סגור
מערכת מגן אור
מערכת מגן אור. צפויה להפוך למבצעית תוך שנה (דוברות רפאל)

רפאל ולוקהיד מרטין ישתפו פעולה בפיתוח נשק הלייזר נגד רקטות

מערכת "מגן אור" מיועדת ליירוט מל"טים, פצמ"רים ורקטות באמצעות קרני לייזר המשוגרות אליהם מן הקרקע. ההסכם בין רפאל ללוקהיד מרטין כולל את המשך פיתוח המערכת, ביצוע ניסויים משותפים בישראל ובארצות הברית, ובהמשך ייצורה במקביל בשתי המדינות. ההסכם מסדיר גם פיתוח גרסה של מערכת הלייזר לשימוש צבא ארצות הברית והתאמתה לשווקים נוספים בעולם

ענקית הנשק האמריקאית לוקהיד מרטין ורפאל מערכות לחימה ישתפו פעולה בתוכנית הפיתוח של מערכת "מגן אור", שמיועדת ליירוט מל"טים, פצצות מרגמה ורקטות באמצעות קרני לייזר המשוגרות אליהם מן הקרקע.
משרד הביטחון ורפאל השלימו באפריל האחרון סדרת ניסויים למערכת החדשה, המבוססת על לייזר מוצק ופיתוחה נמשך כחמש שנים. על פי הערכות של גורמים ביטחוניים בישראל, היא צפויה להיות מבצעית כבר בתוך כשנה, באופן שיוריד משמעותית את עלויות יירוט הרקטות שמשוגרות, בעיקר מכיוון עזה, לעבר העורף הישראלי.
ההסכם בין רפאל ללוקהיד מרטין, שמפתחת ומייצרת בין השאר את מטוסי F-35 ו-F-16, שנמצאים בשימוש נרחב בחיל האוויר הישראלי, כולל את המשך פיתוח המערכת, ביצוע ניסויים משותפים בישראל ובארצות הברית, ובהמשך ייצורה במקביל בשתי המדינות. ההסכם החדש מסדיר גם פיתוח גרסה של מערכת הלייזר לשימוש צבא ארצות הברית והתאמתה לשווקים נוספים בעולם.
בשנים האחרונות כ-90% מהרקטות שעתידות לפגוע באזורים מאוכלסים או בתשתיות חיוניות מיורטים באמצעות "כיפת ברזל", שגם פיתוחה התאפשר בזכות רפאל. אם התחזיות לגבי הפיכתה למבצעית בתקופה הקרובה יתממשו, "מגן אור" תהיה מערכת ההגנה הראשונה בעולם שמבוססת על לייזר.