סגור
הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל
הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (צילום: שלו שלום)

העותרים לבג"ץ נגד היועמ"שית: "לא מקובלת עלינו שום מכסה לגיוס חרדים, רק שוויון"

גלי בהרב מיארה הודיעה אתמול לבג"ץ כי עמדת הצבא היא שניתן לגייס 3,000 חרדים בלבד בשנת הגיוס הבאה. התנועה לאיכות השלטון: "לשים קץ לפטור". אימהות בחזית: "שוויון מלא בפני החוק" 

העותרים לבג"ץ בנושא גיוס בחורי הישיבות מתנגדים בחריפות לעמדת הפרקליטות והצבא שלפה יגויסו רק 3,000 חרדים בשנת הגיוס הקרובה. "לא מקובלת עלינו שום מכסה", אומרת מנהיגת אימהות בחזית, עו"ד איילת השחר סיידוף. "הדבר היחיד שמקובל עלינו הוא שוויון מלא בפני החוק". מנהל האגף המשפטי של התנועה לאיכות השלטון, עו"ד תומר נאור, אמר כי "הגיעה השעה לשים לפטור סוף. אין לנו עוד את הפריווילגיה לוותר על כוח אדם בצה"ל".
צה"ל מעריך כי יוכל לגייס כ-3,000 בוגרי ישיבות חרדים בשנת הגיוס 2024 - כך עולה מעדכון שמסרה אתמול (ה') היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לבג"ץ, לקראת הדיון בעתירות לגיוס תלמידי הישיבות ולהפסקת המימון שלהם שייערך ביום ראשון הקרוב. זהו מספר הגבוה ב-150% ממספר המתגייסים הממוצע בשנים האחרונות, כ-1,200 בשנה. עם זאת מדובר בפחות מרבע ממחזור בני ה-19 החרדים.
נאור אמר בתגובה: "היינו בסרט הזה בדיוק בשנת 2012 כשחוק טל פקע, גם אז הם סיפרו לנו את אותם הסיפורים, אחד לאחד - על היערכויות ויצירת מסלולים חדשים, ועל צוותי עבודה. גם אז נקבו במספר של מתגייסים שבכל מקרה יתגייסו, וכולנו למדנו מאז על השקר הגדול בספירת מיהו 'חרדי' והכל היה בלוף אחד גדול שנועד לדחות את הקץ ולפטור עוד מאות אלפי תלמידי ישיבות מגיוס. הגיעה השעה לשים לזה סוף. אין לנו עוד אך הפריווילגיה לוותר על כוח אדם בצה"ל".
סיידוף אמרה: "לא מקובלת עלינו שום מכסה, בטח ובטח לאור העובדה שצה"ל מקדים גיוסים, שולח צווי שמונה לאוכלוסיות שמעולם לא שירתו במילואים וממשיך לשחוק חיילי מילואים ולחיילי סדיר שרק סיימו שירות. הדבר היחיד שמקובל עלינו הוא שוויון מלא בפני החוק".
ב-1 ביולי שעבר פקע תוקף החוק שמאפשר להעניק דחיית שירות לתלמידי הישיבות. העתירות דורשות לקבוע שהחלטת הממשלה שלא לגייס אותם אינה חוקית ושאסור לממן את 56,500 התלמידים שאיבדו את מעמד דחיית השירות. שלוש עתירות הוגשו לבג"ץ בדרישה לגייס מיידית את תלמידי הישיבות ועוד שתיים בדרישה לעצור את התקציב להם בטענה שלא ניתן לממן תלמידי ישיבות מעמדם הצבאי אינו מוסדר.