סגור

נדחתה המלצת פקידת סעד בסכסוך גירושים: "ביהמ"ש אינו 'אומר הן אוטומטי'"

השופט ארז שני מביהמ"ש לענייני משפחה בתל אביב, פסק כי אב יוכל לקבל זמן שהות נוסף עם ילדיו פעם בשבועיים, בניגוד להמלצת פקידת הסעד. הוא כתב ש"כלל הוא כי לא בנקל יסטה בית המשפט מהמלצות מומחים אשר הוא עצמו מינה, ופקידת הסעד", אך הדגיש את שיקול הדעת העצמאי של ביהמ"ש

בית משפט לענייני משפחה קבע בימים האחרונים במסגרת פס"ד שניתן בסכסוך משמורת בין בני זוג פרודים על ילדיהם, כי האב יוכל לקבל זמן שהות נוסף עם ילדיו, זאת לאחר שדחה את המלצת פקידת הסעד, והסביר כי אינו חותמת גומי של המלצות פקידות סעד בסכסוכי גירושין.

השופט ארז שני מבית משפט לענייני משפחה בתל אביב דן לפני מספר ימים בבקשתו של אב שיוצג על ידי עורכות הדין ליאת שקלרז-הורוביץ ודנה תירוש ממשרד עו"ד שקלרז, תירוש, לחלוק בשווה זמני שהות בינו לבין אם ילדיו ולמעשה ליטול את הילדים, בנוסף למה שנקבע ביניהם בחלוקה, גם בימי חמישי פעם בשבועיים.

"נפלו דברים בדין הישראלי: האישה אינה הורה ברירת מחדל"
השופט ציין כי אין עורר כי הקטינים אהובים על ידי שני הוריהם ומדובר בהורים מיטיבים, אולם היחסים בין שני ההורים עכורים. השופט התייחס בפסק דינו לכך שבשנים האחרונות לא נפל דבר, אלא "נפלו דברים" בדין הישראלי. "אם תרצה, תאמר שהדין הישראלי פונה יותר ויותר לכיוון של שוויון הורי גם במטלות וגם בזכויות. לא עוד תאמר כי אישה שהיא הורה הינה 'ברירת מחדל' בהשגחה על הילדים, בעשיית כביסה, בהחלפת חיתולים, הכנת מזון או שטיפת כלים. כאשר אדם הוא אב, מצופה אף ממנו כיום להכין מזון תינוקות, להחליף טיטולים וגם לעמוד בזמני שהות, שכן גם לאם מגיע זמן חופשי לעצמה ולאוטונומיה שלה".
השופט דן בין השאר בשאלה האם יהא רשאי האב לקבל ילדיו בימי חמישי פעם בשבועיים לביקור. מפסק הדין עולה כי השופט עיין בתסקיר, שם פקידת הסעד המליצה שלא להיעתר לבקשת האב לכלול בין זמני השהות גם יום חמישי פעם בשבועיים.
בהקשר זה קבע השופט שני כי "כלל הוא כי לא בנקל יסטה בית המשפט מהמלצות מומחים אשר הוא עצמו מינה ופקידת הסעד בכלל זאת. אלא שלכל ידוע כי בית המשפט אינו בבחינת 'אומר הן אוטומטי' להמלצות מומחה. מסבירים שירותי הרווחה כי באופן כללי, יום מתחלף פעם בשבועיים מייצר חוסר וודאות והיעדר רצף. על מה נשענת התרשמות מקצועית זו? אינני יודע. הרי מהרגע בו ייטול האב את אותו יום חמישי, תיווצר יציבות חדשה. הואיל וכך מורה אני כי האב יהא זכאי ליטול את הילדים גם בימי ה' פעם בשבועיים, לסירוגין".

1 צפייה בגלריה
מימן עו"ד ליאת שקרלרז-הורביץ עו"ד דנה תירוש
מימן עו"ד ליאת שקרלרז-הורביץ עו"ד דנה תירוש
מימין: עו"ד ליאת שקרלרז-הורביץ, עו"ד דנה תירוש
(שרון לוין)

כמו כן הורה השופט להורים להשתתף בהדרכת הורים וקבע כי מדובר בצו שיפוטי ולא בהמלצה או בהתנדבות. "אין מבוקש מההורים להיות חברים, אך מבוקש מהם להמשיך ולהיות שותפים תמי לב בפרויקט חייהם - הילדים", קבע השופט.