סגור
מירי רגב פעילות של מפונים בבית מלון
מפונים בבית מלון (צילום: אוראל כהן)

הממשלה אישרה את הארכת שהות המפונים במלונות עד 7 ביולי

לפי המתווה שאושר, תושבים שלגביהם ניתנה חוות דעת ביטחונית כי הם יכולים לחזור לבתיהם (מרבית תושבי הדרום) יוכלו להישאר במלונות, אך אם יבחרו לחזור יזכו למענק חד-פעמי של כ-15.5 אלף שקל למבוגר וכ-8,000 שקל לילד. הסכום יירד עם הזמן ככל שיבחרו לצאת מהמלון מאוחר יותר

הממשלה אישרה לפני זמן קצר במשאל טלפוני את הארכת ההסדר לאכלוס תושבים מפונים מהצפון והדרום עד 7 ביולי 2024. היום בחצות תפוג החלטת ממשלה קודמת למימון שהות המפונים בבתי מלון. העלות התקציבית להארכת השהות בארבעה חודשים ושבוע נאמדת ב-1.35 מיליארד שקל. היא תמומן מחצית על ידי מינהלת תקומה ומחצית על ידי משרד האוצר.
לפי ההחלטה שאושרה, החל מה-7 במרץ, מפונים מהדרום שיבחרו במענק שיבה לא יוכלו לשוב ולהתארח במלונות. עם זאת, לבקשת שר התיירות חיים כץ, משרד התיירות בהסמכת הממשלה, יקים ועדת חריגים שתאפשר גמישות לחיילים, אנשי מילואים, חולים, נשים יולדות ועוד.
לפי המתווה שאושר, תושבים שלא יכולים לשוב לבתיהם מסיבות ביטחוניות (תושבי הצפון וחלק מתושבי העוטף) יוכלו להישאר במלונות עד 7 ביולי, או לחילופין לקבל מענק של 200 שקל ליום למבוגר ו-100 שקל ליום לילד. גם תושבים לגביהם ניתנה חוות דעת ביטחונית שהם יכולים לשוב לבתיהם (מרבית תושבי הדרום) יוכלו להישאר במלונות, אך אם יבחרו שלא לעשות זאת הם יזכו רק למענק הסתגלות חד-פעמי בהיקף של כ-15.5 אלף שקל למבוגר וכ-8,000 שקל לילד - במקום התשלום היומי. אם ייצאו מהמלונות מאוחר יותר, המענק יהיה נמוך יותר.
לפי המתווה שאישרה הממשלה, השינוי בתשלום יהיה הדרגתי כאשר המטרה היא לעודד את חזרתם של התושבים לשדרות ולעוטף. מי שיבחר לעזוב את המלונות לפני ה-7 במרץ - יקבל מענק חד-פעמי של 15,630 שקל למבוגר ו-7,680 שקל לילד. מי שיבחר לחזור לעוטף בין ה-8 במרץ ל-1 באפריל - יקבל מענק מופחת של 7,680 שקל למבוגר ו-3,840 שקל לילד. אלו שיחזרו לבתיהם בין ה-2 באפריל ל-1 במאי - יקבלו מענק של 3,840 שקל למבוגר ו-1,920 שקל לילד. מי שיישארו במלונות עד ה-1 ביוני - יקבלו מענק חד פעמי של 1,920 שקל למבוגר ו-960 שקל לילד (ראו טבלה).

1 צפייה בגלריה
גובה מענק הסתגלות לתושבי הדרום שישובו לבתיהם. הטבלה - מתוך הצעת ההחלטה שאישרה הממשלה
גובה מענק הסתגלות לתושבי הדרום שישובו לבתיהם. הטבלה - מתוך הצעת ההחלטה שאישרה הממשלה
גובה המענק לתושבי הדרום שישובו לבתיהם. מתוך הצעת ההחלטה שאישרה הממשלה

לפי חוות דעת של צה"ל ומשרד הביטחון, ניתן לאפשר לתושבי היישובים הנמצאים בטווח של 4 עד 7 ק"מ מרצועת עזה לחזור לבתיהם באופן הדרגתי החל מ-1 בינואר. מדובר בתושבים המשתייכים למועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב, וכן תושבי שדרות ויד מרדכי. מ-29 בפברואר, יוכלו לחזור לבתיהם תושבי זיקים, כרמיה, ארז, אור הנר, איבים, ניר עם, גבים, מפלסים, סעד, עלומים, רעים, מגן, ניר יצחק, שלומית, נווה, בני נצרים, אבשלום, דקל, יבול, ישע, יתד, מבטחים, עין הבשור, עמיעוז, פרי גן, שדי אברהם, תלמי יוסף, צוחר, אוהד, תלמי אליהו ושדה ניצן.
לפי ההצעה שהוגשה לשרים, "המענק החד-פעמי נדרש כדי להפחית תמריצים שליליים שלא לעזוב את מתקני הקליטה (כלומר בתי המלון ומתקני ההארחה) בשים לב לכך שלא נעשה פינוי כפוי ממתקן הקליטה לפני תאריך 7 ביולי ובגובה המענק נלקחה בחשבון תקופה זו, והכל על רקע רצון חלק מהתושבים להשלים את שנת הלימודים באותה מסגרת. יצוין כי ההדרגתיות בגובה המענק בשים לב למועד הפסקת השהייה במתקני הקליטה לוקחת בחשבון גם עלויות נוספות שיכול וקיימות בחזרה הדרגתית של תושבי חבל תקומה אל היישובים (כגון נסיעה לעריכת קניות בישוב אחר וכו')".
בנוסף הממשלה תחליט כי הגורמים הרלבנטיים במשרדי הממשלה יוכלו להחיל את ההחלטה גם על ישובים נוספים שתתקבל לגביהם חוות דעת כי אין מניעה ביטחונית לשוב אליהם. עוד מוצע להסמיך את ראש מינהלת תקומה להקים ועדת חריגים לבחינת מענה נוסף למקרים חריגים ומיוחדים עבור תושבים שתחת אחריות המינהלת, בתיאום עם משרד האוצר.
מנכ"ל משרד רה"מ יוסי שלי אמר לכלכליסט כי "המתווה גובש יחד עם ראשי היישובים ומינהלת תקומה והוא מאפשר לתושבים להישאר בבתי המלון, ולאחרים לשוב הביתה. המתווה מעניק אופק לתושבים, להתאחדות המלונות ולענף התיירות איך לתכנן את הקיץ". לדבריו, קבלת ההחלטה ארכה זמן מאחר שהיה ויכוח מי יממן את העלות. בסופו של דבר כאמור המתווה ימומן על ידי מינהלת תקומה ומשרד האוצר שווה בשווה.
במשרד התיירות מבהירים כי כעת המלונות לא יוכלו להוציא מפונים ממלון ללא רצונם, מכיוון שכל ההסכמים הוארכו מבעוד מועד בכפוף להחלטת הממשלה שהתקבלה הערב. שר התיירות חיים כץ: "החלטת הממשלה מספקת אופק עד לתום שנת הלימודים. נאפשר גמישות לתושבי הדרום שישובו לביתם אחרי חודשים ארוכים, כדי לסייע להם בהסתגלות המחודשת. טובת המפונים היא בראש מעייניינו. משרד התיירות ימשיך ויספק מענה אישי, רגיש ונגיש. אנו מצפים מהמלונות ודירות האירוח לשיתוף פעולה חיובי כפי שהיה עד כה".