סגור
בצלאל סמוטריץ' שר האוצר ועדת הכספים ועדה
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

"תקציב המלחמה" של סמוטריץ': 40 מיליון שקל להילולת מירון, מיליונים לתוכניות בר מצווה

לאחר אישור התקציב ל-2023, נחשפים עוד פרטים על הכספים הקואליציוניים שהועברו בעיצומה של הלחימה למפלגות החרדיות ולציונות הדתית. בין היתר, התקציב של משרד המסורת הוכפל והוקצו 7 מיליון שקל עבור תוכנית בשם "ארץ נחלה"

הפרטים המלאים על "תקציב המלחמה" לשנת 2023 ממשיכים להיחשף. כזכור, ביום שני בלילה אושר תקציב 2023 וזאת למרות התנגדות שרי המחנה הממלכתי ושר הכלכלה ניר ברקת שהצביעו נגד הצעת התקציב שכללה העברת מיליארדי שקלים של כספים קואליציוניים פוליטיים למפלגות החרדיות ולציונות הדתית.
אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי במהלך הדיון על עדכון תקציב 2023 לצרכי מלחמת "חרבות ברזל" הוחלט להעניק תוספת תקציבית של כ-350 מיליון שקל למשרד לביטחון לאומי שבראשו עומד השר איתמר בן גביר ו-12 מיליון שקל למרכז למורשת גנדי – אך אלו לא השינויים היחידים שנעשו בתקציב.
במהלך ישיבת הממשלה ניתן פירוט נוסף על חלק מהתקציבים שיועדו למפלגות החרדיות. כתוצאה מכך, נחשפו כספים קואליציוניים נוספים. כך לדוגמה, התקציב של משרד ירושלים ומסורת ישראל שבראשו עומד השר מאיר פרוש (יהדות התורה) שעמד בהצעת המחליטים המקורית על 39 מיליון שקל "תפח" ל-79 מיליון שקל.
ההסבר לכך, ככל הנראה, נובע מ-40 מיליון שקל שלא הופיעו לפני כן שמיועדים להילולת המירון. לפי דובר השר פרוש מדובר על תשלום חוב מהילולה קודמת. יתר ה-39 מיליון שקל שהופיעו גם במסמך הקודם כעת מפורטים וכוללים 22 מיליון שקל עבור תוכנית "שומרים על מסורת", 10 מיליון שקל עבור תוכנית בר ובת מצווה ו-7 מיליון ששקל עבור תוכנית "ארץ נחלה".
פירוט נוסף שלא הופיע בהצעת המחליטים המקורית ונוסף לאחר הדיון בממשלה הוא על 65 מיליון שקל שיועברו לרשות לפיתוח כלכלי של המגזר החרדי במשרד ראש הממשלה – תקציבים שנמצאים באחריות סגן השר אורי מקלב (יהדות התורה). תקציבים אלו מיועדים למשימות כמו הקמת מאגר מידע ונתונים לרשות, קול קורא לתמיכה ברשויות מקומיות בהיקף של 25 מיליון שקל, הקמה של מוקד פניות ציבור, 8 מיליון שקל עבור "תוכנית משותפת לפעילות מניעתית", 5 מיליון שקל עבור תמרוץ העסקת חרדים ופיתוח עסקים ו-10 מיליון שקל לטובת תוכנית להכשרת נהגים חרדים בתחבורה הציבורית.
תקציב נוסף שגדל הוא תמיכה בהנדסאיות חרדיות שגדל ב-10 מיליון שקל מ-35.8 ל-45.8, וסעיף תמיכה של 10 מיליון שקל לגרעינים התורניים שלא הופיע בהצעת התקציב המקורית.
התקציב המעודכן לשנת 2023 שאושר בממשלה כלל לא רק כספים קואליציוניים מגזריים אלא גם הגדלה משמעותית של מסגרת התקציב והגירעון הממשלתי. הסיבה לגידול הזה היא מלחמת חרבות ברזל וההוצאות הביטחוניות והאזרחיות הנלוות אליה. סך ההוצאה הממשלתית לשנת 2023 תעמוד על 636 מיליארד שקל במקום 610 מיליארד שקל, גידול של 4.2% בהוצאה הממשלתית וגידול של 26 מיליארד שקל בגירעון.
התוספת לתקציב מורכבת מ־17 מיליארד שקל עבור הוצאות צבאיות וביטחוניות ו־8.8 מיליארד שקל עבור הוצאות אזרחיות. הרכב ההוצאות הביטחוניות אינו מפורט, אך אלו מורכבות ברובן מתחמושת, דלק, לוגיסטיקה וימי מילואים. ההוצאות האזרחיות המרכזיות כוללות תקצוב לפינוי אוכלוסייה מהצפון והדרום, תקצוב נוסף לגופי הביטחון הלאומי, החינוך, הביטוח לאומי, הבריאות והרווחה, דמי אבטלה מוגברים, תקציב למנהלת תקומה לשיקום עוטף עזה ועוד. הדיונים הרשמיים על עדכון תקציב שנת 2024 טרם החלו, אך השינויים בו צפויים להיות אף יותר דרמטיים מאלו של 2023.