סגור
המפגין שנפגע בפניו מהצלפת הפרש המשטרתי, אתמול
המפגין שנפגע בפניו מהצלפת הפרש המשטרתי, אתמול (צילום: ג'רמי פורטנוי)

בעקבות התיעוד של פרש משטרתי מצליף במפגין בקפלן: מח"ש פתחה בבדיקה

בהפגנה הסוערת נגד הממשלה ובעד קיום בחירות נעצרו 21 מפגינים ששוחררו כבר בלילה. לפחות שני מפגינים הגיעו לבית החולים איכילוב – אחת עם רגל שבורה מפגיעת סוס ואחד עם פגיעה בעין מהתזה בכינון ישיר של מכת"זית. המשטרה: "הנושא הועבר לבדיקת הגורמים הרלוונטיים"

הסרטונים שהופצו מההפגנות אמש (מוצ"ש) ברחוב קפלן בת"א מזכירים מראות של ההפגנות בשיא המחאה נגד ההפיכה המשטרית. לראשונה מאז 7 באוקטובר, חזרה המשטרה להשתמש במכת"זית נגד מפגינים – הן אלה שהפגינו נגד הממשלה ובעד קיום בחירות והן אלה שהשתתפו בצעדת משפחות החטופים והגיעו לצומת.
אתמול עצרה המשטרה כמות גדולה של מפגינים, למעלה מ-20, אך כולם שוחררו כבר במהלך הלילה, ביניהם מובילי המחאה, משה רדמן ותא"ל במיל' אמיר השכל, שכבר נעצרו בהפגנות קודמות בעבר.
המפגינים טענו כי הופעל נגדם כוח בלתי סביר אמש, שכלל התזה אסורה ומסוכנת בכינון ישיר של מים מהמכת"זית, כולל פציעה בעין של אחד המפגינים מסילון המים הישיר, ושימוש אלים בפרשי הסוסים. כתוצאה משימוש זה, הרגל של אחת המפגינות נשברה לאחר שסוס דרך עליה. במקרה אחר פרש שדהר על סוס הצליף במפגין שנפל ארצה על הכביש, נחבט במדרכה ונפצע בראשו, תוך כדי שהפרש קורא לעברו "עוף מפה". שוטר אחר סייע לו לקום לאחר מכן.
יצוין, כי אירוע ההצלפה תועד בסרטון מכמה זוויות, ובעקבותיו הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) שפתחה הבוקר ב"בדיקה יזומה" של האירוע. בסרטון אחר תועד מפגין שהופל על הכביש בדחיפה מאחור על ידי השוטרים.
אתמול סיפרה אילנה גריצ'בסקי, חטופה ששוחררה מהשבי ובן זוגה עדיין חטוף בעזה, כי גם כלפיה הופעלה מכת"זית כשהגיעה עם צעדת המשפחות לצומת קפלן-בגין.
"זה היה הערב הכי אלים מבחינת המשטרה כלפי המפגינים מאז 7 באוקטובר", אמרה ל"כלכליסט" סמדר להב אבנשטיין, המתכללת את פעילות עורכי הדין המסייעים בהתנדבות לעצורי המחאה. "הפעילות האלימה כללה התזה בכינון ישיר ממכת"זיות על מפגינים, כשאחד מהם נפצע בעין מהתזה ישירה והובהל לאיכילוב. המשטרה גם ריססה מים ישירות על תהלוכה של משפחות החטופים שהגיעו למקום בצעדה, וגם נעשה שימוש אלים בפרשים על סוסים, כאשר מפגינה נוספת הגיעה לאיכלוב לאחר ששברה את הרגל בעקבות פגיעה מפרסת סוס שדרך עליה, והיה את המקרה הקשה של פרש על סוס שהצליף במפגין מאחור והפיל אותו".
לדבריה, "חזרנו למספרי העצורים של ההפגנות לפני המלחמה – 20 עצורים - זאת בנוסף לעוד מעוכבים ואין ספור דו"חות תעבורה, שזה פטנט חדש של המשטרה – קנסות על ירידה לכביש, עמידה ברמזור ועוד. עד שתיים ורבע בלילה היינו בתחנות ושחררנו את כל העצורים שנעצרו בעילה של הפרת הסדר הציבורי. חלקם שוחררו ללא שום תנאי וחלקם הוחתמו על 15 ימי הרחקה מהפגנה לא חוקית וערבות אישית".
ברשתות החברתיות שותפו אמש סרטונים רבים של הפעלת הכוח החריגה על ידי המשטרה. כך למשל, אור שנייברג, שלחם ונפצע בעזה, תועד מופל על הכביש "בעודי עומד על המדרכה ושולח סרטון למשפחה", הוא כתב. "כנראה שהשוטר העדיף אותי שוכב על הכביש".
מורן מישל, שהופנתה אתמול לאיכילוב עם שבר ברגלה כתבה בפייסבוק: "סיימתי במיון אחרי שסוס משטרתי רמס אותי, ובהשתוללות של משטרת בן גביר אמש בקפלן ספרו עוד כ-20 עצורים וחמישה פצועים, חלקם מכינון ישיר של מכת"זית, בהם בני משפחות חטופים ופצוע אחד שאיבד את הראייה".


אתמול בערב בתום ההפגנה הגיבה המשטרה וכתבה כי "במקביל למחאה שאושרה על ידי המשטרה, התקבצו מספר מפגינים על צומת באופן בלתי חוקי והחלו להפר את הסדר ולהתעמת עם השוטרים. בתום המחאה שאושרה התפזרו רוב המוחים, כאשר עשרות מהמפגינים החלו לרדת לצומת קפלן-מנחם בגין והפרו את הסדר יחד עם יתר המפגינים שנכחו במקום.
"המפגינים שלא נשמעו להוראות השוטרים ביצעו חסימה של הכביש ומנעו את חופש התנועה מכלי רכב שנעו על הצירים. למרות כל הקריאות וניסיונות ההידברות, המפגינים לא שעו להוראות השוטרים והמשיכו בהפרות הסדר, בשל כך המשטרה נאלצה להפעיל אמצעים לפיזור הפגנות במטרה להפסיק את העבירות ולפנות את הצירים. במהלך ההפגנה הבלתי חוקית נעצרו 21 מפירי סדר שהועברו לחקירה בתחנת המשטרה. לצערנו ראינו מספר מפגינים שהגיעו במטרה להתעמת עם שוטרים ולפגוע בהם, ולא לשם מחאה לגיטימית".
במשטרה הוסיפו כי "משטרת ישראל רואה בזכות המחאה כאבן יסוד במדינה דמוקרטית ומאפשרת מחאות כל עוד הן מתקיימות במסגרת החוק , יחד עם זאת המשטרה לא תאפשר הפרות סדר מכל סוג או פגיעה בחופש התנועה וכל התנהגות העלולה לסכן את שלומו של הציבור".
מהמשטרה נמסר הבוקר ביחס לשאלות "כלכליסט" על הכוח הרב שהופעל אמש בהפגנה, כמו השימוש במכת"זית בכינון ישיר ומקרה ההצלפה של הפרש שהפיל את המפגין כי "באשר לאירועים המדוברים, הנושא הועבר לבדיקת הגורמים הרלוונטיים".