סגור

התובעת: "השימוש ברוגלה נעשה לא רק בתיק 4000, זה עניין רוחבי"

בדיון במשפט נתניהו התברר כי נעשה ניסיון לחדור גם לנייד של דוד שרן בחקירה אחרת באמצעות הכלי של nso. התובעת יהודית תירוש: "ניתן להבין שלא רק בתיק הנוכחי נעשה שימוש בכלי. מדובר בעניין רוחבי שצוות מררי לא סיים לבדוק"

בית המשפט המחוזי בירושלים שב להתכנס לדיון בתיקי נתניהו, תחת עננת הפריצה לטלפון של שלמה פילבר ושאיבת "הנתונים העודפים" ממנו. שבעה שוטרות ושוטרים מיחידת הסייבר, בראשות ד״ר חיים ויסמונסקי, מנהל יחידת הסייבר בפרקליטות, הגיעו לבית המשפט בירושלים, כדי להעיד במעמד צד אחד (ללא הסניגורים והתקשורת) על הכלי ואופן הפעלתו.
1. מהלך העדויות השוטף במשפט נעצר כדי לדון במשמעות הפעלת הרוגלה של NSO על המשך תיק 4000. לא רק פילבר נחדר, היה גם ניסיון שלא צלח לחדור לנייד של הנאשמת איריס אלוביץ' וניסיון נוסף לחדור לנייד של דוד שרן בחקירת הצוללת. אלה שלושת השמות שעלו בחקירת צוות מררי שדו"ח הביניים שלו הוגבל ל־26 השמות שפורסמו בתקשורת. התובעת יהודית תירוש: ״מהצו שניתן בתיק האחר (שרן – מ.ג.) ניתן להבין שלא רק בתיק הנוכחי נעשה שימוש בכלי הזה. מדובר בעניין רוחבי שצוות מררי לא סיים לבדוק. השימוש בתוכנה נעשה לא רק במסגרת תיק 4000״.
הגפרור ששמו פילבר הצית אש גדולה שקשרה את תחקיר "כלכליסט" לתיק 4000. פילבר הפך לפרזנטור של התחקיר; הנאשמים בנימין נתניהו וארנון מוזס הפכו ליוזמיו; ועכשיו הסניגורים רותמים אותו לבלימת המשפט. אז נעשה סדר: לתחקיר אין קשר – לא למשפט ולא לנאשמיו. את הקייס שהוא מספק לסניגורים בהצטלבות פילבר, יכריעו השופטים.
2. עו״ד ז'ק חן, סניגורם של בני הזוג אלוביץ', העלה את האפשרות שהופק מידע לצורך הפעלת לחץ על נחקרים ועדים במסגרת תרגילי חקירה. ״נניח שמתגלה פרט אינטימי״, אמר, ״גם כבודכם יגיע למסקנה שמדובר בחומר לא רלוונטי. אבל בתיק הזה כבר ראינו שימוש בפרט אינטימי לגבי עד המדינה ניר חפץ. רלוונטיות יכולה להיות מאוד מתעתעת״.
את תוצרי הרוגלה חילק חן לשניים. כאלו שהופקו במסגרת הצו אבל עברו מהפך הערכתי. ביחידת הסיגינט סברו שמדובר בחומר רלוונטי, ואילו החוקרים והפרקליטות החליטו שהוא לא רלוונטי. וכמובן, החומרים שנקצרו תוך הפרת הצו – אנשי הקשר וה״נתונים העודפים״. מלבד תוצרי הרוגלה תוקפים הסניגורים גם את השימוש בחומרים שהופקו במסגרת צו החיפוש, אך נעשה בהם שימוש לאחר פקיעת מועד הצו. הדיון בשאלה זו יתקיים בהמשך.

1 צפייה בגלריה
מימין: התובעת יהודית תירוש ומנהל יחידת הסייבר בפרקליטות חיים ויסמונסקי
מימין: התובעת יהודית תירוש ומנהל יחידת הסייבר בפרקליטות חיים ויסמונסקי
מימין: התובעת יהודית תירוש ומנהל יחידת הסייבר בפרקליטות חיים ויסמונסקי
(צילומים: יאיר שגיא)

סיפור הרוגלה העמיד את המשטרה במרכז הדיון. ״הוכח שמשטרת ישראל לא פעלה בזדון ולא ממניעים פליליים״, אמרה התובעת תירוש, ״אין שום סיבה לבדוק את משטרת ישראל במהלך תיק פלילי בידי גוף אחר. אין לנו משטרה אחרת. לקחנו ברצינות את התחקיר העיתונאי וכך גם חבריי הסניגורים, כפי שאתם רואים״. חן הגיב: ״הוכח שאין זדון? איפה הוכח? מה שבטוח שהייתה כאן הסתרה. מהלך חקירתי שלם שנעלם מאיתנו לחלוטין״.
ומה שעוד נעלם לטענת הסניגור הוא ׳חזקת התקינות׳ של המשטרה. ״זכורים לנו החומרים של ישועה״, אמר חן, ״המדינה ישבה על חומרים שסתרו לחלוטין את העדות שלו. בית המשפט הורה למסור לנו ארגזים ששימשו אותנו לתשעה ימי חקירה והתבררו כחומר רלוונטי. אולי גם הפעם נמצא״.
3. סניגורו של נתניהו עו״ד בועז בן צור שלל גם את חזקת התקינות של הפרקליטות. ״כשבאים לבחון מה נעשה לגבי פילבר״, אמר, ״אי אפשר להסתפק באמירות שלה. היא גם בעלת אינטרס, וגם לא פיקחה כראוי. מנהלים משפט שלם כשהוסתרו צווים ביחס לעד מדינה ונאשמת בתיק כשהטעמים לחיסיון מופרכים - שהמידע יסכן שלומם של בני אדם ומשתפי פעולה. הטעם היחיד הוא חשיפת שיטות הפעולה שהיום כבר כולם יודעים במה מדובר –השימוש של המשטרה ברוגלה״.
בן צור לא מאמין לתזת היוזמה העצמאית. ״התקינו מערכת שלא כדין אצל עד המדינה. עשה את זה נער בהר חוצבים? זה סיפור הבדים שעלינו להאמין? לא מאמין לכם. אנו במשולש הנסיבות הכבד ביותר: חקירת ראש ממשלה מכהן – עד מדינה ונאשמת בתיק – הפעלת כלי עוצמתי שלא כדין. מה המשמעות? שהגילוי כאן צריך להיות מוגבר בהתאם. לא להסתפק בכך שהמשטרה אמרה שהכל בסדר״.
התובעת תירוש ניסתה לצנן את הלהבות וההתלהבות. ״בפועל״, אמרה, ״הטלפון של פילבר נתפס והועתק במלואו כמה חודשים לפני כן במסגרת צווי חיפוש״. לטענתה, תכלית והצדקת הפריצה מרחוק היתה ״להתגבר על ההצפנה״, כדי לבצע את הצו. ״ולמה החליטו להאזין דווקא לאיריס ולא לשאול?" השיבה תירוש לתהיית הסניגורים, ״כשיבוא להעיד החוקר, תשאלו אותו. התיק הזה לא נועד לבדיקה רוחבית״.
לפני שעזבו את האולם לצורך העדות במעמד צד אחד של ויסמונסקי וחבורתו, ביקשו הסניגורים מהשופטים להתייחס בחשדנות ובביקורתיות הנדרשות. השופטים אמורים להתרשם מהכלי, יכולותיו, דרכי הפעלתו ותוצריהן. חבל שלא ניתן לדובב את הזבובים שעל הקיר שהורשו להישאר.