סגור

פרסום ראשון
הפרקליטות הכריעה: כתב אישום על עבירות מרמה נגד אמיר נחום בפרשת אורתם סהר

חמש לאחר שנפתחה חקירה פלילית בחשד שבעל השליטה ומנכ"ל חברת הנדל"ן לשעבר פעל בניגוד עניינים, בעת שהסתיר קשרים עסקיים עם ספקים שעבדו עם חברות פרטיות שלו, ולאחר שימוע שנערך לו, הפרקליטות הודיעה לסנגורו כי הוחלט להגיש נגדו כתב אישום

פרשת המרמה באורתם סהר: חמש שנים לאחר שרשות ני"ע פתחה בחקירה נגד בעל השליטה ומנכ"ל החברה הציבורית לשעבר, אמיר נחום, הפרקליטות החליטה להגיש נגדו כתב אישום על עבירות מרמה. כך הודיעה לאחרונה הפרקליטות לסנגוריו של נחום. בפרקליטות הודיעו לנחום שטענותיו בשימוע שנערך לו נדחו, ובקרוב יוגש כתב האישום נגדו. במקביל ביקשה הפרקליטות לעכב את התביעה הייצוגית שהוגשה בפרשה עד לחודש דצמבר השנה.

אורתם סהר קרסה ב-2016 ונכנסה להקפאת הליכים. במסגרת הסדר חוב בחברה היא נמחקה מהמסחר בבורסה של ת"א. לאחרונה הגישו מחזיקי אג"ח החברה תביעות אישיות על סך 200 מיליון שקל נגד בכירי החברה דאז, בהם נחום.

1 צפייה בגלריה
אמיר נחום אורתם סהר
אמיר נחום אורתם סהר
אמיר נחום
(צילום: אוראל כהן)

במסגרת החקירה הפליליות לא עלה חשד שמעשיו לכאורה של נחום הובילו לקריסת החברה.
כפי שנחשף ב"כלכליסט", על פי החשד המרכזי בפרשת המרמה נגד נחום, ספקים שעבדו עם חברת הבנייה והתשתיות העבירו לו במקביל מאות אלפי שקלים נגד חשבוניות על "דמי תיווך וייעוץ" לחברה פרטית בבעלות נחום - אורתם הנדסה.
תשלומים אלה, כך החשד, היו בתמורה לכך שנחום פעל להעסיק את אותם ספקים מתחום האלומיניום, תשתיות הביוב, המנופים ועוד בחברה הציבורית.
נחום, כך טענה הרשות במסגרת בקשת המעצר, פעל להסתיר ממוסדות החברה הציבורית את מכלול קשריו העסקיים הפרטיים וזיקותיו הפרטיות ביחס לספקים. בכך הוא גרם, נטען, בין היתר להצגת פרטים כוזבים בדיווחי החברה ובדו"חותיה הכספיים במהלך השנים 2012-2015. בנוסף, כך נטען, באמצעות יצירת מצגי שווא אלה גרף נחום לכיסו סכומי כסף משמעותיים בהיקף של מיליוני שקלים, תוך שימוש בחשבונות חברת אורתם הנדסה הפרטית ועל חשבונה של אורתם סהר הציבורית.
עם התפתחות החקירה, ובין היתר אודות לראיות שנאספו בחקירה פנימית שביצע עבור אורתם סהר משרד החקירות ויצמן-יער, עלו ממצאים נוספים נגד שני עובדי החברה – יד ימינו של נחום, אליק גריידי, ומנהלת החשבונות, אשרת מוסינדי. על פי החשד, השניים משכו מהחברה במרמה ובאופן שיטתי מיליוני שקלים לכיסם, תוך הסתרת משיכות אלה בכרטסות הנהלת חשבונות של החברה. גם נגד השניים צפוי להיות מוגש כתב אישום.
נחום הכחיש את כל החשדות נגדו. ביוני 2018 העבירה רשות ני"ע את תיק החקירה לבחינת הפרקליטות. לאחר שימוע שנערך לנחום, הוחלט כאמור להגיש נגדו כתב אישום על עבירות מרמה.