וכן חיפשה ראיות לשוחד בטלפון נייד של ראש עיר מכהן, וזאת עוד בשלב החקירה הסמויה.
בעקבות חשיפת הפרשה, הודיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן כי הוא בודק את העניין; במקביל, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ביקש הבהרות מהמפכ"ל.


אתמול אמר מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי כי הורה על בדיקת כל המקרים שעלו בתחקיר. לדבריו, "מהבדיקה עלה שחלק מהמקרים אינם נכונים. למשל, לא התבצע שימוש בכלים מסוג זה מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה".
השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, אמר "אני גם לא אוהב שיש האזנות סתר לאזרחים, לא של המשטרה ולא של השב"כ. לכל דבר כזה במדינת ישראל צריך אישור של שופט. כמו שיש אישור להאזנות סתר לטלפון רגיל, אותו דבר יש במקרה של שימוש בתוכנה. זה מה שנאמר לי, זה מה שהבנתי ואני יכול לומר שאני הולך באמת לוודא 'ברחל בתך הקטנה' שאכן כך זה מתקיים".


1 צפייה בגלריה
שר המשפטים גדעון סער במסיבת העיתונאים
שר המשפטים גדעון סער במסיבת העיתונאים
שר המשפטים גדעון סער
(צילום: לע"מ)